Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjdź z mojego sklepu: Kiedy sprzedawca może odmówić sprzedaży towaru [NASZE SPRAWY]

Jadwiga Jenczelewska
Płacenie za pomocą karty coraz bardziej się upowszechnia i niewiele jest miejsc, do których trzeba udawać się z gotówką w portfelu. Często nawet właściciele małych sklepików posiadają terminale
Płacenie za pomocą karty coraz bardziej się upowszechnia i niewiele jest miejsc, do których trzeba udawać się z gotówką w portfelu. Często nawet właściciele małych sklepików posiadają terminale Anatol Chomicz
Kiedy sklep może odmówić przyjęcia zapłaty za pomocą karty? Sprzedawca nie może odmówić sprzedaży towaru bez przyczyny

Małe osiedlowe sklepy są pierwsze w krytykowaniu hipermarketów, że odbierają im klientów, ale gdy kilka dni temu chciałem kupić w pobliżu domu owoce i zapłacić za nie kartą, ekspedientka odmówiła mi - mówi pan Mateusz z Katowic. - Powiedziała, że u nich tak niskie rachunki, jak mój - poniżej 10 złotych - klienci płacą wyłącznie gotówką. - To dziwne, bo po pierwsze w tym sklepiku jest terminal do obsługi karty płatniczej, a po drugie - słyszałem, że sprzedawcy nie mogą wprowadzać żadnych kwotowych ograniczeń przy płaceniu kartą. Jak to więc jest - obowiązuje takie ograniczenie, czy też obsługa sklepu robi uniki, albo wymusza na klientach zrobienie większych zakupów? - pyta Czytelnik.
Zdarzenie nie jest odosobnione, bo Czytelnik z Bytomia zasygnalizował identyczny problem. - Wróciłem wieczorem z delegacji i wstąpiłem do nocnego sklepu spożywczego, aby kupić coś do jedzenia: pieczywo, jogurt i kilka plasterków sera - razem za około 8 zł - mówi Paweł K. - Ekspedientka powiedziała mi, że nie ma mowy o zapłaceniu kartą, bo w tym sklepie rachunek musi przekroczyć 20 zł. Nie miałem przy sobie pieniędzy. Musiałem to wszystko zostawić. Zły wróciłem do domu i położyłem się głodny do łóżka.
- Zgłasza się do nas wielu konsumentów ze skargami na sklepy, w których odmówiono im płatności kartami, bo zbyt niski był rachunek - mówi Iwona Za-part, prezes katowickiego oddziału Federacji Konsumentów.

Pamiętaj! Sprzedawca nie może odmówić sprzedaży towaru konsumentowi bez podania uzasadnionej przyczyny.

  • Brak drobnych w gotówce lub płatność kartą - nie są takimi przyczynami - więc sprzedawca może odpowiadać z art. 135 Kodeksu wykroczeń ("Kto zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny").
  • Wymóg minimalnej kwoty rachunku, aby klient mógł zapłacić kartą, jest złamaniem umowy między sprzedawcą-handlarzem a agentem rozliczeniowym.
  • Kupujący, któremu pokazano figę z makiem, może w takiej sytuacji skontaktować się ze swoim bankiem, powiadamiając o takim zdarzeniu. Pracownik banku zwróci się do organizacji wydającej kartę, ta z kolei zwróci się do właściwego agenta rozliczeniowego, z którym właściciel danego punktu usługowo-handlowego zawarł umowę. W interesie agenta leży wyjaśnienie sprawy, bo to on może potem otrzymać nieprzyjemną karę finansową.
  • Czy problem "minimalnej płatności kartą" zniknie po wejściu w życie nowej ustawy, nad zapisami której kończą pracę posłowie? Wielu ekspertów ma wątpliwości. Projekt nie reguluje tych kwestii.
  • Takich regulacji - zabraniających właścicielom sklepów ustalania limitów, o którym mowa - nie wprowadza też obecna Ustawa o Elektronicznych Środkach Płatniczych i Prawo Bankowe.
  • Problemem jest kwestia men-talności właścicieli sklepów, w których pojawiają się takie kartki. Muszą oni sobie uświadomić, że wprowadzanie limitów jest ryzykowne i szkodliwe dla ich biznesu. W ten sposób zniechęcają, a nie przyciągają do siebie klientów

(JJ)


*Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
*Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
*Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyjdź z mojego sklepu: Kiedy sprzedawca może odmówić sprzedaży towaru [NASZE SPRAWY] - Dziennik Zachodni