Ważne
  W 2013 roku Wisła może dostać dwa konkursy Pucharu Świata!

  W 2013 roku Wisła może dostać dwa konkursy Pucharu Świata!

  Rafał Musioł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W 2013 roku Wisła może dostać dwa konkursy Pucharu Świata!
  Jesteśmy w świetnym momencie, zarówno sportowym, jak i organizacyjnym. Trzeba spróbować to wykorzystać - mówi wprost Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego. PZN już w ubiegłym roku wystąpił o organizację dwóch weekendów Pucharu Świata w sezonie 2011/12.
  W 2013 roku Wisła może dostać dwa konkursy Pucharu Świata!
  - Na takie rozwiązanie nie było w kalendarzu miejsca, ale pomysł nie był bezpodstawny. Myślę, że przyszłoroczny wariant, czyli konkursy w Wiśle i w Zakopanem podczas jednego weekendu dadzą odpowiedź na pewne pytania, a potem wrócimy do tematu wyjściowego - przyznał w Zakopanem Walter Hofer , dyrektor PŚ.

  Światowa federacja ma już jednak roboczy kalendarz rozpisany do 2014 roku. - Przejrzałem go i nie ma w nim wolnych miejsc, co oznacza, że aby dostać dodatkowy weekend, musielibyśmy komuś te zawody zabrać - nie ukrywa Tajner. - Trudno mi powiedzieć kogo taki los mógłby spotkać, ale żaden z organizatorów nie podda się bez twardej walki.

  Na pewno spokojnie może spać Zakopane.

  - Nie ma mowy o wojnie polsko-polskiej. Zakopane ma zagwarantowane miejsce w Pucharze Świata i nic tego nie zmieni. Dążymy do sytuacji, w której skoczkowie po walce na Wielkiej Krokwi w następny piątek spotkają się na Malince lub odwrotnie, ale nie na zasadzie wyboru albo tu, albo tu - tłumaczy Andrzej Wąsowicz, wiceprezes PZN.

  Szanse na dwa konkursy w Wiśle w 2013 roku są jednak spore.

  - Międzynarodowa federacja świetnie wie, że dogoniliśmy światową czołówkę - mówi Tajner. - Baza? Mamy trzy nowoczesne skocznie. Poziom sportowy? Do Pucharu Świata przystępowaliśmy z maksymalną liczbą zawodników, w czołowej dziesiątce PŚ mamy dwóch reprezentantów. Kibice? W Zakopanem na dwóch konkursach pojawiał się komplet 24.000 kibiców, na trzecim 13.000, plus kolejne tysiące bawiących się obok skoczni. I są to inni fani niż w Niemczech czy w Austrii, u nas skoki się po prostu kocha, a zawody są okazją do fantastycznej zabawy. Doświadczenie? Zarówno w Tatrach, jak i w Beskidach mamy już sprawdzone Komitety Organizacyjne, mamy u siebie Puchar Świata, Puchar Kontynentalny i Letnią Grand Prix, w tym roku będziemy też gościć Puchar Kontynentalny pań. A w Zakopanem niemal w ostatniej chwili potrafiliśmy zorganizować dodatkowy, trzeci niedzielny konkurs. To wszystko działa na naszą korzyść - wylicza prezes PZN.

  Nieoficjalnie wiadomo, że polska propozycja na sezon 2012/13 będzie wyglądała następująco: dwa konkursy indywidualne w Zakopanem i jeden indywidualny plus zawody drużynowe w Wiśle. - Beskidy rozwijają się w sposób naturalny: mieliśmy Puchar Kontynentalny, mieliśmy Grand Prix, teraz, niemal w ekspresowym tempie, bez czekania, będziemy mieć jeden konkurs PŚ. Następnym naturalnym krokiem byłby więc cały weekend i wierzę, że tak właśnie będzie - podsumowuje Wąsowicz.

  Skalite i Malinka będą należeć do gmin, a nie do COS-u?


  Z Andrzejem Wąsowiczem, wiceprezesem PZN, rozmawia Rafał Musioł
  18 i 19 lutego w Wiśle i w Szczyrku mają się odbyć mistrzostwa Polski, tymczasem wokół Malinki trwa spore zamieszanie związane z usterkami, jakie wykryto w wyciągu.

  Chociaż ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, to właściwie jest pewne, że indywidualne i drużynowe mistrzostwa odbędą się tylko na Skalitem, czyli na skoczni HS 106. Zawody o medale na dużej skoczni zostaną przełożone.

  To nie są dobre wieści dla kibiców i samej Wisły, która przecież za rok będzie areną zawodów Pucharu Świata...

  Nic na to nie poradzimy, nie możemy stosować półśrodków, na przykład wwożenia zawodników samochodami na imprezie tej rangi, która w dodatku będzie ostatnim sprawdzianem przed mistrzostwami świata. A co do PŚ to wierzę, że ze wszystkim zdążymy na czas, tym bardziej, że podjęliśmy już pewne działania, które pozwolą na skuteczniejsze funkcjonowanie i Malinki, i Skalite.
  Na czym miałoby polegać to nowe rozwiązanie?

  Jesteśmy na etapie rozmów, mamy kilka wariantów, ale na chwilę obecną najbardziej prawdopodobny zakłada, że skocznie zostaną przejęte z COS-u przez gminy i PZN. I Wisła, i Szczyrk są tym zainteresowane.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama