Prywatna kolekcja ornitologiczna w Muzeum Górnośląskim!...

  Prywatna kolekcja ornitologiczna w Muzeum Górnośląskim! [ZDJĘCIA]

  MANO

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prywatna kolekcja ornitologiczna w Muzeum Górnośląskim! [ZDJĘCIA]
  1/4
  przejdź do galerii

  ©W. Szołtys

  Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zakupiło bezcenną i niepowtarzalną w skali europejskiej kolekcję dermoplastów – preparatów kręgowców (głównie ptaków). Liczący blisko 200 obiektów autorski zbiór Edwarda Hanzal, powstawał na terenach obecnej zachodniej Ukrainy (przed II wojną światową) i w okolicy Rzeszowa (po II wojnie). Był tworzony przez wiele lat, a jego autor zmarł jako stulatek.
  Zakup kolekcji dermoplastów Edwarda Hanzla - to coś wyjątkowego

  - To prywatna kolekcja, nie była wcześniej pokazywana w muzeach - mówi Roland Dobosz, kierownik działu przyrody MGB. - Jest wyjątkowo cenna i cieszymy się, że córka autora uznała, że nasze zbiory przyrodnicze, z których zresztą słyniemy w całym kraju, są na takim poziomie, że warto je wzbogacić właśnie tak wyjątkową kolekcją - podkreśla Dobosz.


  Kolekcja już jest w zasobach muzealnych (od dwóch lat była w depozycie, ale aż do tej pory trwały ustalenia finansowe), teraz pracowników działu przyrody czeka żmudna praca przygotowania ich do prezentacji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, okazy będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w drugiej połowie przyszłego roku.

  - Kolekcja jest perfekcyjnie wykonana. Co ciekawe, sam Hanzel był technikiem stomatologiem, a jednocześnie myśliwym, sam polował, odławiał zwierzynę - mówi Dobosz. Wśród okazów są orły bieliki, zimorodki, kraski i wiele innych naprawdę rzadkich okazów. - W jednym przypadku mieliśmy nawet wątpliwość, czy taki okaz występuje w Polsce, ale okazało się, że jednak tak - mówi Dobosz. Chociaż głównie to ptaki, jest i trochę ssaków.

  - Wystawa będzie niezwykła i bardzo interdyscyplinarna, może nawet trochę kontrowersyjna, zwłaszcza w treści przekazu. Zdajemy sobie sprawę, że być może wsadzimy przy tej okazji przysłowiowy kij w mrowisko, ale będzie to wydarzenie bez precedensu. Bo też i sama kolekcja jest na taką skalę, o jakiej nie mówiliśmy od co najmniej 50 lat - mówi Roland Dobosz.

  Kolekcja Jest nietypowa także ze względu na pochodzenie i potwierdza znaczący wpływ „środowiska lwowskiego” (z szacownym Uniwersytetem czy też z Muzeum Dzieduszyckich) na kształtowanie się nauki i kultury polskiej przed II wojną światową.

  Muzeum Górnośląskie nie ma sobie równych, jeśli chodzi o dział przyrody. Może się na przykład poszczycić zbiorem dermoplastów wykonanych przez innego wielkiego preparatora, chirurga Ottona Natorpa.


  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
  *Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
  *Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama