Zabrze: Pakiet socjalny nie będzie argumentem przy sprzedaży...

  Zabrze: Pakiet socjalny nie będzie argumentem przy sprzedaży elektrociepłowni Zabrze

  Marek Błoński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Uzgodnienie pakietu socjalnego dla załogi prywatyzowanej firmy nie jest warunkiem sprzedaży jej akcji inwestorowi - zapewnia Ministerstwo Skarbu Państwa. W ten sposób resort odniósł się do zarzutów związków z EC Zabrze, które zaskarżyły urzędników MSP do prokuratury.
  Według związkowców, umowę prywatyzacyjną elektrociepłowni z fińskim koncernem Fortum zawarto bez wymaganego prawem zabezpieczenia interesów pracowników prywatyzowanej spółki. W doniesieniu do prokuratury wskazali też na naruszenie ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz złamanie porozumienia między rządem a centralami związkowymi z marca 2006 r.

  We wtorek rzecznik resortu skarbu, Maciej Wewiór, odniósł się do tych zarzutów.
  Podkreślił, że obowiązujące przepisy prawa oraz dotychczasowa praktyka nie uzależniają zawarcia umowy sprzedaży akcji spółki od uzgodnienia z potencjalnym inwestorem zobowiązań związanych z ochroną interesów pracowników.

  Rzecznik przypomniał, że po uzgodnieniu przez zespoły negocjacyjne ministerstwa oraz potencjalnego inwestora (Fortum Power and Heat Polska) wszystkich kluczowych parametrów transakcji, inwestor podjął próbę negocjacji z przedstawicielami organizacji związkowych tzw. pakietu socjalnego. Jednak
  rozmowy te zakończyły się niepowodzeniem.

  Jak podali w poniedziałek przedstawiciele Fortum, rozmowy na temat pakietu wciąż trwają i - zgodnie z założeniem inwestora - powinny zakończyć się do końca marca. Rzecznik spółki, Roman Jamiołkowski, zapewnił, że inwestor jest zdeterminowany, by wynegocjować i podpisać pakiet.

  Rzecznik MSP podkreślił natomiast, że podpisanie pakietu socjalnego nie jest warunkiem przeniesienia własności akcji, natomiast rozmowy na jego temat prowadzone są między potencjalnym inwestorem a pracownikami prywatyzowanej spółki. MSP w nich nie uczestniczy - zaznaczył Wewiór.

  Resort skarbu przypomniał, że zgodnie z przepisami ustawy o komercjalizacji, na które powołują się związkowcy, uprawnionym pracownikom prywatyzowanej spółki, powstałej w wyniku komercjalizacji, przysługuje prawo do nieodpłatnego nabycia do 15 proc. akcji.

  W zawiadomieniu do prokuratury związkowcy poinformowali również o naruszeniu przez urzędników Ministerstwa Skarbu Państwa ustawy o dostępie do informacji publicznej. Chodzi o odmowę stronie związkowej wglądu do umowy prywatyzacyjnej oraz utajnienie jej fragmentów, gdy została już opublikowana.

  Rzecznik ministerstwa wyjaśnił, że do czasu przeniesienia własności akcji na inwestora, umowa prywatyzacyjna zawsze stanowi tajemnicę procesu. "Może się zdarzyć bowiem tak, że mimo parafowania projektu umowy proces zostanie zamknięty bez wyłonienia inwestora, choćby z tego względu, że UOKiK nie wyraził zgody na koncentrację" - poinformował Wewiór.

  Dodał, że w takim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, iż wznowione zostaną próby znalezienia inwestora. Podając do publicznej wiadomości np. szczegóły oferty przedstawionej przez Fortum czy zapisy umowy, resort osłabiłby swoją pozycję negocjacyjną w przypadku konieczności ponowienia procesu.

  Według przedstawicieli ministerstwa, wszelkie informacje dotyczące procesu prywatyzacji spółek (z wyjątkiem tych, stanowiących ustawową tajemnicę), są zawarte w Karcie Prywatyzacyjnej spółki, dostępnej na stronach internetowych resortu.

  Na przełomie roku inwestorem w zabrzańskiej elektrociepłowni została firma Fortum Power and Heat, należąca do fińskiej grupy Fortum. Za ponad 82 mln zł inwestor kupił po 85 proc. akcji EC Zabrze i Zespołu Elektrociepłowni Bytom. Negocjacje w sprawie pakietów socjalnych dla załóg obu firm nadal
  trwają.

  Zabrzańska prokuratura, gdzie wpłynęło doniesienie związkowców, ma wkrótce zdecydować, czy wszcząć w tej sprawie postępowanie sprawdzające, czy np. przekazać doniesienie do Prokuratury Okręgowej. Niewykluczone też, że sprawą mogłaby zająć się warszawska prokuratura, bo tam znajduje się siedziba ministerstwa.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama