Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cykrzyca: Jak walczyć z cukrzycą? Dietą skutecznie pokonasz cukrzycę

Agata Pustułka
Nie tylko chorujący na cukrzycę, ale wszyscy mający problem z nadwagą powinni jeść częściej, ale mniej
Nie tylko chorujący na cukrzycę, ale wszyscy mający problem z nadwagą powinni jeść częściej, ale mniej 123RF
Cukrzyca: Odpowiednią dietą można skutecznie walczyć z cukrzycą. Ubytek 20 kg ciała całkowicie likwiduje ryzyko zachorowania! - Redukcja masy ciała jest podstawowym postępowaniem w leczeniu tej grupy chorych - mówi dr Michał Holecki z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu.

Dieta jest dla osób chorujących na cukrzycę tak samo ważna jak leki. - Zwiększoną zapadalność na cukrzycę typu 2 tłumaczy się głównie epidemią otyłości (chorzy otyli stanowią około 95 proc. chorych na ten typ cukrzycy). Przyrost masy ciała o 20 kg zwiększa 15-krotnie ryzyko cukrzycy typu 2, a ubytek 20 kg prawie całkowicie likwiduje ryzyko - wyjaśnia dr Michał Holecki z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu.

Jak mówi specjalista:

- Redukcja masy ciała jest podstawowym postępowaniem w leczeniu tej grupy chorych. Są określone sytuacje, w których dieta jest wystarczającym sposobem postępowania. Jednak w większości przypadków farmakoterapia jest niezbędna. Lekiem z wyboru u chorych na cukrzycę typu 2 jest metformina (niezależnie od masy ciała). Niemniej jednak przestrzeganie zaleceń dietetycznych jest czynnikiem niezbędnym w uzyskaniu zadowalającego wyrównania glikemii - twierdzi dr Holecki.

Co zatem powinni w swoim menu mieć chorzy na cukrzycę?

- Dieta chorych na cukrzycę powinna być uboga w węglowodany proste i tłuszcze zwierzęce. Należy unikać słodyczy, nadmiaru owoców, słodkich płynów, alkoholu, smażonych i panierowanych mięs. Dieta powinna być bogata w warzywa, gotowane mięsa, płyny obojętne (niesłodzone). Należy przyjąć zasadę: Jem częściej, ale w mniejszych ilościach - rozstrzyga lekarz.
Jego zdaniem, dietę chorego należy zindywidualizować. - Zmniejszenie kaloryczności diety powinno umożliwić choremu powolną, ale systematyczną redukcję masy ciała (około #0,5 - 1 kg/tydzień). Zalecenia bardzo restrykcyjne i zabraniające "wszystkiego" nie przekładają się na skuteczność realizacji tych zaleceń przez chorych - przypomina dr Holecki.

Czy możemy sami zaobserwować niepokojące objawy świadczące o rozwoju cukrzycy? Możemy takie podejrzenia wysnuć, gdy pojawia się wzmożone pragnienie, wielomocz, zmniejszenie masy ciała, zmęczenie czy zaburzenia widzenia.

- Te objawy powinny skłonić zainteresowanego do kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, badanie w kierunku cukrzycy należy przeprowadzić raz w ciągu 3 lat u każdej osoby powyżej 45. roku życia - mówi dr Holecki.

Najbardziej narażeni na zachorowanie są osoby z nadwagą lub otyłością, z cukrzycą występującą w rodzinie (rodzice bądź rodzeństwo), mało aktywne fizycznie, u których w poprzednim badaniu stwierdzono stan przedcukrzycowy, u kobiet z przebytą cukrzycą ciążową, u kobiet, które urodziły dziecko o masie ciała powyżej 4 kg, z nadciśnieniem tętniczym (140/90 mm Hg), z hipercholesterolemią [stężenie cholesterolu frakcji HDL < 40 mg/dl (< 1,0 mmol/l) i/lub trigli-cerydów > 150 mg/dl (> 1,7 mmol/l)] oraz u kobiet z zespołem policystycznych jajników.


*Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
*Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
*Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!