Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła: Karta Nauczyciela wymaga zmian?

Katarzyna Sklepik
Skrócenie urlopu nauczycielom do 52 dni, podniesienie pensum (tak zwany czas pracy przy tablicy) o cztery godziny tygodniowo, wykluczenie z Karty Nauczyciela dyrektorów szkół i ograniczenie urlopów dla poratowania zdrowia - to najważniejsze zmiany proponowane przez samorządowców, które miałyby zostać wprowadzone do Karty Nauczyciela.

Ten pakiet zmian przedstawił zespół opiniodawczo-doradczy ds. statusu zawodowego nauczycieli (składający się z przedstawicieli samorządów lokalnych), który powołała minister edukacji w marcu 2010 roku.

- Samorządowcy nie powinni zajmować się tym, na czym się nie znają - komentuje ingerencję w Kartę Nauczyciela Joanna Wąsala, prezes Wielkopolskiego Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Pomijając oszczędności, które jeszcze jestem w stanie zrozumieć, to nie akceptuję zmian w prawie i wytyczania nauczycielom, ile czasu mają pracować, a ile wolno im odpoczywać. Takie pomysły, na pewno nie przyniosą wzrostu jakości kształcenia, na który powołują się samorządowcy.

Zespół doradców powołany przez minister Katarzynę Hall rozważa także zmiany związane z wynagradzaniem nauczycieli za ich pracę. Zgodnie z nim o wysokości pensji i pensum decydowałyby samorządy i dyrektor placówki.

- Obecnie zasadnicza pensja nauczycieli i dodatki do niej są uśrednione. Naszym zdaniem decentralizacja staje się konieczna, bo wśród nauczycieli jest wielu dobrych, ale są i tacy, którzy na swoje pensję nie zasługują. Chcemy, by dyrektor mógł negocjować z nauczycielem liczbę godzin jego pracy i pensję za nią - wyjaśnia Piotr Mróz, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania, który bierze udział w konsultacjach.

ZNP czeka na stanowisko MEN

Oczekujemy stanowiska Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie samorządowej propozycji zmian w Karcie Nauczyciela - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Przypominamy też, że Instytut Badań Edukacyjnych rozpoczął badania czasu i warunków pracy nauczycieli. Jest to pierwsze w Polsce kompleksowe badanie tej problematyki.

Jak podaje IBE - jednostka badawczo-rozwojowa MEN - na temat czasu pracy i warunków pracy nauczycieli istnieje wiele stereotypów, często krzywdzących. Badanie przeprowadzone na ponad 7,5-tysięcznej grupie pozwoli przedstawić rzetelny i prawdziwy obraz pracy nauczyciela.
Ma to być szansa na obalenie mitu nauczyciela, który mało pracuje, ma wakacje i ferie. Dzięki wiedzy na temat czasu i warunków pracy będzie możliwe lepsze planowanie czasu pracy uwzględniające zróżnicowane obciążenia zawodowe nauczycieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski