Ważne
  Święto Niepodległości 2014: Bielsko, wiodące miasto w II...

  Święto Niepodległości 2014: Bielsko, wiodące miasto w II Rzeczpospolitej [ZDJĘCIA Z GRY ULICZNEJ]

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gra uliczna "W granicach odrodzonej Rzeczypospolitej – Śladami dziedzictwa Bielska i Białej okresu międzywojennego"
  1/39
  przejdź do galerii

  Gra uliczna "W granicach odrodzonej Rzeczypospolitej – Śladami dziedzictwa Bielska i Białej okresu międzywojennego" ©Łukasz Klimaniec

  Święto Niepodległości 2014: Bielsko było wiodącym miastem w okresie II Rzeczpospolitej – tego dowiadywali się uczestnicy gry ulicznej, jaką z okazji Święta Niepodległości przygotowało Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Ich zdaniem było odnalezienie i sfotografowanie wybranych obiektów, jakie powstały w dwudziestoleciu międzywojennym.
  Gra uliczna, jaka w we wtorek 11 listopada została rozegrana w Bielsku-Białej, była trzecią odsłoną zabawy edukacyjnej mającej na celu przybliżenie historii Bielska i Białej. Tym razem jej tematem było dziedzictwo II Rzeczypospolitej w architekturze i urbanistyce obu miast.

  - Każda gra jest inna i dotyczy innej tematyki. W tym roku wybraliśmy tą, która z punktu widzenia historii Bielska wydaje się oczywista. Dziedzictwo II Rzeczpospolitej to okres niezwykłego, dynamicznego rozwoju miasta – wyjaśnia historyk dr Bogusław Chorąży z Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego.

  Wiele gmachów, jak np. strażnica straży pożarnej przy ul.
  Grunwaldzkiej, budynek Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, dawniej Gimnazjum Polskie, najpiękniejszy gmach szkolny w II RP, czy basen Panorama przy ul. Konopnickiej powstały właśnie w dwudziestoleciu międzywojennym.

  - Wielu, mieszkańców nie zdaje sobie sprawy, że to dziedzictwo funkcjonuje w przestrzeni miasta – uważa dr Chorąży. - Głównym naszym zadaniem jest dostarczenie tej wiedzy, odkrycie tej rzeczywistości. Chcemy też pokazać, jak skomplikowana sytuacja społeczna funkcjonowała wtedy w ówczesnym mieście. Jak trudne były tu stosunki polityczne i narodowościowe: współżycie grup polskich, żydowskich i niemieckich. Był to okres trudnej historii, ale także bardzo interesujący i twórczy – dodaje.

  Uczestnicy gry miejskiej musieli wykazać się wiedzą, ale i sprawnością. Przed budynkiem straży pożarnej prócz rozwiązania quizu musieli pokonać tor przeszkód m.in. podłączyć węża strażackiego i strumieniem wody trafić do celu. W innym miejscu do zadań należało przejrzenie materiałów reklamowych z lat 30. XX wieku z Bielska. To pozwalało zorientować się w specyfice gospodarczej miasta.

  Kulminacyjnym wydarzeniem było nadanie imienia Gimnazjum Polskiego. Patronem został marszałek Józef Piłsudski. Przed gmach zajechał zabytkowym pojazdem burmistrz Bielska Wiktor Przybyła (w tej roli wystąpił bielski historyk dr Jerzy Polak), który wraz z gronem pedagogicznym dokonał nadania nazwy szkole.

  W grze ulicznej wzięło udział 13 drużyn. Wśród nich byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23 w bielskiej Kamienicy.
  - Dzień jest wolny, ładna pogoda, szkoda siedzieć w domu. Poza tym, jak mamy nauczyć dzieci miłości do Ojczyzny? A to dobry pomysł, by zrobić z nimi coś ciekawego – przyznała Anna Sawicka, która wraz z Magdaleną Dymek opiekowały się uczniami.- Nasze drużyny były dość dobrze przygotowane, szybko odnaleźliśmy wszystkie obiekty i zrobiliśmy zdjęcia – przyznały.

  Scenariusz gry zakładał zapoznanie uczestników z osiągnięciami polskiej administracji na terenie Bielska i Białej w okresie II Rzeczypospolitej. Na zaproszenie burmistrza Bielska, Wiktora Przybyły, kilkunastu dziennikarzy i reporterów światowych gazet (zespoły uczestników gry) przygotowuje relację, a zarazem ocenę funkcjonowania społeczności wielonarodowej i wielowyznaniowej w okresie administrowania życiem Bielska i Białej przez przedstawicieli Państwa Polskiego. Ważną przesłanką dla sporządzenia relacji były wizyty zagranicznych korespondentów w wybranych obiektach architektonicznych, stanowiących wizytówkę osiągnięć Bielska i Białej w okresie międzywojennym.


  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
  *Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
  *Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bielsko ma swoje tradycje

   dekel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Ciekaw jestem ile Kg. Czosnku sprzedali .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama