Ważne
  Ceny leków jednorazowo wzrosną, ale potem będą stałe

  Ceny leków jednorazowo wzrosną, ale potem będą stałe

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ceny leków jednorazowo wzrosną, ale potem będą stałe

  ©morguefile.com

  Mam problemy z ciśnieniem i kręgosłupem. Wydaję na leki ok. 200 zł miesięcznie, ale gdy się przeziębimy z mężem, to muszę ostro oszczędzać - mówi Irena Błachucińska z Dąbrowy Górniczej. Jest przerażona wieścią, że po wprowadzeniu promowanego przez Ministerstwo Zdrowia pakietu ustaw farmaceutycznych, w tym nowej ustawy refundacyjnej, ceny leków wzrosną i to o 18 proc.
  Ceny leków jednorazowo wzrosną, ale potem będą stałe

  ©morguefile.com

  Nowa ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r., ale już budzi wielkie emocje. Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiada że będzie o nią walczyć do ostatniej kropli krwi. Nowe zasady (sztywne ceny i marże też) poprzedzą negocjacje ministerstwa z producentami leków. Czy jednak firmy farmaceutyczne zgodzą się na niższe ceny? To pytanie, na które nikt dzisiaj nie potrafi odpowiedzieć.

  - Jeszcze kilka lat temu Polacy dopłacali do leków 39 proc. Teraz poziom dopłat spadł do 36 proc. Ta ustawa jest dla pacjentów. Kto jej nie popiera, wspiera firmy farmaceutyczne - ocenia minister Kopacz.

  Resort, by ograniczyć wydatki NFZ na leki, chce na 3 lata zamrozić budżet na ten cel, by nie przekraczały 8 mld zł rocznie. Ale jak wynika z przytoczonej już analizy, wzrost spożycia leków, związany jest ze starzeniem się społeczeństwa. W ciągu najbliższych 25 lat liczba osób, które zażywają najwięcej leków wzrośnie - 65-latków o ponad 60 proc., a 80-latków aż o 130 proc. (tylko Słowacja wyprzedzi nas w rankingu najstarszych krajów Europy). To spowoduje, że koszty refundacji w 2015 r. wzrosną o ok. 0,5 mld zł !

  - Ustawa ma wiele mocnych i bardzo wiele słabych punktów - twierdzi dr Stanisław Piechula, pochodzący z Mikołowa prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

  Jedną z zalet ustawy jest likwidacja leków za grosik, które wywołują sztuczny popyt na leki i zwiększają wydatki NFZ. Nowe uregulowanie mogą doprowadzić do likwidacji wielu aptek - nawet 2 tys. punktów w skali kraju.

  Tymczasem polski pacjent płaci 30 proc. ceny leków refundowanych, podczas gdy węgierski 20 proc. , słowacki 13 proc., a niemiecki zaledwie 7 proc.

  Nie będzie już leków za grosik


  Nowa ustawa refundacyjna spowoduje, że w każdej aptece dopłacimy do danego leku tyle samo.
  To tylko jedna z zapowiadanych nowości, ale niezwykle korzystna dla pacjenta, który chodzi teraz godzinami szuka takiej apteki, gdzie sprzedaje się dany specyfik taniej.

  Nie będzie już można kupić leków za grosik lub za złotówkę. Minimalne ceny za leki są oczywiście korzystne dla chorego, ale zabójcze dla budżetu NFZ, z którego przecież wszyscy korzystamy. W rzeczywistości na lekach za grosz zarabiają firmy, bo NFZ i tak musi im zapłacić za refundację. Brakuje jej dla innych.

  Jeden z bardziej kontrowersyjnych zapisów ustawy mówi, że firmy farmaceutyczne musiałyby zwracać część swojego przychodu ze sprzedaży leków refundowanych jeśli dojdzie do przekroczenia budżetu na refundację.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dla firm będzie lepiej wycofać leki z refundacji

   zygfryd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 23

   i nie wchodzić w konszachty z bandyckim państwem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Leki

   emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 22

   Jeszcze trochę to większości emerytów i rencistów nie będzie stać na leczenie. Nie ma się czemu dziwić, że ludzie jeżdżą po całym mieście szukając tańszej apteki. Pewnie chodzi aby emeryci i...rozwiń całość

   Jeszcze trochę to większości emerytów i rencistów nie będzie stać na leczenie. Nie ma się czemu dziwić, że ludzie jeżdżą po całym mieście szukając tańszej apteki. Pewnie chodzi aby emeryci i renciści wcześniej powymierali i dlatego jestem za wprowadzeniem eutanazji. Jest to bardziej humanitarne niż tak upokarzać biednych ludzi.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama