Pożar katedry w Sosnowcu: W katedrze odpadają freski, a...

  Pożar katedry w Sosnowcu: W katedrze odpadają freski, a pieniędzy miasta i marszałka nie ma

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jeszcze we wtorek trwały prace związane z budową zabezpieczenia dachu katedry. Do końca tygodnia ma powstać projekt odbudowy
  1/5
  przejdź do galerii

  Jeszcze we wtorek trwały prace związane z budową zabezpieczenia dachu katedry. Do końca tygodnia ma powstać projekt odbudowy ©Anna Zielonka

  Minęły już dwa tygodnie od pożaru dachu sosnowieckiej katedry. Tymczasem ze stropu wciąż odpadają kawałki zabytkowych polichromii.
  Obiecanych pieniędzy wciąż nie ma, a polichromie się sypią. Na wczorajszej sumie w Domu Katolickim w Sosnowcu ks. proboszcz Jan Gaik zawiadomił o nowym kłopocie związanym z odbudową spalonego dachu świątyni. W nocy z poniedziałku na wtorek odpadł kolejny duży fragment fresku Tetmajera. Jeśli nie znajdą się pieniądze na remont, zabytku nie uda się uratować.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Pożar katedry w Sosnowcu: Spłonęła katedra Wniebowzięcia NMP ZDJĘCIA + WIDEO KATEDRA SOSNOWIEC


  - Wiem, że jest kampania wyborcza, dlatego nie chcę nikomu dziękować z nazwiska, ale nie chcę też mówić smutnych rzeczy - mówił ks. Jan Gaik.

  Te smutne rzeczy to obietnice prominentnych osób, które zaraz po pożarze zapewniały o znacznym wsparciu finansowym dla katedry. Ale, jak przyznał w rozmowie z nami ks. bp Grzegorz Kaszak, do tej pory ani sosnowiecki magistrat, ani urząd marszałkowski nie przekazały zapowiadanej pomocy na odbudowę dachu (w sumie 400 tys. zł).

  CZYTAJCIE KONIECZNIE O POŻARZE KATEDRY W SOSNOWCU I SPOSOBACH NA POMOC W ODBUDOWIE:
  POŻĄR KATEDRY W SOSNOWCU. KOŚCIÓŁ BĘDZIE ODBUDOWANY. MOŻESZ POMÓC


  ZOBACZ KONIECZNIE:
  KATEDRA W SOSNOWCU Z DRONA - FILM POKAZUJE OBRAZ ZNISZCZEŃ


  Chcesz wspomóc odbudowę katedry w Sosnowcu? Prześlij pieniądze
  Parafia Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu:
  nr konta: 46 1060 0076 0000 4013 1000 0975


  ZOBACZ KONIECZNIE ZDJĘCIA Z WNĘTRZA KATEDRY:
  POŻAR KATEDRY W SOSNOWCU: WNĘTRZE CAŁKOWICIE ZNISZCZONE ZDJĘCIA  - Największymi bohaterami są ludzie prości z całego kraju, którzy wpłacają na nasze konto po 20-30 zł - zaznaczył proboszcz pod koniec mszy. Ma nadzieję, że odbudowa katedry rozpocznie się na przełomie listopada i grudnia.

  Fresk nad ołtarzem katedry w Sosnowcu rozpada się na naszych oczach. Dziś w nocy odpadły kolejne 2 metry kwadratowe tego ważnego malowidła, które wyszło spod ręki Tetma-jera. Malowidło niszczeje od czasu pożaru dachu sosnowieckiej świątyni, do jakiego doszło w nocy z 28 na 29 października.

  - Zdecydowaliśmy o postawieniu rusztowania pod polichromią, aby odpadające kawałki nie stwarzały dla nikogo zagrożenia. Jest potrzebna natychmiastowa interwencja, by uratować resztę fresków - mówił podczas wczorajszej mszy świętej w Domu Katolickim ks. Jan Gaik, proboszcz parafii katedralnej.

  Od pożaru dachu katedry minęły już dwa tygodnie. O tym, że fresk przedstawiający koronację Najświętszej Maryi Panny jest zagrożony, pisaliśmy już w ubiegłym tygodniu. To wtedy przyglądaliśmy się pracy konserwatora zabytków, Aleksandra Antosiewicza. Zbierał z podłogi kawałki zabytkowego malowidła, które odpadły ze sklepienia. Już wtedy ostrzegał, że nadal ze stropu odpadają drobne kawałki.

  - Trzeba interweniować jak najszybciej, bo polichromia odpada. Musimy ją ratować. Tylko że to ogromne koszty - zaznaczał wtedy.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  MARSZAŁEK CHĘCIŃSKI: BĘDĄ PIENIĄDZE NA ODBUDOWĘ KATEDRY W SOSNOWCU


  KATEDRA PO POŻARZE: WSTRZĄSAJĄCY WIDOK
  POŻAR KATEDRY W SOSNOWCU: STRAŻACY NIE MIELI SZANS. WIDOK PRZYGNĘBIAJĄCY


  Tymczasem budowa zabezpieczenia dachu katedry dobiega końca. Jeszcze we wtorek, w Święto Niepodległości, robotnicy znajdowali się na rusztowaniu. - Odbudowa właściwego zadaszenia jest jednak niezbędna. Bo - jak widać - warunki atmosferyczne i tak wpływają na zabytki w środku - zaznaczył w rozmowie z nami ks. biskup Grzegorz Kaszak.

  Wczoraj podczas ogłoszeń parafialnych proboszcz dziękował wszystkim ofiarodawcom, którzy złożyli datki na odbudowę dachu.

  Księża są ogromnie wdzięczni wiernym z diecezji sosnowieckiej i ludziom z całej Polski za składane ofiary podczas mszy świętych i na konto parafii. Proszą jednocześnie o dalsze wsparcie. Numer konta parafii Wniebowzięcia NMP: 46 1060 0076 0000 4013 1000 0975.

  Podczas wczorajszej mszy św. proboszcz nie omieszkał jednak wspomnieć, że pomoc przychodzi przede wszystkim od zwykłych ludzi. A tymczasem ważne instytucje, które obiecały spore finansowe wsparcie, nie wywiązały się do tej pory z danych obietnic.

  - Nie będę wskazywał o kogo chodzi, ale fakt jest faktem - powiedział ze smutkiem.

  O jakie instytucje chodzi? Zdradził to nam bp Grzegorz Kaszak.

  - Obiecano nam środki zarówno z sosnowieckiego magistratu, jak i od marszałka województwa. Na razie nic nie wpłynęło na konto, a już teraz musimy przecież płacić za odbudowę świątyni - przypomina biskup Kaszak.

  O jakich kwotach mowa? Otóż 100 tysięcy złotych obiecały władze Sosnowca, a 300 tysięcy złotych - urząd marszałkowski.

  W Sosnowcu nie było jeszcze jednak sesji rady miejskiej, na której radni mają zdecydować o przyznaniu obiecanej kwoty. Sesja ma odbyć się dopiero jutro.

  Budowa jak najszybciej

  Rozmowa z ks. bp. Grzegorzem Kaszakiem

  Zabezpieczanie dachu katedry dobiega końca. Wszystko idzie dobrze?
  Budowlańcy określili to tak: to jest prowizorka prowizorki. Musimy więc mieć świadomość, że powstające zabezpieczenie zostało zrobione w pośpiechu po to, by uchronić katedrę np. przed deszczem. A jak widać, skoro w nocy z poniedziałku na wtorek odpadła kolejna partia tynku z freskami Tetmajera, oznacza to, że pogoda działa na naszą niekorzyść. Potrzeby są ogromne i musimy działać natychmiast. Nie możemy czekać.

  Kiedy będzie projekt dachu?
  W tym tygodniu. Mam nadzieję, że urzędnicy nie będą zwlekać z jego zatwierdzeniem. Chcemy jak najszybciej rozpocząć odbudowę dachu. Projekt wykonuje bardzo dobry fachowiec, dr Pająk, którzy konsultuje się z innymi ekspertami w tej dziedzinie. Również w tym tygodniu specjalna komisja oceni, czy stropy katedry są naruszone.

  Co z ubezpieczeniem?
  Kłopot w tym, że pieniądze z tego źródła będziemy mogli otrzymać dopiero, gdy zakończy się praca prokuratury. A , jak wspomniałem, odbudowa musi rozpocząć się już na dniach.

  Rozmawiała: Anna Zielonka


  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
  *Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
  *Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak zwykle...

   Fred (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Obiecanki cacanki. Już wiele się słyszało o obietnicach ale takich, które mają przynieść zyski wyborcze POplecznikom. Żenada nic więcej, ludzie jak można ich popierać???Powiem tak Pan Adamiec...rozwiń całość

   Obiecanki cacanki. Już wiele się słyszało o obietnicach ale takich, które mają przynieść zyski wyborcze POplecznikom. Żenada nic więcej, ludzie jak można ich popierać???Powiem tak Pan Adamiec dotrzymuje słowa, bo przynajmniej widać. Precz z koalicją- to się musi w mieście skończyć.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pozar

   Kilof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   A moze ten pożar to kara Boża? Jak to jest ksieże proboszczu? Sumienie macie czyste?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No

   pon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Arkadiusz bardzo mocno obiecał dać mamonę to taki myk przed wyborami, zapomniał bidula że nie ma takiej opcji w przekazaniu tych kwot bo po wyborach wszystko może się zmienić jakby wygrał sld to...rozwiń całość

   Arkadiusz bardzo mocno obiecał dać mamonę to taki myk przed wyborami, zapomniał bidula że nie ma takiej opcji w przekazaniu tych kwot bo po wyborach wszystko może się zmienić jakby wygrał sld to dostaną figa z makiem, z drugiej strony na biednego nie trafiło, trzeba było zainstalować system przeciw pożarowo/dymny bo o nim nikt z kościoła nie wspomina to naprawdę grosze w skali zniszczeń, ciekawe ile jeszcze będziecie nas kosztować? nie licząc tych 118mil rocznie daniny z naszych podatków.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto wierzy w słowa

   jan 43 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Marszałka z PO przecież oni umią tylko obiecywac i głupiec naród zabrać ludzią to idzie im szybko narodzie obuć się wreszcie i pogonic tych kłamców tam gdzie piepsz rosnie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mądry Polak....

   Jaś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Skrajną nieodpowiedzialnością jest, że zabytkowe obiekty kościelne, i ich wyposażenie i wystrój, nie są ubezpieczone! Potem, gdy stanie się nieszczęście to wyciąga się ręce do wszystkich wokół i...rozwiń całość

   Skrajną nieodpowiedzialnością jest, że zabytkowe obiekty kościelne, i ich wyposażenie i wystrój, nie są ubezpieczone! Potem, gdy stanie się nieszczęście to wyciąga się ręce do wszystkich wokół i wręcz domaga się pieniędzy!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A Kuria za biedna?

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   400 tys. to nie są wielkie pieniadze dla katowickiej kurii. Nie poczuwa się do pomocy?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z moich?

   podatnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   A dlaczego Watykan nie da?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama