Ważne
  Ekstraklasa na półmetku: Górnik, Ruch, Piast, Podbeskidzie...

  Ekstraklasa na półmetku: Górnik, Ruch, Piast, Podbeskidzie PLUSY i MINUSY

  T. Kuczyński, R. Musioł, J. Sroka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kluby z woj. sląskiego na półmetku Ekstraklasy
  Jeszcze dwa lata temu piętnasta kolejka oznaczała półmetek całego sezonu ekstraklasy. Teraz to już tylko połowa rozgrywek zasadniczych, bo po zakończeniu
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Ekstraklasa ma za sobą 15. kolejek, co oznacza, że runda jesienna formalnie dobiegła końca. W górnej połowie tabeli znalazł się Górnik. Podbeskidzie i Piast o nią walczą, a Ruch dołuje
  Ekstraklasa na półmetku:

  Jeszcze dwa lata temu piętnasta kolejka oznaczała półmetek całego sezonu ekstraklasy. Teraz to już tylko połowa rozgrywek zasadniczych, bo po zakończeniu rewanżów zespoły czeka przecież jeszcze siedem dodatkowych rund w grupach mistrzowskiej i spadkowej. Tym niemniej to dobra okazja, by dokonać podsumowań i bilansów. Zobaczcie więc, co nam się podobało, a co nie, w czterech klubach reprezentujących nasz region. Przy okazji porównaliśmy także ich obecną sytuację do analogicznego momentu sprzed roku.

  Górnik Zabrze

  - 6. miejsce, 25 punktów

  W poprzednim sezonie na tym etapie zabrzanie mieli 28 punktów i byli na trzeciej pozycji.

  MINUS. Fatalna sytuacja finansowa klubu. Kilkanaście dni temu Komisja Licencyjna ukarała Górnika stratą trzech punktów na starcie następnego sezonu, a działacze, przyznając się do bez-radności, postanowili nawet nie składać odwołania od tej decyzji. W czasie rundy jesiennej trwało nie tylko liczenie punktów, ale i zaległości wobec piłkarzy i innych wierzycieli, okraszone kolejnymi opowieściami o rzekomo zaawansowanych rozmowach z potencjalnymi inwestorami. Zabrzanie wciąż też grają na placu budowy, przy widowni ograniczonej do 3.000 miejsc co zresztą ma odzwierciedlenie w finansowej zapaści. Nie podobało nam się również dziwne zwolnienie prezesa Zbigniewa Waśkiewicza i... brak nominacji dla jego następcy.

  PLUS. Postawa zespołu, który na przekór opisanym powyżej problemom, potrafił się zmobilizować i rozegrał kilkanaście bardzo dobrych spotkań (wygrał m.in. Wielkie Derby Śląska z Ruchem w Chorzowie), dzięki którym przez chwilę Górnik był nawet liderem tabeli. Atutem zabrzan jest także ich szkoleniowiec Robert Warzycha, który - przy wsparciu Józefa Danko-wskiego - przestawił drużynę na nowy, bardziej efektywny, system gry. Zresztą sam Warzycha też zasłużył na indywidualny plus za pójście do szkoły i - równocześnie - na kurs trenerski UEFA A. Dzięki temu ma szansę, by za kilka miesięcy oficjalnie pracować w roli szkoleniowca i zasiadać na trenerskiej ławce.

  LIDER STRZELCÓW. Mateusz Zachara pełni w Zabrzu tę rolę od dłuższego czasu. Po odejściu Prejuce'a Nakoulmy jest dzięki temu najgorętszym nazwiskiem transferowym. Niewykluczone, że zimą opuści klub, co znowu wiąże się z finansami Górnika.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama