Sosnowiec: UOKiK ukarał Wyższą Szkołę Humanitas za...

  Sosnowiec: UOKiK ukarał Wyższą Szkołę Humanitas za niedozwolone praktyki wobec studentów

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu ma zapłacić blisko 46,5 tys. zł kary za stosowane w przeszłości niedozwolone zapisy w umowach ze studentami i kary za spóźnienia w uregulowaniu czesnego - zdecydował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
  Władze szkoły uważają decyzję Urzędu za krzywdzącą, a karę za dotkliwą. Odwołanie w tej sprawie złożyły do sądu ochrony konkurencji i konsumentów. Jak powiedział w środę rzecznik szkoły, dr Michał Kaczmarczyk, gdy UOKiK przeprowadzał w szkole kontrolę, kwestionowane praktyki nie były już stosowane.

  Zastrzeżenia Urzędu dotyczyły między innymi sposobu informowania studentów o opłatach (np. podwyżce czesnego czy terminach zapłaty).
  Przez pewien czas uczelnia informowała o tym na tablicach ogłoszeń, zamiast indywidualnie każdego studenta. Inny zarzut dotyczył pobierania od studentów opłaty - złotówki - za każdy dzień zwłoki w zapłacie czesnego, zamiast zwyczajowych w takich przypadkach odsetek.

  - Już wcześniej zrezygnowaliśmy z tych praktyk, a w trakcie kontroli na bieżąco współpracowaliśmy z UOKiK, wyjaśniając wątpliwości i - w razie potrzeby - korygując błędy. Uważamy, że tego typu Urząd nie powinien być biczem, a raczej doradcą i instytucją korygującą tego typu błędy. Dlatego odwołaliśmy się do sądu - powiedział rzecznik szkoły.

  Jego zdaniem, kwota nałożonej kary jest dla szkoły dotkliwa, szczególnie w okresie odczuwalnego przez uczelnie woj. śląskiego niżu demograficznego. "To tym bardziej bolesne, gdy kara dotyczy klauzul dobrowolnie usuniętych, niestosowanych już w momencie kontroli" - powiedział dr Kaczmarczyk.

  Zgodnie z prawem, jeżeli przedsiębiorca stosuje postanowienia wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych, UOKiK może wszcząć przeciwko niemu postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Maksymalna możliwa kara wynosi 10 proc. przychodu przedsiębiorcy w roku poprzedzającym wydanie decyzji. Obecnie w rejestrze znajduje się 198 klauzul związanych z edukacją.

  Istniejąca od 1997 r. Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu prowadzi płatne studia magisterskie i zawodowe, m.in. dzienne, zaoczne i podyplomowe. Była pierwszą niepubliczną szkołą wyższą w Sosnowcu i drugą w Zagłębiu Dąbrowskim. PAP

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   obniż↕one stypendium

   xxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 62

   zapłacą karę oczywiście dzięki nam studentom, bo obniżyli stypendium hamyyyyyy wynosze się z tej szkoły
   wielki negatyw!!!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bardzo dobrze!

   swallow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 46

   i bardzo dobrze! zwracać moje pieniądze złodzieje!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama