Pożar katedry w Sosnowcu. Urzędy zapewniają, że jednak...

  Pożar katedry w Sosnowcu. Urzędy zapewniają, że jednak pomogą parafii [ZDJĘCIA]

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zabezpieczanie spalonego dachu katedry w Sosnowcu
  1/11
  przejdź do galerii

  Zabezpieczanie spalonego dachu katedry w Sosnowcu ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Po naszym artykule na temat braku wsparcia instytucji w odbudowie dachu katedry w Sosnowcu, odezwały się zarówno Urząd Marszałkowski w Katowicach i Urząd Miejski w Sosnowcu. To one obiecały przekazać na konto parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu w sumie 400 tys. złotych. Teraz, po tym, jak napisaliśmy, że żadne środki do tej pory nie wpłynęły, obie te instytucje zapewniają, że pomoc nadejdzie.
  W tym miejscu prostujemy nasza pomyłkę. To Urząd Miejski e w Sosnowcu zadeklarował się wesprzeć odbudowę kwotą 300 tys. złotych, a Urząd Marszałkowski - 100 tys. złotych, a nie jak napisaliśmy, ze na odwrót.

  Przypomnijmy. Wczoraj w nocy odpadły 2 metry kwadratowe zabytkowej polichromii. Malowidło, które wyszło spod ręki Tetmajera niszczeje od czasu pożaru dachu sosnowieckiej świątyni. Podczas wczorajszej mszy św.
  ks. proboszcz Jan Gaik dziękował wszystkim ofiarodawcom, którzy złożyli datki na odbudowę dachu. Nie omieszkał jednak wspomnieć, że pomoc przychodzi przede wszystkim od zwykłych ludzi. A tymczasem ważne instytucje, które obiecały spore finansowe wsparcie, nie wywiązały się do tej pory z danych obietnic.

  POŻAR KATEDRY W SOSNOWCU: ZOBACZCIE ZDJĘCIA  - Nie będę wskazywał o kogo chodzi, ale fakt jest faktem - powiedział ze smutkiem.

  O jakie instytucje chodzi? Zdradził to nam bp. Grzegorz Kaszak.
  - Obiecano środki zarówno z sosnowieckiego magistraty, jak i od marszałka województwa. Na razie nic nie wpłynęło na konto, a już teraz musimy przecież płacić za odbudowę świątyni - zaznaczył w rozmowie z nami.
  O jakich kwotach mowa? Otóż 300 tysięcy złotych obiecały władze Sosnowca, a 100 tysięcy złotych Urząd Marszałkowski.

  Komunikat na temat darowizny opublikował dzisiaj Urząd Marszałkowski w Katowicach:  Zarząd Województwa przyjął projekt uchwały w sprawie przyznania 100 tys. zł na ratowanie sosnowieckiej bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP. Zostanie ona skierowana pod obrady Sejmiku Województwa Śląskiego 17 listopada br.

  „Natychmiast po pożarze razem z marszałkiem Mirosławem Sekułą szukaliśmy sposobów na przekazanie środków z budżetu województwa, bo chcielibyśmy przeznaczyć 100 tys. zł. na zabezpieczenie katedry przed dalszym niszczeniem. Wiedzieliśmy, że w tym przypadku trzeba maksymalnie przyspieszyć procedury. Udało się. 6 listopada wniosek sosnowieckiej parafii o udzielenie wsparcia został pozytywnie zaopiniowany. Dziś Zarząd Województwa przyjął projekt uchwały sejmikowej. W poniedziałek radni poprzez podniesienie rąk będą mogli wyrazić poparcie dla tej pomocy. Już dziś wszystkim zaangażowanym w udzielenie wsparcia bardzo dziękuję” – mówi członek zarządu Arkadiusz Chęciński.

  POŻAR KATEDRY W SOSNOWCU: WIĘCEJ ZDJĘĆ I WIDEO  Wsparcie z budżetu Województwa Śląskiego ma zostać udzielone w formie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w roku 2014 przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.

  Zgodnie z uchwałą Sejmiku z roku 2008 określającą zasady przyznawania wsparcia w tej dziedzinie, wnioski o udzielenie dotacji na prace interwencyjne mogą być rozpatrywane poza ogłaszanym co roku konkursem.

  A co z Sosnowcem? Nie odbyła się jeszcze zapowiadana sesja Rady Miejskiej, na której radni mają zdecydować o przyznaniu obiecanej kwoty. Ta ma odbyć się dopiero jutro, choć od pożaru dachu katedry minęły już dwa tygodnie.

  - Są już przygotowane projekty uchwał, nad którymi radni pochylą się na jutrzejszej sesji - powiedział Mateusz Rykała, przewodniczący Rady Miejskiej w Sosnowcu.

  Jak dodaje, większość radnych jest zdecydowanie za przekazaniem darowizny ze względu na ratowanie najważniejszego sosnowieckiego zabytku.

  Numer konta parafii Wniebowzięcia NMP: 46 1060 0076 0000 4013 1000 0975.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A może najpierw parę pytań?

   Czesław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Czyją własnością jest budynek w którym był pożar?
   Czy właściciel tej nieruchomości jest biedny?
   Dlaczego z pieniędzy z publicznych zamierza się finansować związek wyznaniowy?
   Czy do zadań...rozwiń całość

   Czyją własnością jest budynek w którym był pożar?
   Czy właściciel tej nieruchomości jest biedny?
   Dlaczego z pieniędzy z publicznych zamierza się finansować związek wyznaniowy?
   Czy do zadań urzędów państwowych należy finansowanie związków wyznaniowych?
   Jeżeli właściciel tego budynku ma dostać pieniądze publiczne to powinien on ujawnić wpierw swój stan osiadania.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   katedra sosnowiec

   klausrokita (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   a może biskupi którzy jeżdżą autami za pół miliona by się dorzucili,a gdzie kosciół ma pieniądze które dostał za stracone mienie,nie dam ani grosza i niechce aby państwo dokładało się do kościoła...rozwiń całość

   a może biskupi którzy jeżdżą autami za pół miliona by się dorzucili,a gdzie kosciół ma pieniądze które dostał za stracone mienie,nie dam ani grosza i niechce aby państwo dokładało się do kościoła katolickiego co to jest państwo wyznaniowe?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama