Ring wyborczy Radia Zet i DZ w Rybniku. Rozliczamy Adama...

  Ring wyborczy Radia Zet i DZ w Rybniku. Rozliczamy Adama Fudalego [RELACJA LIVE]

  Katarzyna Śleziona, Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ring wyborczy Radia Zet i DZ w Rybniku. Rozliczamy Adama Fudalego [RELACJA LIVE]
  1/52
  przejdź do galerii

  ©Radio ZET

  Ring wyborczy Radia Zet i DZ w Rybniku. Rozliczamy Adama Fudalego. Realcja LIVE.

  Ring wyborczy w Rybniku! Czy prezydent dotrzymał obietnic?  Godz. 15.02 - zaczynamy ring wyborczy w Rybniku. W ogniu pytań urzędujący prezydent Rybnika, Adam Fudali.

  Reporterzy radia Zet mówią o władzomierzu, czyli o tzw. mierniku władzy - pokazuje spełnione lub niespełnione obietnice prezydenta Adama Fudalego. Na tablicy mamy 19 obietnic wyborczych. Spełnionych zostało 10, czyli prawie połowa.
  Cztery zostały złamane, a jedna jest w trakcie realizacji. Czy to dużo? Mało - krzyczą mieszkańcy. Nie udało się stworzyć m.in. nowych ścieżek rowerowych, nie rozszerzono monitoringu, brakuje też nowych inwestorów w mieście, nie powstało również nowe osiedle. Poprawiła się za to komunikacja - mamy np. wyjazdówkę do A1.

  Godz. 15.06 - Pierwsze pytanie do prezydenta: Mówi się, że w Rybniku nie jest najlepiej z powietrzem. Jak władze Rybnika chcą rozwiązać ten problem?
  Adam Fudali odpowiada, że powietrze jest uciążliwe dla mieszkańców. Wieczorem trudno otworzyć okno w sypialni. Zrobiliśmy jednak dużo w tej kwestii. Mamy przygotowanych 40 obiektów uzyteczności publicznej przeznaczonych do termomodernizacji. Od wielu lat realizujemy też program, w którym zdobywamy środki na ekologiczne źródła ciepła np. opalane gazem. Zdaję sobie sprawę, że tego problemu sami nie jesteśmy w stanie załatwić. Podobnie, gminy ościenne mają podobne problemy co my, jak np. Wodzisław, a nawet daleko - Żywiec. Z tym problemem trzeba walczyć jednak systemowo. Ja wymusiłem w jakiś sposób, że w Sejmiku Woj. Śląskiego, gdy była sesja wyjazdowa w naszym mieście, że dzięki programowi będziemy w stanie zdobyć dotację z UE na program walki z niską emisją. Teraz czekamy na nową perspektywę UE - tam są bardzo duże środki przygotowane na to zadanie. Chcemy pozyskać 38 mln zł, aby zrealizować program.
  Poza tym mieszkańcy mogą też podłączać się już do ciepłociągu w okolicach zrewitalizowanego depataka w Rybniku. Mamy podłączonych już 85 budynków.

  Godz. 15.12 - pytanie od dzielnicy Meksyk. Pytanie o organizację ruchu w okolicy ul. Kolejowej. Może potrebne są konsultacje społeczne?
  Fudali odpowiada: Współpraca z radą dzielnicy Meksyk jest dobra. My nie możemy w oparciu o konsultacje realizować ruchu drogowego w okolicy ul. Kolejowej. Za tym muszą iść konkretne przepisy.

  Godz. 15.15. Dlaczego ludzie wyjeżdżają z naszego miasta? Pytanie kolejne o ciepłociąg i o tzw. czyste spalanie węgla.
  Fudali: Ta ostatnia propozycja jest bardzo ciekawa. Trzeba by wprowadzić taką dogodność dla mieszkańców na specjalnych preferencjach. To problem ekonomiczny na Śląsku. Marzy nam się, aby mieszkańcy chcieli podłączać się do ekologicznego ogrzewania.

  Godz. 15.18 - Czy walka z niską emisją opiera się na tym, że miasto wycina drzewa i sprzedaje parki wbrew mieszkańcom? Czy miasto to ignoruje?
  Fudali: To pytanie demagogiczne, aby dopiec urzędującemu prezydenrowi. W park przy naszej Bazylice drzewa zostały wycięte, ale to należało zrobić. To nie jest jakaś sztuka dla sztuki, aby wycinać drzewa. Jak wycinamy drzewa, to w zamian sadzimy też nowe. Rybnik to miasto zielone i tak nadal będzie. Wystarczy pospacerować po naszym mieście. Mamy parki, skwery zielone, Zieleń Miejska dobrze dba o te miejsca w mieście.

  Godz. 15.19 - Czy miasto jest przyjazne nowym inwestorom, przedsiębiorcom? Co z podatkiem od wieczystego użytkowania? Potrzebne są tak częste kontrole, jak teraz? Urząd jest nieprzyjazny dla przedsiębiorców. Da to się zmienić?
  Fudali: Mogę przedstawić tysiące przykładów na potwierdzenie tego, że mieszkańcy zostali wyjątkowo obsłużeni. Jeśli zaś chodzi o podatek od wieczystego użytkowania, to trzeba powiedzieć, że my realizujemy ustawę i do nas należy wykonanie prawa w tym kraju, a jednym z jego elementów była m.in. nowelizacja opłaty jesli chodzi o wieczyste użytkowanie gruntu. To nie było tak, że tego chciał Fudali, że pieniędzy w budżecie było za mało, ale tego nakazywała ustawa.

  1 3 4 5 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ring wyborczy z Prezydentem

   Magda M (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ring jak sama nazwa wskazuje to wymiana ciosów?? Niestety taka wymiana nie była możliwa, ponieważ Pan Prezydent nie odpowiadał rzetelnie na pytania. Na ani jedno pytanie. Poza tym proszę...rozwiń całość

   Ring jak sama nazwa wskazuje to wymiana ciosów?? Niestety taka wymiana nie była możliwa, ponieważ Pan Prezydent nie odpowiadał rzetelnie na pytania. Na ani jedno pytanie. Poza tym proszę wyobrazić sobie wymianę ringu z tak schorowanym starszym panem ws. młodzi ludzie ;)) dziękuję Radiu Zet za możliwość i próby rozmów z naszym prezydentem zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fudali na kazdej latarni

   rybniczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   nachalna kampania wyborcza Fudalego skończy się kleska tej kolesiowskiej ekipy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama