Zabrze: Naziemna część Sztolni Królowa Luiza otwarta...

  Zabrze: Naziemna część Sztolni Królowa Luiza otwarta [ZDJĘCIA]

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zabrze: Naziemna część Sztolni Królowa Luiza otwarta [ZDJĘCIA]
  1/35
  przejdź do galerii

  ©Bartosz Pudełko

  Sztolnia Zabrze: zakończyła się rewitalizacja naziemnej części dawnej Kopalni Luiza, w której rozpocznie się w przyszłości zwiedzanie całej sztolni. W odnowionych budynkach otworzono dwie niezwykłe wystawy.
  - Te dwie wystawy mają nie tylko być źródłem wiedzy dla turystów, ale również przełamywać sztampowe myślenie o muzeach. U nas eksponaty nie stoją za szybami. Można ich dotknąć, przełączyć, sprawdzić - mówi Damian Halmer, kustosz dwóch nowych wystaw Muzeum Górnictwa Węglowego. Obie są o tyle istotne, że na stałe będą mieścić się w zrewitalizowanych budynkach dawnej Kopalni Luiza. Będą stanowić więc "bramy" do dalszego zwiedzania całego kompleksu Sztolni Królowa Luiza.


  Pierwsza wystawa, "Kopalnia Edisona", mieści się w budynku rozdzielni 6kV, bodaj jedynym tak dobrze zachowanym. Opowiada rzecz jasna o historii i znaczeniu elektryczności w górnictwie. W pomieszczeniu obok, komorze sprężarek, mieści się ekspozycja opowiadająca o historii Kopalni Luiza.

  To właśnie ta druga wystawa budzi największe wrażenie. Rozłożona jest na trzech kondygnacjach: od piwnicy po piętro. W centralnym punkcie stoi gigantyczna sprężarka, maszyna sięgająca sufitu.

  Kompleks dawnej Kopalni Luiza zlokalizowany wokół szybu Carnall przy ul. Wolności przechodził rewitalizację przez ostatnie kilkanaście miesięcy. Remont trwa jeszcze w dużym budynku łaźni łańcuszkowej oraz samym szybie. Łaźnia będzie pierwszym obiektem, który w przyszłości zwiedzą turyści odwiedzający sztolnię. Wejdziemy do niej wprost z ul. Wolności. W środku znajdzie się m.in. centrum obsługi ruchu oraz restauracji. Stamtąd przeszkloną kładką przejdziemy do reszty kompleksu. Po remoncie szybu Carnall i przystosowaniu go do ruchu turystów będzie można z góry podziwiać panoramę miasta.

  - Otwarcie tych dwóch wystaw w wyremontowanych pomieszczeniach jest dla nas o tyle ważne, że oznacza wejście w ostatnią prostą. Teraz stopniowo otwierać będziemy kolejne elementy, które złożą się na ogromny kompleks Sztolni Królowa Luiza - mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor MGW.

  Rozłóżmy więc Sztolnię Królowa Luiza na składowe. Trzon stanowić będzie 2,5-kilometrowy odcinek Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej - od szybu Carnall po wyjście na powierzchnię przy ul. Miarki. Turyści rozpoczną od wspomnianej już części naziemnej, następnie szybem zejdą (najprawdopodobniej po schodach) do sztolni. Trasę pokonają łodziami, pieszo i kolejką elektryczną. Wielkie wrażenie ma na nich zrobić podziemny port.

  Z głównego szlaku odchodzić będzie odnoga - chodnik 510 z XIX wieku wykuty w węglu. Poprowadzi do drugiej części Kopalni Luiza - przy szybie Wyzwolenie przy ul. Sienkiewicza. Szybem wyjedziemy przeszkloną windą na powierzchnię, gdzie znajdować będzie się m.in. Park 12C, czyli edukacyjny, interaktywny obiekt. Będziemy mogli również zwiedzić 1,5-kilometrową trasę podziemną, która kiedyś była już udostępniona turystom jako część Skansenu Królowa Luiza. Później turyści wrócą do głównego szlaku sztolni. W sumie czeka ich więc zwiedzanie blisko 5 kilometrów podziemi, park edukacyjny, muzea i zrewitalizowane obiekty naziemne.

  A teraz o terminach. Szyb Carnall powinien być gotowy na początku przyszłego roku. W połowie roku gotowa będzie łaźnia łańcuszkowa. Pod koniec 2015 roku turyści dostaną do rąk wszystko to, co wokół szybu Wyzwolenie, a więc Park 12C, wszystkie wystawy, a także część podziemną kopalni. Szlak Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej i zarazem cały olbrzymi kompleks, ma być gotowy w pierwszym kwartale 2016 roku.


  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ WYNIKI
  *Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
  *Gala Miss Polski 2014 LIVE: Piękne dziewczyny[ZDJĘCIA KANDYDATEK]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama