Nasz fotoreporter Arek Gola podbija świat

  Nasz fotoreporter Arek Gola podbija świat

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  To jedna z prac, która znalazła się na wystawie we francuskim Pas de Calais
  1/4
  przejdź do galerii

  To jedna z prac, która znalazła się na wystawie we francuskim Pas de Calais ©fot. Arkadiusz Gola

  W Centrum Historii Górnictwa w Pas de Calais we Francji dzisiaj otwarta zostanie wystawa zdjęć Górnicy stąd i skądinąd. Wśród 25 najlepszych fotografów świata, którym bliski jest temat górnictwa, prace będzie prezentować także fotoreporter Dziennika Zachodniego Arkadiusz Gola.
  Organizatorów wystawy ujął cykl zdjęć Arka, przedstawiający kobiety pracujące w śląskich kopalniach, należących do Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego. Zobaczyli je w Zabrzu w Muzeum Górnictwa Węglowego i zapragnęli sprowadzić do Francji.

  - Z centrum w Pas de Calais utrzymujemy kontakty od trzech lat. Ta współpraca pięknie się nam rozwija. I nam, i tej instytucji bardzo zależy na ochronie dziedzictwa poprzemysłowego - podkreśla Dorota Kosińska z Wydziału Promocji i Turystyki zabrskiego Urzędu Miejskiego.

  Francuzi oprócz Arka Goli zaprosili też innego Polaka - Aleksandra Prugara.

  - Na pracach 25 fotografów organizatorzy chcą pokazać ostatnie 50 lat historii światowego górnictwa - podkreśla Dorota Kosińska.

  Na wystawie zobaczyć będzie można kopalnie złota w Brazylii, kopalnie miedzi z Kuby, srebra z Boliwii, a także górników z Maroka, Polski i Niemiec. Prezentowane tam będą też prace legendarnego węgierskiego fotografa Roberta Capy (zmarł w 1954 roku w wieku 41 lat w wyniku wybuchu miny podczas wojny w Indochinach).

  Wśród pozostałych 24 autorów zdjęć nie brakuje laureatów najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego World Press Foto. Także Arek Gola jest laureatem wielu konkursów. Rok temu zajął II miejsce w Grand Press Foto (kategoria sport).

  Na koncie ma m.in. I i II nagrodę w konkursie Polska Fotografia Prasowa, wyróżnienie w Newsreportaż, główną nagrodę w konkursie ekologicznym Bayera, II miejsce w prestiżowym konkursie BZ WBK Press Foto oraz tytuł Dziennikarza Roku 2003 "Dziennika Zachodniego". Praca licencjacka, jaką obronił w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie, została uznana za najlepszą w 2009 roku.

  Cykl zdjęć Arka Goli powstawał kilka lat. W 2004 roku część z nich można było zobaczyć na łamach "Dziennika Zachodniego" w fotoreportażu "Barbórki 2004". Pokazano w nim m.in. Zuzannę Maziec, która w kopalni pracowała wówczas od 22 lat, w tym ostatnie 8 na płuczce i w sortowni w "Polsce-Wirku" w Rudzie Śląskiej.

  - Ja się nie skarżę na pracę. Przyzwyczaiłam się. Mąż jest bezrobotny, ktoś musi utrzymać dom - mówiła nam wtedy Zuzanna.

  Wszechobecny kurz węglowy, huk maszyn przewalających węgiel, błoto i przenikliwe zimno - to "przeróbka", miejsce gdzie węgiel wydobyty pod ziemią jest płukany, sortowany i ładowany na wagony. W Niemczech kobiet na tym oddziale nie ma już od pół wieku. Na Śląsku ciągle tu pracują i modlą się, aby tej pracy nie zabrakło. Większość haruje fizycznie.

  Są zmęczone, mają ubrudzone i zniszczone twarze, ale niezwykły hart ducha. Są twarde, ale nie zatraciły kobiecości. I to właśnie dzisiaj zobaczą ci, którzy odwiedzą Centrum Historii Górnictwa w Pas de Calais.

  Starałem się uchwycić to, co wydaje się nieuchwytne


  Mówi Arkadiusz Gola, fotoreporter

  Staram się utrwalać na fotografii śląską rzeczywistość, tradycje, które przemijają. Na pomysł cyklu portretów kobiet pracujących w kopalniach wpadłem przy okazji innego materiału o górnictwie. Zafascynował mnie niezwykły kontrast pomiędzy delikatną urodą tych kobiet, a często nawet młodych dziewcząt, a tym, w jakich warunkach przebywają i jak ciężką wykonują pracę.

  Mroczne, brudne otoczenie, hałas, pył i duża wilgotność - to wszystko odciska piętno. One nie są wymuskane, nie mają tipsów, makijażu i butów na obcasach. Są w strojach roboczych, które maskują ich sylwetki. Często są ubrudzone, mają włosy w nieładzie. Mimo to nadal pozostają kruche, delikatne, po prostu kobiece. Starałem się to uchwycić.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   amator

   tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 40

   Rewelacyjny jest ten cykl Pana Arka przedstawiający kobiety kopalni. Je jestem totelnym amatorem, a na swoich zdjęciach, jako pasjonat kolei, przedstawiam właśnie ją, po za tym staram sie swoimi...rozwiń całość

   Rewelacyjny jest ten cykl Pana Arka przedstawiający kobiety kopalni. Je jestem totelnym amatorem, a na swoich zdjęciach, jako pasjonat kolei, przedstawiam właśnie ją, po za tym staram sie swoimi oczami pokazywać moje miasto - Zabrze.
   moje prace umieszczam na str www.dzemowiec.flog.plzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   FOTOGRAFIA

   Amatoradam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 42

   Mnie interesuje fotografia reportażowa.Bardzo lubię wykonywać zdjęcia podczas imprez w okolicy mojego zamieszkania .Liczne imprezy noworoczne,koncerty i inne.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Górnicy stąd i skądinąd"

   p (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 43

   Bardzo ciekawe, czy będą tam też zdjęcia z II połowy lat czterdziestych ubiegłego wieku, dla pełniejszego obrazu francuskiego górnictwa.
   W kopalniach Pas de Calais pracowali niewolniczo jeńcy m....rozwiń całość

   Bardzo ciekawe, czy będą tam też zdjęcia z II połowy lat czterdziestych ubiegłego wieku, dla pełniejszego obrazu francuskiego górnictwa.
   W kopalniach Pas de Calais pracowali niewolniczo jeńcy m. in. z Czech i ze Śląska fedrując nieco ponad półmetrowe pokłady węgla. Z ekipy mojego dziadka podobno 75 % osób nie przeżyło tego "francuskiego sanatorium". Selekcja słabeuszy - pierwsza zima pod gołym niebem.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama