Smolorz: Demokracja urojona

  Smolorz: Demokracja urojona

  Paweł Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Smolorz: Demokracja urojona
  Już 16 listopada silniej powieje demokracją. Powoli przyjdzie nam oswajać się z nowymi samorządami niezależnie od naszych politycznych preferencji. Te wybory odpowiedzą też na pytanie - czy przypadkiem, w trzeciej dekadzie wolnej Polski, nie mamy do czynienia z demokracją urojoną.
  Smolorz: Demokracja urojona
  Tak, tak, wiem, usłyszę teraz - "to jeszcze młoda demokracja, jeszcze musi się wiele nauczyć, ludzie muszą oswoić się ze swoimi prawami, dojrzeć po latach zniewolenia"... Ładnie brzmi, prawda? Tyle tylko, że równie ładnie zabrzmi za pięćdziesiąt lat. Ładnie i tyle - jak wszystko, co merytoryczne zamyka się w gimnazjalnej demagogii "na pociechę".

  Dojrzewanie demokracji w Polsce to szkodliwy mit, bo problem leży zupełnie gdzie indziej. Krąg ludzi, którzy mają prawa wyborcze, dawno poszerzył się o tych, których trudno uznać za "obciążonych" poprzednim systemem. Trudno uznać ich za zniewolonych.

  Ba! To ludzie do bólu wolni, także moralnie; ale na wybory nie chodzą (a jeśli chodzą - co jest porażające - to dla "beki"). Skoro to w młodych obywatelach - jak często podkreśla się w politycznym dyskursie - leży przyszłość - to mamy problem.

  Dziś trudno mówić z czystym sumieniem o demokracji w Polsce, gdy rządzący wybierani są przez niespełna połowę uprawnionych do głosowania.

  Ale ryba psuje się od głowy.

  Przez tych 25 lat wolności z jednego źródła wykształciły się dwie silne klasy polityczne. Jedna ewoluowała z czasem w stronę "nowoczesnego PZPR-u", druga stała się "nową religią".

  Ta pierwsza specjalizuje się w sianiu PRopagandy sukcesu, ogłupianiu ludzi kreatywną księgowością, kolorowym przekazem w mass mediach opatrzonym komentarzem złotoustego wodza.

  Druga wytworzyła przestrzeń iście metafizyczną, ugruntowaną na "chrześcijańskich" wartościach. Ta "toruńska" aksjologia zasadza się na "ich" wewnętrznym świecie, czyli tym "jedynie właściwym". Cała reszta to prawdopodobnie agenci, szpicle, kable, zdrajcy i antypolscy innowiercy - a wśród nich "transwerstyci".

  Polityka w Polsce przypomina filmowe obrazy Stanisława Barei. Myślący człowiek wstydzi się własnej inteligencji, więc chorobliwie zniechęca się do jakiejkolwiek aktywności obywatelskiej. Demokracja, za sprawą politycznych bonzów, została sprowadzona do demokracji urojonej, a ta jest wyrokiem na realną wolność.

  Dlatego idźcie na wybory!

  Paweł Smolorz,
  felietonista
  smolorz.com  *Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
  *Gala Miss Polski 2014 LIVE: Piękne dziewczyny[ZDJĘCIA KANDYDATEK]

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy pani Smolorz, kandydatka RAŚ to żona

   nie dla nacjonalautonomistów z RAŚ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

   P. Smolorza? Bo ze Smolorz to propagandzista RAŚ to pewne

   Zdjęcie autora komentarza
   Moim obywatelskim obowiazkiem jest

   Ruch Autonomii Śląska

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 4

   zaglosowac na Ruch Autonomi Slaska czas skonczyc z Polskim wyzyskiem.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Rottwailer lowca goroli!!!

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   A mi się wyczytało: " czas skonczyc z Polskim " wytryskiem! ;-)
   Zapraszom Cię na spotkanie, oraz wszystkich hanysów i goroli:
   http://hanysy.pl/?p=1268
   Trzim sie!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oczywiscie wybory TO OBYEWATELSKI OBOWIAZEK

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 3

   Dlatego kazdy porzadny Slazak bydzie wolowoł i oddo glos na nasz Slaski Ruch Autonomi Slaska. Nie wyobrazam sobie aby porzadny czlowiek welowol na PO lub PIS o SLD nawet nie wspomne. Na te...rozwiń całość

   Dlatego kazdy porzadny Slazak bydzie wolowoł i oddo glos na nasz Slaski Ruch Autonomi Slaska. Nie wyobrazam sobie aby porzadny czlowiek welowol na PO lub PIS o SLD nawet nie wspomne. Na te zdegenerowane partyjki ,zabetonowane w sejmie z ktorego ustawowo urzadzili sobie folwark w miare inteligentny czlek glosu nie odda! zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama