Uczniowie szkół zawodowych z woj. śląskiego będą się...

  Uczniowie szkół zawodowych z woj. śląskiego będą się kształcić u pracodawców

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Połowę czasu nauki uczniowie zasadniczych szkół zawodowych będą spędzać w szkole, drugą połowę u pracodawców - to założenia projektu zaprezentowanego w czwartek przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Pierwsze "Dualne Klasy" mają ruszyć we wrześniu 2015 roku.
  Założenia Śląskiego Programu Powszechnych Praktyk "Dualna Klasa" zostały w czwartek zaprezentowane m.in. pracodawcom i dyrektorom szkół na konferencji "Pakt na Rzecz Efektywnego Kształcenia Zawodowego w Województwie Śląskim".

  - Dualny system kształcenia zakłada, że uczeń połowę czasu nauki będzie spędzał w szkole natomiast drugą połowę w zakładzie pracy, gdzie będzie niejako pracownikiem na pół etatu - powiedział rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach Robert Żurek.


  Nauka w zasadniczej szkole zawodowej trwa trzy lata. Przez ten czas uczniowie będą jednocześnie uczyć się w szkole oraz uczestniczyć w praktykach u przedsiębiorców. Pracodawca, który zdecyduje się na udział w projekcie będzie za pośrednictwem WUP otrzymywał pieniądze dla ucznia. - Chcielibyśmy, żeby te pieniądze były na poziomie 500-600 zł w pierwszej klasie - dodał Żurek.

  Według pomysłodawców pracodawca "zyska dużo", gdyż nie będzie ponosił kosztów utrzymania ucznia i wykształci sobie pracownika "od podstaw". - Po ukończeniu szkoły zawodowej wyszkolony absolwent będzie mógł od razu podjąć pracę jako bardzo dobrze wykwalifikowany pracownik - powiedział Żurek.

  Wdrażanie projektu poprzedzi analiza śląskiego rynku pracy. - Jeśli pracodawcy zgłoszą, że za dwa-trzy lata będą potrzebowali pracowników w konkretnym zawodzie a także, że chętnie tych młodych ludzi do niego przyuczą, wówczas skontaktujemy ich ze szkołami, które będą skłonne otwierać klasy w tych kierunkach - poinformował rzecznik WUP i dodał, że u pracodawcy, który zgłosi, że będzie potrzebował 50 ślusarzy, pojawi się taka sama liczba uczniów, którą będzie kształcił w tym zawodzie.

  Według Żurka efektem takiej współpracy będą zapełnione klasy, a na rynek pracy nie trafią kolejni bezrobotni "tylko młodzi ludzie, którzy po zakończeniu nauki zostaną np. w zakładzie pracy, gdzie się uczyli".

  Projekt zakłada, że pierwsze "Dualne Klasy" ruszą we wrześniu 2015 roku.

  Podczas spotkania poinformowano, że trwają negocjacje proponowanego programu, który będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego. "Pierwotnie planowana kwota na działania dotyczące kształcenia zawodowego (w woj. śląskim) wynosiła ponad 46 mln euro, ostatnia propozycja podlegająca obecnie negocjacjom z Komisją Europejską podwyższa tą kwotę do ponad 106 mln euro" - podaje WUP. Pieniądze te będzie można przeznaczyć m.in. na praktyki u pracodawców, szkolenia i kursy, dokształcanie nauczycieli przedmiotów zawodowych, wprowadzenie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych m.in. z języka obcego i przedmiotów technicznych.

  Obecnie, jak wskazał rzecznik WUP, ponad połowa (50,2 proc.) absolwentów liceów ogólnokształcących po ukończeniu szkoły rejestruje się w powiatowych urzędach pracy; w przypadku szkół zawodowych jest ich znacznie mniej - trafia tam co piąty absolwent. PAP


  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ WYNIKI
  *Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
  *Gala Miss Polski 2014 LIVE: Piękne dziewczyny[ZDJĘCIA KANDYDATEK]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama