Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zastrzyk zamiast operacji. Komórki macierzyste terapią na zwyrodnienia stawów

Monika Krężel
Starsze osoby często cierpią na zmiany zwyrodnieniowe
Starsze osoby często cierpią na zmiany zwyrodnieniowe 123rf
Komórki macierzyste są też wykorzystywane w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Pojawiła się nowa terapia

Choroba zwyrodnieniowa dotyka dzisiaj coraz młodszych ludzi, co jest związane z wieloma urazowymi uszkodzeniami stawu. U młodszych pacjentów, jak też i sta-rszych podawanie komórek macierzystych może stać się alternatywą dla zastosowania endoprotez stawu lub może opóźnić konieczność wykonania zabiegu operacyjnego.

Czy endoproteza to jedyne rozwiązanie dla pacjentów cierpiących na zmiany zwyrodnieniowe stawów? Okazuje się, że nie, bo pojawiła się nowa terapia wykorzystująca komórki macierzyste podawane dostawowo.
Komórki macierzyste w ostatnim czasie budzą duże zainteresowanie lekarzy. Są wykorzystywane w leczeniu licznych patologii, a wyniki leczenia są w wielu przypadkach bardzo obiecujące. Komórki te, dzięki swoim cechom, mogą "odbudowywać" uszkodzone tkanki i narządy. Źródłem komórek macierzystych może być szpik kostny, krew obwodowa, krew pępowinowa, czy inne tkanki (m.in. tłuszczowa, nerwowa).

Ostatnio coraz większym zainteresowaniem z uwagi na prostotę pozyskiwania, jak i właściwości regeneracyjne pozyskiwanych komórek cieszą się komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej. To one są podawane do chorobowo zmienionego stawu (iniekcja dostawowa). Komórki macierzyste ze względu na swoje właściwości regeneracyjne znalazły zastosowanie między innymi w ortopedii i traumatologii. W ostatnim czasie ukazały się bardzo zachęcające wyniki stosowania komórek macierzystych w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

- W czwartek w Szpitalu Euromedic w Katowicach, po raz pierwszy na Śląsku, zespół ortopedów pod kierownictwem prof. Jerzego Widuchowskiego wykonał zabiegi podania komórek macierzystych - pozyskanych z tkanki tłuszczowej pacjentów - do stawów kolanowych. Zabiegi odbyły się w asyście twórcy pionierskiej metody leczenia prof. Carla Tremolady z Mediolanu - mówi dr n. med. Tomasz Ludyga, dyrektor Szpitala Euromedic w Katowicach.

Choroba zwyrodnieniowa jest rezultatem zaburzenia równowagi pomiędzy procesami degradacji i regeneracji w obrębie stawu, związanego z biochemicznymi i morfologicznymi zmianami w obrębie chrząstki stawowej i błony maziowej. Występuje zwykle u ludzi w starszym wieku, ale może też dotyczyć ludzi młodych i często prowadzi do pojawienia się dokuczliwych dolegliwości bólowych i znacznego upośledzenia funkcji narządu ruchu. Najczęstszą lokalizacją jest staw kolanowy, biodrowy i kręgosłup.
Istotą choroby zwyrodnieniowej jest destrukcja chrząstki stawowej, dlatego w jej leczeniu dużą nadzieję wiąże się ostatnio z zastosowaniem komórek macierzystych ze względu na ich zdolności regeneracyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zastrzyk zamiast operacji. Komórki macierzyste terapią na zwyrodnienia stawów - Dziennik Zachodni