Ważne
  Karwat: Na tropie arcydzieł architektury i urbanistyki na...

  Karwat: Na tropie arcydzieł architektury i urbanistyki na Śląsku

  Krzysztof Karwat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Karwat: Na tropie arcydzieł architektury i urbanistyki na Śląsku
  Jest takie zdjęcie wykonane w latach 30. ubiegłego wieku, na którym z lotu ptaka Bytom wyraźnie ujawnia swe średniowieczne pochodzenie. Zdradza je harmonijny układ przestrzenny ulic, w geometrycznym rytmie rozlewający się wokół rynku. Niestety, w "realu" materialnych dowodów tak odległej przeszłości nie znajdziemy i musimy zawierzyć dawnym dokumentom, poświadczającym, że jest to miasto ciut starsze od Krakowa.
  Karwat: Na tropie arcydzieł architektury i urbanistyki na Śląsku
  Wiele lat temu, kierując się publikacjami sprzed kilku dziesięcioleci, spenetrowałem parę podwórek i placyków śródmiejskich, gdzie rzekomo miały się zachować, skryte przed oczami ciekawskich, kawałki murów czy kamieni średniowiecznych. To oczywiste, musiałem się rozczarować.

  Chyba rozsądniej byłoby wkopać się parę metrów w ziemię, co zresztą - z niezłym skutkiem - co kilka dekad robią tu archeolodzy.
  Po ostatnim rozpruciu płyty rynku pojawiły się nawet głosy, że może warto by na trwałe zabezpieczyć takie wykopalisko, jakoś je zabudować, okryć na przykład szklaną kopułą i udostępnić zwiedzającym. Coś takiego widziałem choćby w Kolonii.

  No, ale tu zabrakło determinacji i wiary w powodzenie takiego przedsięwzięcia. Inna rzecz, że chodziłoby jednak o wyeksponowanie dużych fragmentów rzeczywistych budowli, a nie kawałków jakichś kupieckich ław, zatartych fundamentów czy potłuczonych skorup. Nie, to się nie mogło udać.

  Trochę lepiej jest w Gliwicach, ale i tu trzeba dużej wyobra-źni, by odkryć wątki średniowieczne. Należy się więc wybrać do Raciborza albo Cieszyna, bo tam nie ma wątpliwości żadnych. Wzgórza zamkowe nie tylko skrywają, ale i odkrywają nadzwyczajne arcydzieła średniowiecznych budowniczych, choć i w tych miastach tak wiele straciliśmy podczas strasznych wojen i pożarów, niekoniecznie tylko tych dwudziestowiecznych.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama