Andrzej Czekaj, TOK
Grająca w eksperymentalnym składzie reprezentacja Polski zremisowała we Wrocławiu ze Szwajcarią i zachowała jesienią miano niepokonanej. Towarzyska potyczka z Helwetami była ostatnim tegorocznym spotkaniem kadry, bo prezes PZPN Zbigniew Boniek postanowił zrezygnować z zimowych zgrupowań kadry organizowanych wyłącznie w krajowym składzie.

Dla Adama Nawałki był to więc ostatni sprawdzian przed czekającym nas 29 marca kolejnym meczem eliminacji ME z Irlandią i selekcjoner postanowił sprawdzić w nim jak najwięcej zawodników. W porównaniu do spotkania z Gruzją trener dokonał aż siedmiu roszad w podstawowym składzie, a po przerwie zrobił jeszcze sześć zmian. Nasza gra nie wyglądała w I połowie zbyt dobrze. Już w 4 min. straciliśmy gola po strzale Josipa Drmicia, który wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem. Na boisku błyszczał piłkarz Bayernu Monachium, ale nie był to Robert Lewandowski, lecz Xherdan Shaqiri i tylko dobrym interwencjom Artura Bo-ruca zawdzięczaliśmy to, że nie straciliśmy więcej goli.

Polacy wyrównali tuż przed przerwą po akcji byłych legionistów grających teraz w lidze rosyjskiej. Piłkę w pole karne dośrodkował Maciej Rybus, a głową do siatki posłał ją Artur Jędrzejczyk. Po zmianie stron na murawie pojawił się Arkadiusz Milik, który strzelał gole w trzech ostatnich meczach. Polacy znów w drugiej połowie zagrali znacznie lepiej, a wychowanek Rozwoju Katowice po raz kolejny wpisał się na listę strzelców pięknym uderzeniem z rzutu wolnego z 18 m. Mecz kończyliśmy w dziesiątkę, bo w 83 min. z boiska wyleciał Michał Żyro i w końcówce do remisu doprowadził precyzyjnym strzałem Fabian Frei.

Mecz ze Szwajcarią był dobrym podsumowaniem rocznej pracy z kadrą Adama Nawałki. 15 listopada 2013 roku były trener Górnika Zabrze na tym samym stadionie debiutował w roli selekcjonera. Pierwszy mecz nie był udany, bo biało-czerwoni przegrali ze Słowacją 0:2 prezentując się bardzo mizernie. Niewiele lepiej kadrowicze spisali się w kolejnym występie cztery dni później remisując bezbramkowo z Irlandią w Poznaniu.

Styczniowe wygrane w krajowym składzie z Norwegią 3:0 i Mołdawią 1:0 były mało istotne, a towarzyski mecz ze Szkocją w marcu w Warszawie znów dostarczył nam rozczarowań i zakończył się porażką 0:1. Okres testów zwieńczyły majowe spotkanie z rezerwami reprezentacji Niemiec zremisowane 0:0 i czer-wcowa towarzyska potyczka z Litwą wygrana 2:1.

Gra Polaków w żadnych z tych pojedynków nie zachwycała, ale selekcjoner lojalnie uprzedzał, że jego celem jest zbudowanie kadry na eliminacje Euro 2016 i jak widać dotrzymał słowa, bo w kwalifikacjach ME biało-czerwoni grają znakomicie. Rozgromienie we wrześniu Gibraltaru 7:0 było obowiązkiem Polaków. Pierwsze w historii zwycięstwo 2:0 nad Niemcami opromienionymi zdobyciem tytułu mistrza świata wielką sensacją. Ciężki mecz ze Szkocją udało się zremisować 2:2, a Gruzję przed paru dniami Lewandowski i spółka rozbili aż 4:0.

Bilans 12 spotkań kadry pod wodzą Nawałki wypada pozytywnie, bo biało-czerwoni wygrali sześć z nich, cztery zremisowali i tylko dwa przegrali. Polska jest liderem naszej grupy eliminacji Euro 2016 i ma duże szanse pojechać na turniej do Francji. Równie istotne jest to, że niemal każdy z kadrowiczów gra teraz w drużynie narodowej lepiej niż przed rokiem, a kibice wreszcie nie muszą wstydzić się występów reprezentacji.

Polska – Szwajcaria 2:2 ONLINE, LIVE, TRANSMISJA NA ŻYWO:

Koniec. Polska zremisowała ze Szwajcarią 2:2.

87 minuta - jest 2:2. Frei przymierzył zza pola karnego.

83 minuta - Polacy grają w dziesiątkę. Michał Żyro zobaczył drugą żółtą i czerwoną kartkę.

77 minuta - Rybus trafia w słupek, mogło być 3:1

61 minuta - 2:1 dla Polski. Arkadiusz Milik! Sędzia podyktował rzut wolny przed polem karnym za faul bramkarza Szwajcarii na Lewandowskim. Milik strzelił technicznie nad murem.

50 minuta - trwa II połowa. Nadal 1:1.

Koniec I połowy

45 minuta - jest 1:1. Artur Jędrzejczyk wyrównał strzałem głową, po podaniu Macieja Rybusa

41 minuta - kanonada przed polską bramką. Gdyby nie Artur Boruc byłoby 2:0. Wcześniej dobrze w bramce Szwajcarii spisywał się Roman Buerki.

30 minuta - we Wrocławiu nadal 1:0 dla Szwajcarii.

17 minuta - Robert Lewandowski uderzył z pola karnego, świetna interwencja bramkarza.

5 minuta - 0:1. Szwajcaria prowadzi 1:0. Bramkę strzelił Josip Drmic, wykorzystując prostopadłe podanie Xherdana Shaqiriego

1 minuta - mecz we Wrocławiu rozpoczęty. Piotr Zieliński był bliski zdobycia gola.

Reprezentacja Polski, która w piątek wysoko pokonała na wyjeździe Gruzję w meczu eliminacji mistrzostw Europy we wtorkowy wieczór w ostatnim spotkaniu towarzyskim rozgrywanym w tym roku zmierzy się z zespołem Szwajcarii. Dla biało-czerwonych była to bardzo udana jesień, bowiem grając efektownie i skutecznie w czterech spotkaniach eliminacyjnych zdobyli dziesięc punktów, strzelili piętnaście bramek, a stracili zaledwie dwie. O kolejne zwycięstwo może być łatwiej, bowiem dobre wyniki kadry wzbudziły spore zainteresowanie kibiców.

– Ponad trzydzieści dwa tysiące biletów zostało sprzedanych na wtorkowy mecz ze Szwajcarią – poinformował na Twitterze Maciej Sawicki, sekretarz generalny PZPN. Trener Adam Nawałka doceniając klasę wtorkowego rywala zdecydował wystawic na ten mecz mocny skład, dając szansę zmiennikom podstawowych graczy. Według nieoficjalnych informacji wiadomo, że szansę gry w pierwszym składzie powinien otrzymac Thiago Cionek, który ostatni mecz w kadrze Polski rozegrał przeciwko Niemcom w Hamburgu. Wobec kontuzji Łukasza Piszczka jego miejsce na prawej obronie zajmie Paweł Olkowski. Nasi reprezentanci podchodzą do najbliższego rywala z respektem, ale i wiarą w końcowy sukces – To będzie zupełnie inny rywal, inna ranga i w ogóle inny mecz niż w Tbilisi, ale bardzo nam zależy, by dobrze zakończyc ten niezły dla nas rok – deklaruje obrońca reprezentacji Polski, Kamil Glik.

Nasi rywale po udanych w ich wykonaniu ostatnich mistrzostwach Świata w Brazylii, gdzie dotarli do 1/8 finału tej imprezy (przegrana z Argentyną 0:1) nie mogą odnaleźc optymalnej formy na początku eliminacji mistrzostw Europy. Efektem słabszej dyspozycji były porażki w dwóch pierwszych kolejkach z Anglią i Słowenią. Zdecydowanie lepiej ich gra wyglądała w spotkaniach przeciwko San Marino i Litwie, w których zdobyli w sumie osiem goli. Szwajcarzy na pewno będą chcieli pokazac się z jak najlepszej strony w meczu z Polską i podtrzymac dobrą dyspozycję prezentowaną w dwóch ostatnich spotkaniach eliminacyjnych.

Kadra Nawałki trenowała przed meczem ze Szwajcarią. Wszystko uważnie obserwował prezes PZPN:

Goście we Wrocławiu zagrają bez dwóch podstawowych graczy. Trener Vladimir Petkovic zdecydował, że da odpocząc w tym meczu bramkarzowi Borussii Moenchengladbach – Yannowi Sommerowi i obrońcy Juventusu Turyn – Stephanovi Lichsteinerowi. Sommera między słupkami ma zastąpic bramkarz niemieckiego Freiburga – Roman Buerki, dla którego będzie to debiut w reprezentacji. Szkoleniowiec gości nie wyklucza także kolejnych zmian, według szwajcarskich mediów dokona on trzech - czterech roszad w składzie. – Ważne jednak, aby pozostac na obranej drodze, możliwie jak najbardziej dominowac na boisku i osiągnąc korzystny wynik – powiedział Vladimir Petkovic cytowany przez stronę internetową srf.ch.

Obie ekipy mierzyły się ze sobą do tej pory dziewięciokrotnie. Bilans jest korzystniejszy dla biało – czerwonych (4 zwycięstwa, 4 remisy, 1 porażka). Ostatni raz Polacy grali ze Szwajcarią w lutym 2001 roku w Larnace pod wodzą Jerzego Engela i wygrali 4:0.

Polska – Szwajcaria TRANSMISJA TV:

Bezpośrednią transmisję z tego meczu przeprowadzi TVP1 i TVP Sport.

Polska - Szwajcaria STREAM:

Polska - Szwajcaria ONLINE 1
Polska - Szwajcaria ONLINE 2
Polska - Szwajcaria ONLINE 3

Polska – Szwajcaria ONLINE NA ŻYWO:

Kadry piłkarskich reprezentacji Polski i Szwajcarii na wtorkowy mecz towarzyski we Wrocławiu (godz. 20.45):

POLSKA:

bramkarze: Artur Boruc (AFC Bournemouth; 58 meczów w reprezentacji A/0 goli), Łukasz Fabiański (Swansea City; 21A/0), Wojciech Szczęsny (Arsenal Londyn, 22A/0);

obrońcy: Łukasz Broź (Legia Warszawa; 2A/0), Thiago Cionek (Modena; 1A/0), Kamil Glik (Torino; 28A/3), Rafał Janicki (Lechia Gdańsk 0A/0) Artur Jędrzejczyk (FK Krasnodar; 13A/1), Paweł Olkowski (FC Koeln; 7A/0), Łukasz Szukała (Steaua Bukareszt; 10A/1);

pomocnicy: Michał Gajos (Jagiellonia Białystok; 0A/0), Tomasz Jodłowiec (Legia Warszawa; 34A/0), Grzegorz Krychowiak (Sevilla; 23A/0), Michał Kucharczyk (Legia Warszawa; 6A/1), Krzysztof Mączyński (Guizhou Renhe; 6A/0), Karol Linetty (Lech Poznań; 5A/1), Sebastian Mila (Śląsk Wrocław; 33A/8), Maciej Rybus (Terek Grozny; 31A/2), Piotr Zieliński (Empoli; 7A/3), Michał Żyro (Legia Warszawa; 3A/0);

napastnicy: Robert Lewandowski (Bayern Monachium; 65A/23), Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam; 13A/5), Łukasz Teodorczyk (Dynamo Kijów; 6A/3).

SZWAJCARIA:

bramkarze: Roman Buerki (SC Freiburg; 0A/0), Marwin Hitz (FC Augsburg; 0A/0), Yvon Mvogo (BSC Young Boys Berno; 0A/0);

obrońcy: Johan Djourou (Hamburger SV; 52A/1), Michael Lang (Grasshopper Zurych; 7A/1), Francois Moubandje (Toulouse; 1A/0), Fabian Schaer (FC Basel, 9A/4), Steve von Bergen (BSC Young Boys Berno; 46A/0);

pomocnicy: Valon Behrami (Hamburger SV; 55A/2), Blerim Dzemaili (Galatasaray; 40A/3), Gelson Fernandes (Stade Rennais; 49A/2), Fabian Frei (FC Basel; 4A/0), Goekhan Inler (SSC Napoli; 80A/6), Pajtim Kasami (Olympiakos Pireus; 4A/1), Xherdan Shaqiri (Bayern Monachium; 41A/15), Valentin Stocker (Hertha Berlin; 25/3);

napastnicy: Josip Drmic (Bayer Leverkusen; 15A/4), Admir Mehmedi (SC Freiburg; 29A/2), Haris Seferovic (Eintracht Frankfurt; 19A/4), Marco Schoenbaechler (FC Zurich; 1A/0).

*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
*Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

Materiał oryginalny: Polska – Szwajcaria 2:2 [RELACJA] Remisem kończymy udany rok. Polacy jesienią byli niepokonani - Dziennik Zachodni