Gdy mamusią zostaje mała dziewczynka...

  Gdy mamusią zostaje mała dziewczynka...

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Nierzadko mają mniej niż 14 lat. Uprawiają seks na przerwach, podczas szkolnych dyskotek. Nie wiedzą wiele o antykoncepcji, niektóre nie mają o niej wręcz zielonego pojęcia - pisze Joanna Barczykowska.
  Gdy mamusią zostaje mała dziewczynka...

  ©MARCIN OLIVA SOTO

  Zuza ma 15 lat i dwa tygodnie temu urodziła córeczkę w Szpitalu im. Madurowicza w Łodzi. W połowie grudnia mamą została 14-letnia Ania. Wiosną przyjdzie na świat dziecko 12-letniej Kasi z Piotrkowa Trybunalskiego. Do Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Wychowawczego w Łodzi zgłosiło się ostatnio kilka bardzo młodych matek, najmłodsza miała zaledwie 11 lat. Rodzice, lekarze i nauczyciele są wstrząśnięci, bo ciąże u nieletnich zdarzają się coraz częściej.

  Prezent na 12. urodziny  Były młode, zdrowe i miały całe życie przed sobą. Plany, marzenia i dużo czasu, by je zrealizować. W jednej chwili wszystko się zawaliło.

  Zobacz także: Krwawy zamach zakończony banicją


  Piotrków Trybunalski aż huczy od plotek. 12-letnia uczennica za dwa miesiące zostanie mamą. Ojcem dziecka jest kolega dziewczynki, 14-letni uczeń gimnazjum. Sprawą zajęły się już piotrkowski sąd i prokuratura.

  Kasia sprawiała kłopoty wychowawcze, nie była pilną uczennicą. Wagarowała. Zdarzyło jej się przynieść do szkoły alkohol. W dzienniku w rubryce z jej nazwiskiem widnieją jedynki, dwójki i trójki. Nauczycielki widywały ją całującą się na ulicy z chłopakiem. Z utrzymaniem dziewczyny w ryzach nie radziła sobie ani rodzina, ani szkoła.

  Kasia jest drobną, niepozorną dziewczynką. Patrząc na nią, trudno uwierzyć, że jest w siódmym miesiącu ciąży.

  - Kłopoty z Kasią mieliśmy od dawna, dziewczynka ma dominującą osobowość i wyzywający sposób bycia - mówi dyrektor szkoły, do której chodzi Kasia.

  Matka Kasi przychodziła do szkoły na każde wezwanie nauczycieli. Pod koniec listopada przyszła sama. Wyznała nauczycielom, że właśnie odkryła z przerażeniem, że Kasia jest w ciąży.

  - Była roztrzęsiona. To zwyczajna, porządna rodzina - mówią nauczyciele Kasi. Uzgodnili wspólnie, że dziewczynka przejdzie na nauczanie indywidualne.

  O 14-letnim ojcu dziecka Kasi wiadomo tylko tyle, że uczy się w jednym z piotrkowskich gimnazjów. Kasia została jego sympatią w wakacje. Za seks z 12-latką chłopak stanie przed sądem rodzinnym. Pracownicy piotrkowskiego sądu, do którego trafiło zawiadomienie, nie kryją, że sprawa zrobiła na nich ogromne wrażenie.

  - Chcemy ustalić, jak doszło do takiej sytuacji i czy w grę mogą wchodzić zaniedbania rodzicielskie - mówi sędzia Jacek Gasiński, wiceprezes Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To skomplikowany temat a zarazem b. prosty do rozwiązania !

   realista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 76 / 91

   To min. wpływ psychologów i wcześniejsze zaniedbania w wychowaniu samych rodziców tych młodych mam do tego dodajmy bezstresowe wychowanie , a do tego jeszcze dodajmy inne elementy jak np....rozwiń całość

   To min. wpływ psychologów i wcześniejsze zaniedbania w wychowaniu samych rodziców tych młodych mam do tego dodajmy bezstresowe wychowanie , a do tego jeszcze dodajmy inne elementy jak np. zatracenie osiągnięcia swoich celów i zasada e jakoś tam będzie tymczasem to tak nie działa a patologia się pogłębia i rozrasta bo to że rodzina jest wbrew pozorom normalna wcale tak naprawdę o tym tak nie świadczy wystarczy aby sama była niewydolna wychowawczo by nie potrafiła wskazać prawidłowych wzorców i na skutki długo czekać nie trzeba !. No i wszech obecna pornografia , na którą już nikt nie reaguje do tego jakieś tam dopalacze z którymi też sobie nikt nie radzi no i kościół który zamiast wspomagać w takich min. sprawach zajmuje się politykowaniem bo tam czuje kasę !.Więc tak naprawdę to że dzieci rodzą dzieci to składnia wielu przyczyn i błędów popełnianych przez dorosłych tyle że do tych dorosłych to nie dociera że są niewydolni wychowawczo bo są zbyt albo prymitywni albo w pogoni za mamoną zatracają realną rzeczywistość i rodzic potrafi powiedzieć nie no mój syn -córka nie to niemożliwe i proszę mi tu głupot nie opowiadać a życie później weryfikuje takie postępowanie w taki czy inny sposób . A te agencje towarzyskie - gabinety masażu i cholera wie jakie jeszcze nazwy to co nie służą przykładem i tak by można bez końca i długo o przyczynach bo skutki już widzimy i one narastają i narastać będą bo w całym tym bajzlu zawsze jest ktoś kto ma w tym swój interes by tak było jak najdłużej .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciaza

   Anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 91 / 77

   Nie kazde dziecko jest idealne matka czasami nie daje rady,a gdzie pomoc ksiedza szkoly nie mozna tylko krtykwac.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   matki dziewczynki

   jon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 85 / 91

   robią to po lekcjach religii czy przed ?
   widać ile warty jest polski katolicyzm

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To nie jest

   rem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 82 / 74

   "...zwyczajna, porządna rodzina..."!
   W zwyczajnej porządnej rodzinie, dzieci się nie puszczają.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama