Olecha-Lisiecka: Gliwiczanie okazują niezadowolenie, ale też...

  Olecha-Lisiecka: Gliwiczanie okazują niezadowolenie, ale też doceniają Frankiewicza. Od 21 lat

  Maria Olecha-Lisiecka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Maria Olecha-Lisiecka

  Maria Olecha-Lisiecka ©arc.

  Fenomen w polskiej polityce samorządowej: najdłużej urzędujący prezydent w Polsce nokautuje rywali w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Gliwicach. Po 21 latach rządów Zygmunt Frankiewicz znów bez problemów wygrał. Blisko 56 proc. głosów (wyniki nieoficjalne, choć potwierdzone) daje mu silną legitymację do rządzenia miastem przez kolejne cztery lata.
  Maria Olecha-Lisiecka

  Maria Olecha-Lisiecka ©arc.

  WYNIKI WYBORÓW NA ŻYWO:
  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014: WYNIKI Z KAŻDEGO MIASTA ZNAJDZIESZ TUTAJ


  Gdyby spytać gliwiczan, kto rządził miastem przed Zygmuntem Frankiewiczem, większość nie potrafiłaby wskazać takiej osoby. I słusznie. Dla gliwiczan Frankiewicz jest „od zawsze”. I wybierają go nadal.

  Jak to możliwe? Jest bezpartyjny, politycznie zahartowany przez tyle lat rządzenia. Polityczne awantury na sesji mu niestraszne.

  Chce rządzić miastem i je zmieniać. Gliwiczanie to widzą. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że Katowice i Gliwice to dwa najprężniej rozwijające się miasta na Śląsku.

  Wygrana Frankiewicza to także fenomen z tego względu, że on nie ma silnego konkurenta. Jarosław Wieczorek z PiS zyskał drugi wynik na fali poparcia dla partii w ogóle. Borys Budka, nadzieja PO, w Gliwicach jest wciąż mało rozpoznawalny. Dla gliwiczan on jest z Zabrza. Po prostu.

  A sam Budka, wystawiony przez PO, łatwego zadania nie miał, bo jeszcze jako radny zabrzański, wielokrotnie chwalił Gliwice i decyzje Frankiewicza. A teraz przyszło mu z nim rywalizować. Walczył uczciwie, poległ. Jest na trzeciej lokacie.

  Nie, Zygmunt Frankiewicz nie jest idealnym prezydentem. Jego upór i skłonność do podejmowania czasem niezrozumiałych decyzji są znane. Jest introwertykiem, co niektórych mieszkańców irytuje.

  Ale z drugiej strony gliwiczanie nie potrzebują prezydenta, który niemal codziennie przecina wstęgi, fotografuje się na każdej imprezie ze wszystkimi mieszkańcami i politykami. Potrzebują menedżera, którego pracę widać na ulicach.

  Gliwice to miasto specyficzne. Gliwiczanie są dumni: z siebie i z miasta. Gdy trzeba, potrafią wyrazić sprzeciw, okazać niezadowolenie. Ale potrafią też docenić, że Gliwice stały się miastem nowoczesnym. Tylko tyle i aż tyle.

  WYNIKI WYBORÓW 2014: PIS ODBIŁ ŚLĄSK PLATFORMIE OBYWATELSKIEJ

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 - SERWIS WYBORCZY DZ [WEJDŹ]  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
  *Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Autorka artykułu ma dużą wiedzę o Gliwicach

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Krótko, zwięźle i na temat. ''Gliwice to miasto specyficzne. Gliwiczanie są dumni: z siebie i z miasta.'' - aż chce mi się śmiać z prawdziwości tego zdania, bo widzę to wyraźniej nie mieszkając już...rozwiń całość

   Krótko, zwięźle i na temat. ''Gliwice to miasto specyficzne. Gliwiczanie są dumni: z siebie i z miasta.'' - aż chce mi się śmiać z prawdziwości tego zdania, bo widzę to wyraźniej nie mieszkając już na co dzień w Gliwicach i na Śląsku. Kiedyś kolega ze studiów mnie zapytał ''Czemu każdy Gliwiczanin, którego znam jest tak pozytywnie zakręcony na punkcie tego miasta?''. Odpowiedź jest prosta Gliwice są po prostu fajnym miastem, a Frankiewicz ma w tym duży udział.

   zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   @jak w tytule

   Maria.Olecha

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Autorka artykułu ma niezłą wiedzę o Gliwicach, bo pochodzi z tego miasta i jest z nim związana do dzisiaj:) IMO Gliwice są miastem nowoczesnym.

   Pozdrawiam,
   Maria Olecha-Lisiecka, DZ

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   autor artykułu ma mała wiedzę o Glwiicach;)

   jak w tytule (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   jak w tytule

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama