Po pożarze katedry w Sosnowcu: Msza w katedrze w niedzielę?

  Po pożarze katedry w Sosnowcu: Msza w katedrze w niedzielę?

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zakończyło się już zabezpieczanie dachu katedry. Teraz trwają prace w środku. Nad nawą główną i prezbiterium ma zawisnąć siatka
  1/2
  przejdź do galerii

  Zakończyło się już zabezpieczanie dachu katedry. Teraz trwają prace w środku. Nad nawą główną i prezbiterium ma zawisnąć siatka ©Anna Zielonka

  Projekt odbudowy dachu katedry w Sosnowcu będzie znany w najbliższych dniach. Jest szansa na to, by w niedzielę odbyła się tu msza święta.
  Są wielkie szanse na to, że już w najbliższą niedzielę wierni ponownie wejdą do sosnowieckiej katedry pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętsze Maryi Panny, która ucierpiała w pożarze. Ma się tutaj odbyć pierwsza po tej tragedii msza święta. Te jak na razie odprawiane są w Domu Katolickim naprzeciwko kościoła. Takie informacje przekazał ks. Jan Gaik, proboszcz parafii katedralnej.

  - Inspektor nadzoru budowlanego wydał opinię, według której wejście do katedry i odprawianie w niej mszy świętych będzie możliwe po założeniu siatki nad nawą główną i nad prezbiterium - informuje kapłan. - Jeśli uda się nam w tym tygodniu spełnić wszystkie te wymogi, to być może w niedzielę msze święte będą odprawiane już w naszej katedrze - dodaje.

  Zakładanie siatki nad nawą główną miało rozpocząć się w poniedziałek. To konieczne, bowiem - jak już informowaliśmy - odpadają elementy zabytkowego fresku Tetmajera. W nocy z 10 na 11 listopada odpadły kolejne dwa metry kwadratowe tego ważnego malowidła. Ks. Jan Gaik zaznacza, że zostało już zbudowane drewniane rusztowanie. Ukończono też prowizoryczny dach nad katedrą. Niebieska folia przykryła świątynię, ale takie rozwiązanie nie uchroni budowli i jej wnętrza przez zimą. Odbudowa musi rozpocząć się więc jak najszybciej. Naprawione zostało nagłośnienie i dzwony. W następnej kolejności są żyrandole. - Postaramy się uruchomić małe organy za ołtarzem głównym, które nie tak dawno były odnawiane - dodaje proboszcz.

  Podkreśla, że wszystkie dotychczasowe prace są finansowane z ofiar parafian i ludzi dobrej woli. W ostatnią niedzielę odbył się też koncert charytatywny na rzecz ratowania sosnowieckiej katedry. - Zebrano dokładnie 14 724,50 zł i 40 dolarów amerykańskich. W datkach znalazł się też złoty krzyżyk - informuje ks. Paweł Rozpiątkowski, rzecznik prasowy diecezji sosnowieckiej. - Jeśli chodzi o kwotę zebraną podczas mszy świętych w kościołach diecezji sosnowieckiej, pieniądze jeszcze do nas spływają. W tym tygodniu poinformujemy o wielkości zebranej sumy - dodaje. W tym tygodniu ma też zostać ukończony projekt nowego dachu, a parafia zacznie kupować potrzebne materiały budowlane.

  - Projekt jest gotowy w 80 procentach. W tym tygodniu powinniśmy go ukończyć - poinformował nas architekt Zbigniew Pająk. Tymczasem wczoraj radni sejmiku wojewódzkiego w Katowicach zgodzili się na przyznanie 100 tys. zł dotacji na prace związane z likwidacją skutków pożaru bazyliki katedralnej w Sosnowcu. Po uprawomocnieniu się tej uchwały w ciągu kilku dni zostanie podpisana odpowiednia umowa z parafią katedralną. Na jej podstawie trafią tutaj pieniądze na ratowanie świątyni. Z kolei 300 tys. zł na odbudowę ma przekazać Urząd Miejski w Sosnowcu. Radni zgodzili się na to na sesji w miniony czwartek.

  Każdy może pomóc. Numer konta parafii: 46 1060 0076 0000 4013 1000 0975.

  WYNIKI WYBORÓW 2014: PIS ODBIŁ ŚLĄSK PLATFORMIE OBYWATELSKIEJ

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 - SERWIS WYBORCZY DZ [WEJDŹ]  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
  *Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo