Zakopane, Katowice: Akt oskarżenia w sprawie fikcyjnych...

  Zakopane, Katowice: Akt oskarżenia w sprawie fikcyjnych małżeństw

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Akt oskarżenia przeciwko kilkunastu obywatelom Nigerii i Polski, którzy na terenie woj. małopolskiego i śląskiego organizowali fikcyjne związki małżeńskie, został skierowany do sądu rejonowego w Pruszkowie; śluby umożliwiały cudzoziemcom pobyt na terytorium Polski.
  O skierowaniu aktu oskarżenia poinformował w piątek rzecznik Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, Marek Jarosiński.

  Jak wyjaśnił komendant SG w Żywcu, Sławomir Walczak, młode Polki kuszone były możliwością zarobienia kilku tysięcy euro. W zamian za zgodę na fikcyjne małżeństwo z Nigeryjczykiem, kobiety dostawały 1 tys. euro, a po wydaniu karty pobytu dla współmałżonka - kolejny tysiąc. Końcowym etapem umowy był rozwód - zaraz po zalegalizowaniu pobytu cudzoziemca w Polsce.

  Akt oskarżenia objął pięciu obywateli Nigerii i dziewięciu obywateli Polski. Zarzuty dotyczą m.in. umożliwiania cudzoziemcom pobytu na terytorium Polski wbrew przepisom i osiąganie przez to korzyści majątkowej lub osobistej. Oskarżeni odpowiedzą też za wyłudzenie poświadczenie nieprawdy poprzez sporządzenie przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego aktu małżeństwa, fałszywie potwierdzającego fikcyjny związek.

  Nielegalne związki małżeńskie były zawierane w Urzędach Stanu Cywilnego w kilku miastach woj. małopolskiego i śląskiego. Kobiety, które dały się namówić na przestępczy proceder, pochodzą z Oświęcimia, Chrzanowa, Chorzowa, Bytomia i Katowic. Jedna z nich, skuszona większym zarobkiem, namówiła do fikcyjnego ślubu swoje koleżanki.

  Za organizowanie fikcyjnych związków małżeńskich dla korzyści finansowych, grozi kara do pięciu lat więzienia. PAP

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Babom tylko kasa w glowie

   sowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   ale kara 5-lat to chyba jakis przepis z prl-u.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama