Budowa A1 z Częstochowy do Tuszyna tylko na liście...

  Budowa A1 z Częstochowy do Tuszyna tylko na liście rezerwowej ministerstwa. Dlaczego?

  Michał Wroński, Paweł Szałankiewicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Budowa A1 z Częstochowy do Tuszyna tylko na liście rezerwowej ministerstwa. Dlaczego?
  1/3
  przejdź do galerii
  Budowa autostrada A1 Częstochowa - Tuszyn może w ogóle nie powstać. Dlaczego? Inwestycja trafiła wprawdzie do projektu "Programu budowy dróg krajowych na lata 2014-2020", ale znalazła się w nim tylko na liście rezerwowej. A to oznacza, że ich budowa wcale nie jest taka oczywista.
  Budowa autostrada A1 Częstochowa - Tuszyn może w ogóle nie powstać.

  Dla Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju nie jest priorytetem dokończenie autostrady A1 tak, aby połączyła Częstochowę z Tuszynem. Nie jest nim również dokończenie trasy ekspresowej S69 na Żywiecczyźnie, ani budowa S1 z Mysłowic do Bielska-Białej. Wszystkie te inwestycje trafiły wprawdzie do projektu "Programu budowy dróg krajowych na lata 2014-2020", ale znalazły się w nim tylko na liście rezerwowej. A to oznacza, że ich budowa wcale nie jest taka oczywista. Wśród priorytetów umieszczono budowę A1 od Pyrzowic do Częstochowy oraz obwodnicy Poręby i Zawiercia na DK 78.

  - To jest błąd merytoryczny. Potrzeby komunikacyjne naszego regionu wynikają nie tylko z ruchu lokalnego, ale też tranzytowego - komentuje prof. Kazimierz Kłosek z Katedry Geotechniki Dróg Politechniki Śląskiej.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Autostrada A1 Łódź - Gdańsk. Ze Śląska nad morze w 5,5 godz. Czy to możliwe?


  Bardziej dosadny jest Jerzy Polaczek, były minister transportu. - To sabotaż, państwowa nieodpowiedzialność sprzeczna z podstawowym interesem gospodarczym Polski. Odcinek od Pyrzowic do Strykowa był przecież wskazywany jako jeden z najbardziej dochodowych na A1 - podkreśla Polaczek.

  Czy przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju program w takim właśnie kształcie wejdzie w życie? Okaże się po międzyresortowych konsultacjach, które mają zakończyć się jeszcze w tym tygodniu.

  Śląsk znów pominięty! Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przedstawiło projekt "Programu budowy dróg krajowych na lata 2014-2020", w którym po raz kolejny pominięte jest dokończenie budowy autostrady A1. Inwestycja trafiła na listę rezerwową, a jej realizacja w tej dekadzie stoi pod bardzo wielkim znakiem zapytania. W tym tygodniu mają się zakończyć rządowe uzgodnienia w sprawie projektu ministerstwa.  Autostrada A1, łącząca Adriatyk z Bałtykiem, miała być gotowa do 2015 roku, jednak przewiduje się, że pod koniec dekady będzie brakować około 100 kilometrów między Częstochową a Tuszynem pod Łodzią.

  - To jest skandal nad skandale! - denerwuje się Jerzy Polaczek, były minister transportu. - Ta inwestycja w Polsce jest priorytetem drogowym. To jest publiczny, symboliczny wymiar lekceważenia interesu transportu drogowego.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ten kawałek autostrady jest potrzebny jak zającowi dzwonek

   Piotr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Co za głupoty.. Właśnie przerobienie gierkówki na płatną autostradę między Tuszynem a Częstochową spowoduje rozjeżdżanie okolicznych wiosek, bo ruch lokalny przeniesie się na 91, 483 itp. drogi...rozwiń całość

   Co za głupoty.. Właśnie przerobienie gierkówki na płatną autostradę między Tuszynem a Częstochową spowoduje rozjeżdżanie okolicznych wiosek, bo ruch lokalny przeniesie się na 91, 483 itp. drogi niższej klasy.
   Najbardziej potrzebne jest dokończenie A1 od wschodu Łodzi, potem odcinek Rudniki-Pyrzowice. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Racjonalna decyzja dot. kontynuacji A1

   enrico (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Naprawdę-to potrzebna jest autostradowa na A1 obwodnica Częstochowy(analogicznie jak obwodnica Wrocławia A18)-od Pyrzowic (Lotniska) do Rząsawy (Częstochowa Płn). Dalej na północ- aż do Piotrkowa...rozwiń całość

   Naprawdę-to potrzebna jest autostradowa na A1 obwodnica Częstochowy(analogicznie jak obwodnica Wrocławia A18)-od Pyrzowic (Lotniska) do Rząsawy (Częstochowa Płn). Dalej na północ- aż do Piotrkowa Tryb. jest niezła 2-jezdniowa ,,gierkówka" [DK1]mająca po 2 pasy jezdni w każdą stronę-Ruch tam odbywa się szybko i sprawnie.Więc,nie ma aż tak dużej pilności na tym odcinku,by budować autostradę-oszołomski p.Polaczek z PiS-u.Poza tym-najważnieszym teraz do budowy odcinkiem na A1 jest: Stryków -Tuszyn 40km)! Mam nadzieję, że oddadzą go na lato 2016r. Cała Polska- czeka na niego-bo to b.potrzebna tza.Wschodnia Obwodnica Łodzi-wtedy ruch tranzytowy:Północ (Porty)-Południe(Śląsk) i z powrotem-będzie omijać zatłoczoną Łódź i zostanie skutecznie udrożniony! C.b.d.u.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odłaczyć Śląsk od reszty darmozjadów!

   buc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   I nic więcej nam nie potrzeba. Sami sobie zbudujemy co nam będzie potrzeba

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No i bardzo dobrze

   Romekk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Za to będzie droga o klasie GP między Siewierzem a Szczekocinami. Piękna sprawa. Zawiercie czeka na tą drogę. Za Częstochową się jakoś jedzie. Najwęższe gardło to właśnie Częstochowa. A będzie...rozwiń całość

   Za to będzie droga o klasie GP między Siewierzem a Szczekocinami. Piękna sprawa. Zawiercie czeka na tą drogę. Za Częstochową się jakoś jedzie. Najwęższe gardło to właśnie Częstochowa. A będzie wybór bo do Pyrzowic A1 a do Siewierza stara DK1. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Nie ma już Elżbiety Bieńkowskiej.

   ed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   I tyle.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie ma

   asg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Nie ma premiera z Częstochowy albo innego miasta południa. Gdyby premier był np. z Katowic, czy okolicy, to zbudowaliby i autostradę A5 z południa na północ.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   titus

   Brak A1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   ... to brak połączenia reszty Polski z cywilizacją ;) i większy problem dla Polski niż dla Śląska .. a biznes przy gierkówce to grzybiarki, zdechłe grill-bary, czy wymiana opon i klepanie felg ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dla gmin gierkówka to okno na świat i miejsca pracy, ale....

   DS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   do Poloczka to nie dociera i najlepiej ludziom to okno zamknąć

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dla mieszkańców gmin gierkówka to okno na świat i miejsca pracy, ale...

   DS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Poloczek o tym już nie wie. Najlepiej jest przecież zamknąć to okno....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomiędzy Tuszynem i Piotrkowem Trybunalskim A1 już jest...

   olt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   taka mała kaczka dziennikarska

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sukces obietnic Tuskowych -

   jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   "Niewybudowanie autostrady między Częstochową a Tuszynem skutkować będzie rozjeżdżaniem okolicznych wiosek."
   Co tam ludzie w okolicznych wioskach i ich bezpieczeństwo -zawsze zwali się na...rozwiń całość

   "Niewybudowanie autostrady między Częstochową a Tuszynem skutkować będzie rozjeżdżaniem okolicznych wiosek."
   Co tam ludzie w okolicznych wioskach i ich bezpieczeństwo -zawsze zwali się na nadmierną prędkość. Ważne że Tusk już na zielonej brukselskiej wyspie pobiera prawdziwe europejskie dochody
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama