Ważne
  Wojna lekarzy z farmaceutami o bazgroły

  Wojna lekarzy z farmaceutami o bazgroły

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wojna lekarzy z farmaceutami o bazgroły
  Dziś za bazgroły lekarzy na receptach płacą aptekarze, bo jeśli wydadzą błędnie wypisany lek refundowany (do którego dopłaca NFZ), to zwracają różnicę. Teraz resort zdrowia chce, by lekarze też płacili, jeśli wypiszą receptę na zniżkowy lek osobie nieubezpieczonej lub nieuprawnionej do refundacji.
  Wojna lekarzy z farmaceutami o bazgroły
  Lekarze protestują. Aptekarze się cieszą. Chcieliby jeszcze dostawać czytelne recepty i pytają, czy lekarze uczą się na studiach, jak wypisać receptę, żeby jej nikt nie odczytał? Patrząc na "dzieła" wielu naszych doktorów, trzeba przyznać, że to całkiem możliwe, bo większość to mistrzowie bazgrolenia.

  - Nauczyłem się odczytywać pismo wszystkich lekarzy z mojego miasta, czyli Mikołowa. Z obcymi bywa różnie - mówi dr Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej, który zaproponował, by wprowadzić obowiązek wypisywania recept literami drukowanymi.

  Niestety, Ministerstwo Zdrowia odrzuciło ten pomysł. Tymczasem obowiązujące rozporządzenie dotyczące recept mówi jasno, że recepta powinna być czytelna, choć nie określa dla kogo. Dla pacjenta, lekarza czy farmaceuty?

  - Dlatego pacjent już po wypisaniu druku u lekarza powinien sprawdzić, czy odczyta nazwy przepisanych leków - podpowiada dr Piechula.

  Jeśli aptekarz nie potrafi odczytać recepty, powinien wrócić do lekarza, by ją ponownie wypisał.

  - Tak dzieje się w 3-4 przypadkach na sto, ale jest ich tak mało, bo nasza apteka jest przy przychodni i znamy pismo wszystkich lekarzy - tłumaczy Barbara Wiktor, kierownik apteki Urtica w Sosnowcu.

  Barbara Wiktor czasem rozpoznaje nazwę leku na recepcie po pierwszej literze, intuicyjnie, bo reszta jest nieczytelna.

  - Dla początkującego aptekarza to ogromny problem - przyznaje. Mgr Wiktor była naszym redakcyjnym ekspertem w teście na odczytywanie recept. W jury znalazło się 10 dziennikarzy. Obok widzicie rezultaty.

  Wygląda na to, że aptekarze to ludzie obdarzeni wizjonerskimi umiejętnościami, bo żeby odczytać takie hieroglify, trzeba mieć... boski dar.

  Lekarze sami wiedzą, że bazgrolą i dlatego domagają się od Ministerstwa Zdrowia wprowadzenia elektronicznej recepty.

  - Wtedy nie byłoby już żadnych problemów - mówi dr Michał Feldman z portalu Konsy- lium24, który uważa, że medykom psuje się pismo w... czasie studiów, gdy szybko muszą robić tysiące stron notatek. - Sam się czasami nie potrafię odczytać.

  Są jednak chlubne wyjątki. Za lekarza wypisującego idealne recepty uchodzi dr Krzysztof Dyczkowski ze Szpitala św. Barbary w Sosnowcu, który druki wypisuje jak komputer, pismem technicznym. Jego recepty jako wzór wystawiono nawet w jednej z krakowskich aptek!

  Przygotowana przez resort zdrowia nowa ustawa refundacyjna budzi opór, bo ma wprowadzić finansową odpłatność lekarza, gdy zniżkowy lek przepisze osobie nieuprawnionej.

  Dlatego medycy domagają się, by pacjent miał obowiązek okazania dowodu ubezpieczenia temu, kto przyjmuje receptę - czyli farmaceucie oraz żeby ministerstwo opracowało dokument potwierdzający prawo pacjenta do refundacji leku.

  Kto powinien odpowiadać za nieczytelną receptę? Komentuj!

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bazgroły lekarzy

   aptekarz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 89

   recepta powinna być wypisywane pismem drukowanym,przy każdym leku koniecznie dawka i ilość leku!!!czy to takie trudne

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nazwa lekarstwa powinna....

   inz. Zbigniew Burnatowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 43

   Nazwa lekarstwa nie powinna byc wypisywana (czesto nieczytelnie) przez lekarza, tylko drukowana na drukarce (przewaznie komputera). Tu nie moze byc mowy o jakims bledzie, czy braku czytelnosci...rozwiń całość

   Nazwa lekarstwa nie powinna byc wypisywana (czesto nieczytelnie) przez lekarza, tylko drukowana na drukarce (przewaznie komputera). Tu nie moze byc mowy o jakims bledzie, czy braku czytelnosci recepty. Dzisiaj nie ma lekarza, ktory nie dysponowal by komputerem i drukarka, zatem zaden problem dla nich wydrukowac recepte z nazwa lekow.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Recepty

   stanzeman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 81

   Praktykuje 30 lat na Florydzie i tu Recepty sa DRUKOWANE od lat pismem technicznym, pomaga mi w tym moje wyksztalcenie z Technikum Energetycznego w Bytomiu. Stach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wojna lekarzy

   janles62 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 54

   oglądając serial sf o dobrych lekarzach w jakiejś górze i tak im nic nie zrobią -swiete krowy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama