Awaria systemu InterCity trwa. Zamach na mobilność śląskich...

  Awaria systemu InterCity trwa. Zamach na mobilność śląskich pasażerów

  JOL

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Awaria systemu InterCity trwa. Zamach na mobilność śląskich pasażerów
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Ma

  Dla pasażerów InterCity trwa przykry powrót do przeszłości, kiedy każdy bilet trzeba było wystać w kolejce przed kasą lub szukać w pociągu konduktora, który ręcznie taki bilet by wypisał. W InterCity padł system internetowej sprzedaży biletów. I nadal nie działa.
  - Byłem zdziwiony, że nagle nie mogę kupić biletu do Warszawy on-line. Myślałem, że wina leży po mojej stronie. O awarii systemu informatycznego nie wiedziałem. W poniedziałek rano pobiegłem więc do kasy na dworcu w Katowicach, a tam z dziesięć osób przed okienkiem. Poprosiłem, żeby mnie przepuścili, bo inaczej nie zdążę na pociąg. Przepuścili, pojechałem. Gorzej było z powrotem. W Warszawie, choć kas więcej niż w Katowicach, przed każdą stało po około 30 osób.
  Cztery minuty przed odjazdem pociągu zrezygnowałem z zakupu i pobiegłem na peron. W pociągu okazało się, że bilet u konduktora mogę kupić, ale jedynie za gotówkę. Niestety, nie miałem. Na szczęście, konduktor nie kazał mi wysiąść, ale wypisał coś w rodzaju wezwania do zapłaty w ciągu dwóch dni – opowiada Jan Cofała z Urzędu Miasta w Tychach.

  Jan Cofała był, mimo wszystko, w o tyle dobrej sytuacji, że mieszka w Katowicach. Szczęście w nieszczęściu mają mieszkańcy kilku innych miast, gdzie na dworcach PKP są kasy InterCity. A w całym województwie śląskim znajdują sie na dworcach: Katowice, Gliwice, Zawiercie, Częstochowa, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Zabrze, Rybnik i Tychy.

  - Rezygnacja z przejęcia całej oferty przez Koleje Śląskie po Przewozach Regionalnych to duża uciążliwość dla pasażerów Intercity – mówi Jerzy Polaczek, były minister transportu. - Efektem jest spadek zainteresowanych koleją. W 9 miesięcy br. Liczba pasażerów InterCity spadła o 4 mln w stosunku do analogicznego okresu 2013 r. To oznacza 72 mln zł mniej dla tej firmy. Cztery lata temu Intercity przewiozło 50 mln pasażerów, a w bieżącym niecałe 30 mln. To dramat.

  InterCity próbuje ratować sytuację różnymi ukłonami w stronę klienta. Jednym z nich jest potrojenie puli biletów za 49 zł na Pendolino, innym - poczęstunki dla pasażerów.

  - W Warszawie na dworcu zobaczyłem młodych ludzi w polarach z napisem „InterCity” serwujących kawę i herbatę, myślałem, że to jakieś nowe standardy, ale to było zadośćuczynienie za niedogodności związane z odcięciem dostępu internetowego do rezerwacji biletów – powiedział wspomniany Jan Cofała.

  InterCity ratuje sytuację, ale tak naprawdę nie uważa, że awaria jest aż tak wielką uciążliwością.
  - I tak 90 proc. naszych pasażerów nabywa bilety w sposób tradycyjny w dworcowej kasie, a jedynie 10 proc. korzysta z naszych usług internetowych. W ciągu tych dwóch dni, kiedy system nie działa, sprzedaliśmy 150 tys. Biletów, co jest całkiem przyzwoitą ilością - powiedziała Zuzanna Szopowska, rzecznik InterCity.

  Skoro więc wiadomo, że 90 proc. pasażerów nadal korzysta z kas, to robieniem im pod górkę można nazwać ograniczenie ich liczby do siedmiu w całym województwie. - To rzecz niespotykana w Europie i powód do wielkiego zażenowania - kwituje Jerzy Polaczek.

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 - SERWIS WYBORCZY DZ [WEJDŹ]  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
  *Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
  *Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bazjel na pkp

   czytelnik z cetrum katowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   dobrze ze można spradzic monitoring ruchu pociągów / opóznia pociągów oraz plan zestawienia pociągów oraz prognoza frekfencji zajętosci miejsc w intercity pociągi eic ec ic oraz miedzynarodowe...rozwiń całość

   dobrze ze można spradzic monitoring ruchu pociągów / opóznia pociągów oraz plan zestawienia pociągów oraz prognoza frekfencji zajętosci miejsc w intercity pociągi eic ec ic oraz miedzynarodowe ale gdy jest awaria systemu internecie to dlaczego w kasie intercity nie można kupic biletu na tlk za 29 zl szokzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bajzel w pkp

   czytelnik z cetrum katowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   nawet w internetowym rozkładzie jazdy pkp wyszukiwarka połączen nie wyświetla cen biletów tylko km ale tylko w obecnym rozkładzie jadzdy pkp bo wnowym rozkładzie jazdy pkp nie wyświetla cen...rozwiń całość

   nawet w internetowym rozkładzie jazdy pkp wyszukiwarka połączen nie wyświetla cen biletów tylko km ale tylko w obecnym rozkładzie jadzdy pkp bo wnowym rozkładzie jazdy pkp nie wyświetla cen biletów i km zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama