Wyniki wyborów 2014: Wygrani, przegrani i ci, którzy mają...

  Wyniki wyborów 2014: Wygrani, przegrani i ci, którzy mają szanse

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wielcy zwycięzcy i wielcy przegrani wyborów 2014 w woj. śląskim
  1/6
  przejdź do galerii

  Wielcy zwycięzcy i wielcy przegrani wyborów 2014 w woj. śląskim ©Dziennik Zachodni

  Wyniki wyborów 2014: Kto wygrał, a kto przegrał u nas wybory prezydenckie? Wyniki już znamy. Na ich podstawie ułożyliśmy zestawienie najważniejszych triumfów i porażek.
  Wyniki wyborów 2014:

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  WYNIKI WYBORÓW 2014: WYGRANI I PRZEGRANI - ZOBACZ MAPĄ INTERAKTYWNĄ


  Niektóre wyborcze wiktorie są jeszcze niepełne i mogą zostać przypieczętowane bądź zaprzepaszczone w prezydenckiej II turze, która odbędzie się 30 listopada. Poniższy ranking zwycięzców i przegranych wyborów ułożyliśmy według nieco innego klucza - można powiedzieć, że wyłoniły ich polityczne okoliczności w poszczególnych miastach.

  SENSACYJNE WYNIKI DO SEJMIKU ŚLĄSKIEGO:
  WYNIKI WYBORÓW DO SEJMIKU ŚLĄSKIEGO: PO WYGRYWA, PIS PRZEGRYWA


  ZWYCIĘZCY:


  Marcin Krupa i Piotr Uszok
  Krupa zdecydowanie wygrał I turę w Katowicach, na które, po rezygnacji Piotra Uszoka, wielki apetyt miały wielkie partyjne machiny. Już dziś można powiedzieć, że to najprawdopodobniej Krupa będzie rządził miastem przez kolejne 4 lata. W samorządzie dopiero uczy się samodzielności, ale w trakcie kampanii jako jedyny (obok Andrzeja Sośnierza, z którym zmierzy się w prezydenckiej dogrywce) używał wyobraźni w opowiadaniu o Katowicach. Od dawna mówi się o kadencyjności prezydentów miast - właściwie każda partia, z wiadomych względów, jest za. A Uszok praktycznie ośmieszył ten pomysł.

  KLIKNIJ I ZAGŁOSUJ:
  WYBORY 2014 II TURA: KTO BĘDZIE PREZYDENTEM? KTO BURMISTRZEM? GŁOSUJ TUTAJ


  "Prezydenci z KWW"
  Czyli bezpartyjni, tzw. niezależni, rządzący od dawna i rokujący na kolejne lata. Zygmunt Fran-kiewicz znów znokautował partyjną konkurencję w Gliwicach, Andrzej Dziuba w Tychach, Małgorzata Mańka-Szulik w Zabrzu, Piotr Uszok… Patrz wyżej. W Bytomiu Damian Bartyla pokonał rywali tak łatwo, jak mało kto mógł przypuszczać. Adam Fudali jest zdecydowanym faworytem dogrywki w Rybniku, Jacek Krywult - w Bielsku-Białej. I tak dalej. Nihil novi.

  Andrzej Kotala
  Jedyny taki sukces PO w regionie. 4 lata temu Kotala cudem zabrał prezydenturę Markowi Kop-lowi, teraz wygrał bezapelacyjnie - w I turze, dodatkowo wprowadził do rady miasta aż 11 ludzi, o 4 więcej niż w 2010 r. To wciąż o tyle zaskakujący przypadek, że Kopel należał do grona bezpartyjnych prezydentów, którzy rządzili od niepamiętnych czasów. W Chorzowie, jak w Gliwicach, Tychach czy Katowicach, kandydaci z szyldem partyjnym zwykle byli bez szans. Kotali jako jedynemu udało się definitywnie zakończyć tę tradycję.

  SENSACYJNE WYNIKI DO SEJMIKU ŚLĄSKIEGO:
  WYNIKI WYBORÓW DO SEJMIKU ŚLĄSKIEGO: PO WYGRYWA, PIS PRZEGRYWA


  Arkadiusz Chęciński
  Pierwszy polityk w Sosnowcu, który ma realną szansę na przerwanie hegemonii rządzącego w mieście od 12 lat Kazimierza Górskiego. PO nie udało się to nawet w czasach, gdy partia cieszyła się w skali kraju rekordowym poparciem. W niedzielę Chęciń-ski pokonał Górskiego w I turze ledwie setką głosów i już to jest w dziejach sosnowieckiego samorządu wydarzeniem bez precedensu. A ponieważ, co pokazuje praktyka, w II turze urzędujący prezydent rzadko zdobywa więcej głosów niż w I (np. 4 lata temu na Górskiego w dogrywce głosowało 3 tys. mniej ludzi niż w I turze; wygrał dzięki wielkiej przewadze w I głosowaniu), to Chęciński będzie faworytem dogrywki w Sosnowcu.

  KLIKNIJ I ZAGŁOSUJ:
  WYBORY 2014 II TURA: KTO BĘDZIE PREZYDENTEM? KTO BURMISTRZEM? GŁOSUJ TUTAJ


  Zbigniew Szaleniec
  Zaglądamy też do Czeladzi. Szaleniec zwycięzcą? Przecież pierwszą turę, minimalnie co prawda, ale przegrał, z byłym burmistrzem Markiem Mrozowskim. Fakt, ale to pozytywny i ciekawy przykład, biorąc pod uwagę poziom, z którego Szaleniec startował do wyborów. Kiedyś polityk PO, ale partia dwukrotnie wystawiła go do wiatru - najpierw, gdy jako senator po wprowadzeniu jednomandatowych okręgów został zesłany na niskie miejsce w wyborach do Sejmu. Potem ubiegał się o poparcie Platformy w staraniach o burmistrzostwo w Czeladzi, ale Platforma wolała poprzeć Mrozowskiego, którego cztery lata temu odprawili z ratusza sami mieszkańcy. Szaleniec wystartował ze swojego komitetu, prowadził bardzo aktywną kampanię i dziś to on jest na fali wznoszącej. Co na to Platforma? "Gdyby Szaleniec wygrał w Czeladzi, chętnie przyjęlibyśmy go z powrotem" - mówi jeden z jej polityków. No proszę.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NO TAK NA BIAŁORUSI I W ROSJI TEŻ SĄ ,,TAKIE" WYBORY (szczególnie do sejmiku)

   INO FANA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   ANALIZOWANIE ,,SKRĘCONYCH" WYBORÓW JEST NIEUCZCIWOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama