Ważne
  Przewozy Regionalne chcą wydzierżawić pociągi Kolejom...

  Przewozy Regionalne chcą wydzierżawić pociągi Kolejom Śląskim

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przewozy Regionalne chcą wydzierżawić pociągi Kolejom Śląskim
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc.

  Za trzyletnią dzierżawę 28 składów samorządowy przewoźnik może zapłacić 136 mln zł. Jednak nie wiadomo, co otrzyma w zamian.
  Niespodzianki nie było. Gdy wczoraj w siedzibie Kolei Śląskich otwarto koperty z ofertami firm gotowych wydzierżawić samorządowej spółce 28 pociągów, okazało się, że chętne do tego są jedynie Przewozy Regionalne.

  Jakie konkretnie pojazdy zaproponowały w swojej ofercie? Jaki jest ich wiek? Tego przedstawiciele Kolei Śląskich nie ujawniają, bo, jak twierdzą, sami takich szczegółów nie znają.

  - Teraz nasza komisja będzie sprawdzać, czy oferta spełnia wymogi techniczne, które zapisaliśmy w specyfikacji przetargu. Jeśli idzie natomiast o wiek taboru, to my tej kwestii w żaden sposób wcześniej nie określaliśmy - informuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich. Dodaje, że Przewozy Regionalne za trzyletnią dzierżawę pociągów (od 1 stycznia 2015 do 31 grudnia 2017 r.) chcą 136 mln zł brutto.

  - W cenie jest nie tylko sama dzierżawa, ale też utrzymanie i naprawa pojazdów - mówi Wawrzaszek. Podkreśla też, że Koleje Śląskie zastrzegają sobie możliwość wcześniejszej rezygnacji z części wydzierżawionych składów. Wynika to z planów całkowitej wymiany taboru, co ma nastąpić do roku 2020 (do tego czasu spółka zamierza pozyskać 30 nowych składów, w tym prawdopodobnie piętrusy).

  Na dopełnienie formalności związanych z przetargiem (analiza oferty, podpisanie umowy) Koleje Śląskie mają czas do końca grudnia. Wtedy właśnie wygasa obecna umowa z Przewozami Regionalnymi na dzierżawę 26 mocno wiekowych już składów EN57. Idea jest taka, by jedna umowa płynnie zastąpiła drugą. Pytanie tylko, czy na takie płynne przejście nie zabraknie czasu.
  - To jest dla nas priorytet. Prawnicy zapewniają, że zdążymy podpisać umowę do końca roku - uspokaja Michał Wawrzaszek.
  Oby nie były to obietnice na wyrost. Obecnie Koleje Śląskie mają bowiem nieco ponad 60 składów. Jeśli - choć tymczasowo - liczba ta zmaleje o jedną trzecią, to spółka nie będzie w stanie obsłużyć wszystkich połączeń.

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 - SERWIS WYBORCZY DZ [WEJDŹ]  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
  *Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
  *Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama