Pożar katedry w Sosnowcu: Wierni wracają do świątyni,...

  Pożar katedry w Sosnowcu: Wierni wracają do świątyni, proboszcz walczy o środki

  Mat. prasowe

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pożar katedry w Sosnowcu: Wierni wracają do świątyni, proboszcz walczy o środki
  1/2
  przejdź do galerii
  Od najbliższej niedzieli, 23 listopada, wierni parafii katedralnej Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu będę uczestniczyli w Mszach odprawianych w kościele. Niestety – tylko w tę i kolejne niedziele. Eucharystie w dni powszednie odprawiane będą dalej w Domu Katolickim.
  W niespełna miesiąc po pożarze dachu świątyni wzniesiona konstrukcja zabezpieczająca pozwala na bezpieczne uczestnictwo w liturgii.

  Dziś proboszcz Katedry, ks. Jan Gaik, rozmawiał na temat dofinansowania prac remontowych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie z wiceministrem Piotrem Żuchowskim. Jak podkreśla proboszcz złożone wnioski zostały życzliwie przyjęte i czekają na rozstrzygnięcie.


  Gotowy jest projekt nowego dachu, gromadzone są także materiały do wykonania metalowo-drewnianej konstrukcji. O ile nie nastąpi gwałtowne pogorszenie pogody prace ruszą najpewniej za półtora-dwa tygodnie i uzależnione są od pozwoleń Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Urzędu Miasta w Sosnowcu. Nowy dach, podobnie jak zniszczony w pożarze, pokryty będzie dachówką.

  Zabezpieczony został także najbardziej niszczejący fragment polichromii w transepcie. Póki co poszukiwana jest firma, która będzie mogła wykonać jego rekonstrukcje. Docelowo prace o mniejszym zakresie będą musiały objąć także inne fragmenty spękanych i uszkodzonych polichromii.

  Środki na prowadzenie prac spływają od osób i instytucji (m.in. kolejnych diecezji) z całej Polski.

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 - SERWIS WYBORCZY DZ [WEJDŹ]  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
  *Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
  *Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kosciol

   max (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   tych kosciolow jest juz tyle.spalil sie,niech naprawia za swoje pieniadze.kosciol do biednych nie nalezy.jest biskup,kuria watyka.zrobic zrzutke ,a nie zerowac na ludziach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ubezpieczenie, zbiórki

   G. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A ja mam pytanie, jaka kwota została wypłacona z ubezpieczenia? No przecież podobno katedra była ubezpieczona, miasto dało 300 tys., we Wszystkich Świętych była robiona zbiórka przy wszystkich...rozwiń całość

   A ja mam pytanie, jaka kwota została wypłacona z ubezpieczenia? No przecież podobno katedra była ubezpieczona, miasto dało 300 tys., we Wszystkich Świętych była robiona zbiórka przy wszystkich cmentarzach, więc aż tak dużo chyba nie brakuje. Czy nadwyżka zostanie przekazana na inny cel, np. na Hospicjum św. Tomasza?
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama