Łękawica czeka na beatyfikację ojca Michała. Zabili go...

  Łękawica czeka na beatyfikację ojca Michała. Zabili go terroryści

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Niewielka wioska na Żywiecczyźnie będzie miała swojego błogosławionego. Zostanie nim franciszkanin zamordowany przez terrorystów
  Jest 9 sierpnia 1991 roku. Klasztor franciszkanów znajdujący się w peruwiańskiej miejscowości Pariacoto w Andach otaczają terroryści z maoistowskiego ugrupowania o nazwie Sendero Luminoso ("Świetlisty Szlak"). Obezwładniają dwóch zakonników - ojców Zbigniewa Strzałkowskiego oraz urodzonego w Łękawicy Michała Tomaszka. Związanych, wywożą samochodami za wioskę.

  Przywódcy Sendero Luminoso oskarżają misjonarzy o prowadzenie działalności usypiającej świadomość rewolucyjną Indian i upokarzającą ich, czego przejawem miało być rozdawanie przez misjonarzy żywności. Po odczytaniu wyroku terroryści zabijają misjonarzy dwoma strzałami w tył głowy.

  Mieszkańcy Pariacoto są wstrząśnięci. Polscy misjonarze zostają pochowani w kościele w Pariacoto. Wiadomość o męczeństwie szybko dociera do ojczyzny zakonników i obiega świat.

  Jeszcze tego samego miesiąca (w sierpniu 1991 roku) rząd Peru uhonorował pośmiertnie ojców Zbigniewa i Michała najwyższym odznaczeniem państwowym - Wielkim Oficerskim Orderem "El Sol del Peru" (Słońce Peru). Mieszkańcy Pariacoto stawiają krzyż z napisem "Zbigniew, Michał, Pokój i Dobro". Są im wdzięczni, bo misjonarze oprócz pracy duszpasterskiej zajmowali się działalnością charytatywną. W Pariacoto zbudowali instalacje wodne, kanalizację oraz uruchomili agregat prądotwórczy. Sprowadzili pielęgniarki i lekarzy, by uczyli miejscowych Indian profilaktyki związanej z niebezpieczną w tamtym rejonie cholerą.

  W 2003 roku zakończył się proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. Później kontynuowany był w Rzymie, w Kongregacji do Spraw Kanonizacji. Teraz acybiskup Chimbote Luis Bambarena oficjalnie poinformował, że proces beatyfikacyjny misjonarzy został zakończony. Mieszkańcy Łękawicy, skąd pochodził ojciec Tomaszek, nie kryją wzruszenia.

  - Czekamy na termin uroczystości, który dla członków naszej społeczności będzie wielkim przeżyciem - stwierdził ustępujący wójt gminy Łękawica Stanisław Baczyński.

  W Łękawicy wszyscy wiedzą, że to właśnie stąd pochodził o. Tomaszek, tu spędził dziecinstwo, tu chodził do szkoły i stąd wyruszył pełnić posługę duszpasterską.

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 - SERWIS WYBORCZY DZ [WEJDŹ]  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
  *Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
  *Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama