Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz tani prąd? Oto sztuczki akwizytorów. Nowe umowy na dostawę prądu dla naiwnych

Michał Wroński
Chcesz tani prąd? Akwizytorzy energetyki polują na naiwnych klientów. Nie podpisuj umów
Chcesz tani prąd? Akwizytorzy energetyki polują na naiwnych klientów. Nie podpisuj umów Dziennik Zachodni
Chcesz tani prąd? Uważaj na firmy, które oferują sprzedaż energii. Podpis na umowie może sporo kosztować. Przekonało się o tym już wiele osób. Oto sztuczki nieuczciwych akwizytorów.

Jeśli do drzwi zadzwoni Ci "energetyka", to... najlepiej nie otwieraj. Nie ma bowiem takiej firmy jak "energetyka". Jest natomiast całe mnóstwo firm sprzedających energię, które próbują podebrać klientów dotychczasowym potentatom na tym rynku. Nie ma w tym nic złego. Wątpliwości budzą jednak metody nowych graczy. Ich przedstawiciele często nie mówią potencjalnym klientom wszystkiego, balansując na granicy niedopowiedzenia i bezczelnego kłamstwa.

- Usłyszałam, że Tauron jest na skraju upadłości i że jeśli teraz nie zmienię umowy, to później będę miała kłopoty z dostawą prądu - opowiada Anna z Katowic, którą rozmowa z przedstawicielką jednej z firm energetycznych prawdopodobnie kosztować będzie kilkaset złotych.

Na tyle firma ceni sobie zerwanie podpisanej z nią umowy. O tym, że jej przedstawicielka okłamała rozmówczynię władze firmy nawet nie chcą słyszeć.

- W przesłanej mi odpowiedzi stwierdzili, że liczy się to, co jest zapisane w umowie, a nie okoliczności w jakich ją sporządzono - relacjonuje katowiczanka.

Jak przyznaje Elżbieta Bukowiec, rzeczniczka spółki Tauron Sprzedaż, każdego dnia do firmy telefonuje od 50 do nawet 100 osób informujących, że odwiedził je ktoś podający się za przedstawiciela "zakładu energetycznego" i namawiający do podpisania nowej, korzystniejszej umowy na sprzedaż prądu. Dopiero później okazuje się, że nowa jest nie tylko sama umowa, ale i dostawca prądu.

- Obawiamy się, że w najbliższym czasie takich prób może być jeszcze więcej, gdyż w Bielsku-Białej zmienia się nasz numer rachunku. Mogą pojawić się osoby próbujące wmówić naszym klientom, że wraz z rachunkiem zmienia się też umowa - mówi Elżbieta Bukowiec.

Repertuar sztuczek stosowanych przez sprzedawców energii jest bardzo bogaty.

  1. Mogą mówić, że reprezentują Taurona (to nieprawda - spółka nie wysyła swych przedstawicieli handlowych do domów klientów, by podpisywali umowy; wysyła jedynie pracowników technicznych do odczytu liczników);
  2. Informują, że zmiana sprzedawcy energii to wymóg Unii Europejskiej (to też nieprawda - klient ma prawo zmienić sprzedawcę energii, ale nie ma takiego obowiązku).
  3. Straszą, że niepodpisanie nowej umowy skutkować będzie wyższymi rachunkami za energię - bzdura.
  4. Sugerują, że nie wypełniło się wysłanej wiosną tego roku razem z rachunkami ankiety Urzędu Regulacji Energetyki. - Nie wysyłaliśmy żadnych ankiet - zdecydowanie dementuje Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE.

Co powinien wiedzieć klient podpisujący nową umowę?

Przeważnie wiąże się to z koniecznością płacenia dwóch rachunków - jednego za sprzedaż energii firmie, z którą właśnie podpisało się nową umowę, i drugiego, po staremu, Tauronowi za dystrybucję tejże energii, bo ta spółka jest właścicielem i zarządcą sieci energetycznej.

Na nowy rachunek składa się nie tylko sama cena energii. Niektóre firmy stosują też inne, dodatkowe opłaty (np. za wysłanie przypomnienia o niezapłaconym rachunku). Warto też sprawdzić jakie są przewidziane kary za ewentualne spóźnienie w płatności, bądź zerwanie umowy. Dlatego należy bardzo dokładnie przeczytać proponowaną umowę i nie ograniczać się jedynie do samej ceny energii. W razie zorientowania się po fakcie jakie niespodzianki się w niej kryją na rezygnację klient ma 10 dni (od 25 grudnia - 14 dni) - jeśli zdąży ją złożyć w tym czasie, to nie ma mowy o żadnych karach umownych.


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
*Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
*Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chcesz tani prąd? Oto sztuczki akwizytorów. Nowe umowy na dostawę prądu dla naiwnych - Dziennik Zachodni