Przeprowadzka osiedla w Jaworznie

  Przeprowadzka osiedla w Jaworznie

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Już coraz bliżej do przeprowadzki mieszkańców peryferyjnego osiedla Awaryjnego na tereny położone w pobliżu centrum miasta, przy ulicy Sportowej. Nowe osiedle ma powstać do października tego roku. Jaworznianie zamieszkają w trzech blokach, dwóch komunalnych i jednym wspólnotowym. Wybuduje je Południowy Koncern Energetyczny.
  Bronisława Data żałuje, że musi zostawić swój ogródek

  Bronisława Data żałuje, że musi zostawić swój ogródek ©marzena bugała

  Choć niektórzy nie chcą opuszczać swoich dotychczasowych mieszkań, wyprowadzić się muszą. Bo w miejscu, w którym dziś stoją ich domy, powstanie olbrzymi blok energetyczny elektrowni Jaworzno II o mocy prawie 1000 kW, czyli dwa razy większy niż ten w elektrowni Łagisza w Będzinie.

  - Nie wiadomo, jak to będzie. Dostaliśmy przydział na trzypokojowe mieszkanie, choć teraz w jednym mieszkaniu jesteśmy w dwie rodziny, więc chcieliśmy dwa. Choć prosiliśmy, urzędnicy nie chcieli dać nam dwóch mniejszych lokali - mówi Gertruda Tobiasz. Będzie jej żal wyprowadzać się z osiedla Awaryjnego, na którym mieszka od 21 lat. - To nasz azyl. Dookoła przyroda, cisza, spokój.
  Gdy jest ciepło, chodzimy na działkę, która jest niedaleko za lasem - mówi jaworznianka. - Z drugiej strony cieszę się, że będziemy mieszkać bliżej "cywilizacji". Na osiedlu Awaryjnym nie ma ani jednego sklepu spożywczego.

  Bronisława Data na osiedlu Awaryjnym zamieszkała 40 lat temu. Przed blokiem też ma swój ogródek. Dzieli go z sąsiadką.

  - Wykopię jałowce i georginie i zrobię nowy ogródek przy Sportowej. Na pewno znajdę kawałek ziemi. Ale najpierw zapytam, czy w ogóle mogę - mówi pani Bronisława. Poprosiła o mniejsze mieszkanie, bo dzieli je tylko z mężem. - Po co nam wielkie przestrzenie? Jesteśmy już starzy. Niech młodzi mają więcej miejsca - mówi. Będzie tęsknić za widokiem kominów i chłodni, które widać z jej okna. - O wschodzie słońca wyglądają naprawdę pięknie - przyznaje.

  Budowa się zaczyna. Na razie trwają prace ziemne  Budowa nowego osiedla Awaryjnego ruszyła na początku stycznia tego roku. Działka położona jest w granicach terenu górniczego Południowego Koncernu Węglowego SA, to teren górniczy byłej KWK Jaworzno. W tej chwili grunt jest przygotowywany pod budowę bloków. Tą częścią inwestycji zajmuje się wynajęta przez Południowy Koncern Energetyczny firma z Katowic.

  - Nasza firma likwiduje zagrożenia, powstałe w tym miejscu po eksploatacji węgla. Do tych zagrożeń należą niezaciśnięte zroby, nie podsadzone przestrzenie oraz pustki poeksploatacyjne, które mogą powodować szkody górnicze. Wzmacniamy podłoże zaczynami cementowo- popiołowo-wodnymi poprzez otwory wiertnicze. Prace potrwają do 31 marca tego roku - wyjaśnia Barbara Sanocka, geolog z firmy GeoCarbon.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama