Po premierze Dziadów w Teatrze Śląskim można tylko bić brawo

  Po premierze Dziadów w Teatrze Śląskim można tylko bić brawo

  Maria Zawała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Od lewej Grzegorz Przybył i Andrzej Warcaba

  Od lewej Grzegorz Przybył i Andrzej Warcaba ©arkadiusz ławrywianiec

  Powiedzieć, że Dziady Adama Mickiewicza, wystawione w sobotę przez Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego to bardzo dobre przedstawienie, byłoby zdecydowanie za mało. To spektakl mistrzowski, porywający i perfekcyjny pod każdym względem. Przede wszystkim za sprawą reżysera Krzysztofa Babickiego, który znalazł w poezji Mickiewicza prawdy aktualne w każdym momencie dziejowym.
  Od lewej Grzegorz Przybył i Andrzej Warcaba

  Od lewej Grzegorz Przybył i Andrzej Warcaba ©arkadiusz ławrywianiec

  Spektakl jest próbą spojrzenia na losy Polaków. Na pierwszą część widowiska złożyły się I, II i IV część Dziadów oraz scena w celi Bazylianów z części III.

  Dramat, rozgrywający się na naszych oczach od pierwszej sekundy przedstawienia, początek ma w przytułku dla ludzi odrzuconych. Wśród nich znajduje się Guślarz, który pewnego jesiennego wieczoru urządza seans spirytystyczny. Podczas owej nocy Dziadów pojawiają się wszystkie Mickiewiczowskie duchy.
  Po odprawieniu obrzędu przychodzi czas na wspominki, które Guślarz zapowiada słowami: Czas przypomnieć Ojców dzieje. Tak zaczyna się III część Dziadów, w której dominować będzie postać Konrada. Byliśmy w tej części świadkami doskonałego pokazania pierwiastka romantycznego, czyli tego, jak los jednostki wpisany jest w los narodu i odwrotnie. Z drugiej strony Konrad w sposób egzystencjalny odczuwał - brak miłości, chęć zaistnienia w polityce, skłonność do filozofowania, narcystyczne pragnienia. Przeistaczał się jednak na naszych oczach, stając się niejako wzorem, w którym do dziś, my Polacy możemy się rozpoznać.

  Druga część spektaklu - bal u Senatora - oparta jest na III części Dziadów. Pojawienie się pani Rollison to pokazanie nam tego samego, tyle że osadzone w konkretnej przestrzeni historycznej. Konrad, prowadzony w końcowej scenie na przesłuchanie spina obie części dramatu.

  Na pochwałę zasługuje w tym spektaklu wszystko, ale największą wartością jest wprost wciskająca w fotel gra aktorów. Grzegorz Przybył jako Gustaw/Konrad jest hipnotyzujący, podobnie jak Violetta Smolińska w roli pani Rollison. Znakomicie zagrali też Andrzej Warcaba (Guślarz- ksiądz Piotr) i Wiesław Sławik (Senator). Scenografię przygotował Marek Braun, kostiumy - Barbara Wołosiuk, choreografię - Anna Majer, a muzykę - Marek Kuczyński.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dziady

   widz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 45

   Byłam i nie zgadzam się. To prawda kreacje Wiesława Sławika i Grzegorza Przybył były interesujące ( w wypadku pierwszego nawet mało powiedziane), ale nie zgodzę się z wyrażeniami: "widz wbity w...rozwiń całość

   Byłam i nie zgadzam się. To prawda kreacje Wiesława Sławika i Grzegorza Przybył były interesujące ( w wypadku pierwszego nawet mało powiedziane), ale nie zgodzę się z wyrażeniami: "widz wbity w fotel", a już na pewno nie z "na pochwałę zasługuje w tym spektaklu wszystko". Był mierny, większość siedzących obok mnie osób osuwała się z foteli z znużenia. Tym gorsze wrażenie zrobił na mnie fakt że ci sami aktorzy grali wiele postaci, co sprawiło że, spektakl odebrałam jako niewiarygodny i sztuczny. No ale cóż można napisać w gazecie o sławnych, będących lekturą szkolną "Dziadach", może przynajmniej zachęci to społeczeństwo do wychodzenia do Teatru- a takie działania akurat pochwalam.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dlaczego cenzurujecie opinie

   mm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 49

   dlaczego wymazujecie Państwo opinie widzów CENZURA???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale felietonik...

   Roman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 30

   Gdybym chciał, żeby mnie coś "wcisnęło w fotel", wybrałbym się do Wesołego Miasteczka na Rollercoaster. Wszystkie Mickiewiczowskie duchy mają się z czego napierniczać, Pani Mario. Dobrze, że to...rozwiń całość

   Gdybym chciał, żeby mnie coś "wcisnęło w fotel", wybrałbym się do Wesołego Miasteczka na Rollercoaster. Wszystkie Mickiewiczowskie duchy mają się z czego napierniczać, Pani Mario. Dobrze, że to takie krótkie, ufff.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama