Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmieci z Salwadoru jadą do Polski. W Dąbrowie Górniczej - Strzemieszycach protest [WIDEO + ZDJĘCIA]

Redakcja
Toksyczne chemikalia jadą z Salwadoru do Polski. Mieszkańcy Strzemieszyc protestują
Toksyczne chemikalia jadą z Salwadoru do Polski. Mieszkańcy Strzemieszyc protestują TVN24/X-News
Śmieci z Salwadoru: 70 ton toksycznych odpadów z Salwadoru za zgodą Głównego Inspektora Ochrony Środowiska ma trafić do dąbrowskiej spółki Sarpi w Strzemieszycach. Mieszkańcy są w szoku. Protestują i zapowiadają, że nie wpuszczą transportu z chemikaliami do Strzemieszyc. Przedstawiciele Sarpi twierdzą, że utylizacja odpadów z Salwadoru nie wpłynie na środowisko naturalne ZOBACZ WIDEO

Ponad 70 ton szkodliwych odpadów z Salwadoru zostanie zutylizowanych w Strzemieszycach - jednej z dzielnic Dąbrowy Górniczej.

CZYTAJ KONIECZNIE:
PROTEST W STRZEMIESZYCACH PRZECIWKO TOKSYCZNYM ODPADOM Z SALWADORU

Mieszkańcy dzielnicy, gdzie może jeszcze w tym roku trafi transport chemikaliów rolniczych, starych opakowań i innych odpadów, protestują w obronie swojego zdrowia i życia.

CZYTAJ TAKŻE:
72 TONY SZKODLIWYCH SUBSTANCJI MA PRZYJECHAĆ DO DĄBROWY GÓRNICZEJ - STRZEMIESZYC

Nie ufają zapewnieniom Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, że firma odpowiedzialna za zniszczenie niebezpiecznych odpadów spełnia wszystkie wymogi dotyczące ochrony środowiska.

- Nie ma zgody mieszkańców Strzemieszyc na to, aby te toksyczne odpady wjechały do naszej dzielnicy. Jesteśmy w stanie ponownie wyjść na ulicę i nie dopuścić do tego, aby tego typu transport przejeżdżał przed naszymi oknami - stwierdza Krzysztof Markowski, który zorganizował w tym roku marsz protestacyjny ulicami dzielnicy Strzemieszyce, w proteście przeciwko planowanej budowie kompostowni w Remondisie oraz zwożeniu tu ogromnych ilości śmieci i odpadów.

Mieszkańcy Strzemieszyc podpisują petycję ws. toksycznych odpadów z Salwadoru i apelują o wprowadzenie takich zmian w prawie, które zapewnią bezpieczeństwo ekologiczne obywatelom.

TREŚĆ PETYCJI WS. TOKSYCZNYCH ODPADÓW Z SALWADORU:

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej wyrażają stanowczy protest przeciwko podjęciu decyzji przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska o utylizacji na terenie Dąbrowy Górniczej niebezpiecznych odpadów, które mają być dostarczone z Salwadoru. Żądamy cofnięcia decyzji o zezwoleniu na wwiezienie odpadów do Polski i ich transportu do naszego miasta. Domagamy się anulowania kontraktu na ich utylizację w zakładzie Sarpi.
W Strzemieszycach zostały zlokalizowane zakłady o stopniu uciążliwości dla mieszkańców w skali niespotykanej w świecie. Mieszkańcy jednym głosem mówią „NIE" dla dalszego niszczenia miasta i sprowadzania substancji niebezpiecznych dla naszego zdrowia. Stanowczo żądamy natychmiastowego podjęcia niezależnych badań, które wyjaśnią rzeczywisty poziom skażenia środowiska w Dąbrowie Górniczej i określą stan zagrożenia dioksynami, grzybami, pyłami i innymi groźnymi substancjami. Protestujemy przeciwko ukrywaniu tych zagrożeń przed mieszkańcami. To nie tylko odpady toksyczne z Salwadoru, ale działalność wielu firm, które lokalizuje się wśród naszych domów, niszczy życie i zdrowie ludzi. Tak dalej być nie może.
Po raz kolejny apelujemy do władz państwowych o wprowadzenie takich zmian w prawie, które zapewnią bezpieczeństwo ekologiczne obywatelom i zrównoważony rozwój kraju. Chcemy normalnie i bezpiecznie żyć w swoich domach. Obecnie nasz kraj, jego instytucje i przepisy prawa nam tego nie gwarantują.

Tymczasem firma Sarpi zapewnia, że utylizacja odpadów z Salwadoru nie wpłynie na środowisko naturalne, dzięki nowoczesnym technologiom.

CZYTAJ KONIECZNIE:
PROTEST W STRZEMIESZYCACH PRZECIWKO TOKSYCZNYM ODPADOM Z SALWADORU

Ich całkowita ilość to ok. 72 tony, na którą skałada się:

  • 21 ton odpadów ciekłych spakowanych w beczki z tworzywa sztucznego,
  • 46 ton odpadów stałych,
  • 4 tony pustych, ale zanieczyszczonych opakowań.

Dostawa odpadów odbywa się na podstawie decyzji wydanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, zgodnie z postanowieniami Konwencji Bazylejskiej i europejskimi przepisami dotyczącymi transgranicznego przemieszczania odpadów.

CZYTAJ TAKŻE:
72 TONY SZKODLIWYCH SUBSTANCJI MA PRZYJECHAĆ DO DĄBROWY GÓRNICZEJ - STRZEMIESZYC

Jak informuje firma SARPI Dąbrowa Górnicza podjęła się unieszkodliwienia tych odpadów, po szczegółowym zapoznaniu się z ich składem i własnościami, po konsultacjach dotyczacych sposobu pakowania oraz transportu, w tym po zasięgnięciu opinii zagranicznych specjalistów koncernu Veolia. Czynności związane z klasyfikacją, sortowaniem i pakowaniem odpadów na miejscu w Salwadorze, wykonywane były przez specjalistów chemików grupy Veolia oraz pracownika SARPI Dąbrowa Górnicza, chemika który także brał udział w tych pracach. Właściwe zaklasyfikowanie i zapakowanie odpadów ma pozwolić na zapewnienie bezpieczeństwa w transporcie i wyeliminowanie wszelkich pośredni czynności rozładunkowych.


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
*Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
*Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera