Ekspert podpowiada: Komu wypłata gwarantowana

  Ekspert podpowiada: Komu wypłata gwarantowana

  Anna Sobańska-Waćko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ekspert podpowiada: Komu wypłata gwarantowana
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Marzena Bugała-Azarko

  Żona była członkiem OFE, od 2009 r. pobierała emeryturę z ZUS -u i okresową emeryturę kapitałową. W sierpniu - w związku z ukończeniem przez żonę 65 lat - ZUS z urzędu ustalił jej emeryturę w docelowej wysokości. Żona wskazała mnie jako współmałżonka do wypłaty środków z OFE. Niestety, we wrześniu zmarła. Czy należy mi się wypłata środków z OFE? - pyta Czytelnik z Siemianowic Śl.
  Odpowiada Anna Sobańska-Waćko, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Chorzowie:

  Tak. Osoba, która nabyła prawo do emerytury docelowej, może wskazać jedną lub kilka osób, którym po jej śmierci wypłacona będzie tzw. wypłata gwarantowana. Taka wypłata gwarantowana przysługuje wskazanej osobie uposażonej, jeśli śmierć emeryta nastąpiła w ciągu 3 lat od miesiąca, od którego po raz pierwszy wypłacono mu to świadczenie.


  Zatem jeżeli pana żona za sierpień i wrzesień pobrała emeryturę z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego, to kwota środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS-ie będzie podlegała zmniejszeniu o dwa miesiące. Pozostała kwota zostanie panu - jako osobie uposażonej - wypłacona w formie jednorazowego świadczenia pieniężnego (wypłata gwarantowana).

  ***

  Zmarły mąż miał ustalone prawo do emerytury, jednak jej nie pobierał, ponieważ nadal pracował. Zostałam wskazana jako osoba uposażona do wypłaty kwoty gwarantowanej. Co to dla mnie oznacza? - pyta Czytelniczka z Chorzowa

  Odpowiada Anna Sobańska--Waćko, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Chorzowie:

  Obowiązujące przepisy wprowadziły - w okresie pierwszych trzech lat po przejściu na emeryturę - mechanizm wypłaty gwarantowanej. Mechanizm ten umożliwia dziedziczenie po emerycie środków zgromadzonych przez niego na subkoncie.

  Skoro mąż był uprawniony do e-merytury, ale jej nie pobierał, wypłata gwarantowana dla pani będzie obejmowała wszystkie środki zewidencjonowane na subkoncie prowadzonym dla pani męża w ZUS-ie. (JJ)

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 - SERWIS WYBORCZY DZ [WEJDŹ]  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
  *Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
  *Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama