Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod ziemią przy łódzkiej katedrze powstała niezwykła sala multimedialna [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Filmy, zdjęcia i slajdy będzie można oglądać w nowoczesnej sali audiowizualnej przy katedrze, której odbiór konserwatorski odbył się we wtorek.

Imponującą salę o powierzchni 200 m kw. zbudowano pod ziemią tuż przy bazylice archikatedralnej przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi.

Jej wnętrza stylowo nawiązują do neogotyku świątyni. Stąd ściany i sklepienie z czerwonej cegły przeplecione tzw. betonem architektonicznym.

Do tego dochodzą stylowe kolumny żeliwne podtrzymujące sufit. Nerwem okrągłej sali jest supernowoczesny sprzęt do projekcji multimedialnych. Stąd pulpit sterowniczy pośrodku oraz właśnie montowane na ścianach ekrany mające mieć 36 metrów długości.

Uroczyste otwarcie niezwykłej "piwnicy", która ma służyć łodzianom, turystom i pielgrzymom z całego świata, nastąpi przed świętami Bożego Narodzenia.

Odbierając obiekt wojewódzki konserwator zabytków Wojciech Szygendowski nie krył, ze jest pod wrażeniem końcowego efektu.

Pierwotny projekt przewidywał, że sala zostanie naturalnie doświetlona, przez co będzie nieco wystawać nad teren przy katedrze. Stało się inaczej i sala została schowana pod ziemię.

W murach świątyni umieszczono jedynie małe okienka, przez które - gdy schodzimy do podziemi - widać m.in. Wyższe Seminarium Duchowne. Wojciech Szygendowski jest zadowolony z takiego obrotu sprawy, bowiem gdyby sala wystawała, przestrzeń tuż przy zabytkowej, historycznej katedrze zostałaby "naruszona".

Budowa sali, odnowienie elewacji na bazylice archikatedralnej i budowa nawierzchni wokół świątyni pochłonęły w sumie 11 mln zł, z czego 85 proc. pochodziło z dotacji unijnych. Sama sala pochłonęła około 6 mln zł. Wejście do niej znajduje się z lewej strony ołtarza. Widać je z daleka, ponieważ ogrodzone jest ozdobną balustradą z kutego żelaza. Co ciekawe, schodząc po schodach automatycznie zapalają się światełka punktowe działające na zasadzie fotokomórki.

- W sali nie tylko będą wyświetlane filmy i slajdy, lecz także będzie można oglądać wystawy fotograficzne nawiązuje do dawnej Łodzi jako miasta wielu narodów, religii i kultur. Pamiętajmy, że te narody żyły zgodnie obok siebie i wspierały się. Gdy na przykład budowano świątynię, to dzieło to wspierali łodzianie różnej narodowości - przypomina ksiądz proboszcz parafii przy katedrze Ireneusz Kulesza.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki