Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbna matura z OPERONEM trudna, ale... Dziś próbna matura z matematyki

Katarzyna Domagała-Szymonek
Wojtek Zysk, Wojtek Karbowski oraz Dawid Kowalski, tegoroczni maturzyści z IV Liceum Ogólnokształcące im Generała Stanisława Maczka w Katowicach, po wyjściu z próbnego egzaminu
Wojtek Zysk, Wojtek Karbowski oraz Dawid Kowalski, tegoroczni maturzyści z IV Liceum Ogólnokształcące im Generała Stanisława Maczka w Katowicach, po wyjściu z próbnego egzaminu Michał Wroński
Maturzyści sprawdzili już swoją wiedzę z języka polskiego. Dzisiaj rozwiążą zadania z matematyki. W maju do matury przystąpi w Śląskiem ok. 43 tys. osób. Niektórzy zmierzą się z nią po raz drugi

"Czy emigracja jest szansą, czy tragiczną koniecznością" - z takim tematem, w oparciu o "Lalkę" Bolesława Prusa, musieli zmierzyć się wczoraj tegoroczni maturzyści podczas próbnego egzaminu z Operonem. Dzisiaj uczniowie sprawdzą swoje umiejętności z matematyki.

Cały cykl matur próbnych, prowadzonych przez Wydawnictwo Pedagogiczne Operon, potrwa do 28 listopada. W woj. śląskim weźmie w nim udział ok. 29 tys. uczniów z 379 szkół.

Polski był prosty

Półtorej godziny zajęło maturzystom z IV LO im. Generała Stanisława Maczka w Katowicach napisanie egzaminu z języka polskiego. - To w zupełności wystarczyło - przyznają Wojtek Zysk, Wojtek Karbowski oraz Dawid Kowalski, koledzy ze szkoły, których spotkaliśmy po wyjściu z egzaminu. - Rozprawka była bardzo prosta, bo też jej temat - "Czy emigracja jest szansą, czy tragiczną koniecznością" - był bardzo fajny - podkreślają. Maturzyści przyznają, że zajęcia z języka polskiego dobrze przygotowały ich do próbnego egzaminu.

Licealiści nie stresowali się wczorajszym egzaminem. Dziś będzie jednak gorzej, bo każdy z trójki kolegów planuje zdawać na politechnikę, gdzie najważniejszy jest wynik z matematyki, więc i stres przy próbnym egzaminie większy. Jednak panowie zdają sobie sprawę, że to dopiero początek. - Przed prawdziwą maturą na pewno będziemy bardziej zestresowani i chyba już teraz zaczynamy się denerwować - przyznają maturzyści.

Także Weronika Bańska, maturzystka z II LO im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu, jest zadowolona z efektów swojej pracy. - Skończyłam pisać pół godziny przed czasem, spodziewałam się większej ilości zadań testowych - opowiadała. - Wiersz Wisławy Szymborskiej był bardzo trudny i czytałam go pierwszy raz w życiu. Natomiast rozprawka była bardzo przystępna ze względu na "Lalkę" Bolesława Prusa i temat o emigracji.

- Myślałem, że próbna matura będzie trudniejsza, liczyłem się z większą liczbą zadań - dodaje lekko rozczarowany Karol Leks, kolega Weroniki.

- Chyba niewiele osób zdecydowało się na interpretację wiersza Szymborskiej, a "Lalka" była bardzo ciekawym tematem - podsumowuje Patryk Borówka, który również w tym roku kończy II LO w Zawierciu.

Próba dla ucznia i szkoły

Choć udział w próbnej maturze przygotowanej przez Operon, czy tej prowadzonej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (od 15 grudnia), nie jest obowiązkowy, to szkoły w Śląskiem chętnie korzystają z tych możliwości. Kiedy swą wiedzę sprawdzają maturzyści, szkoły upewniają się, czy są dobrze przygotowane do przeprowadzenia tak dużego przedsięwzięcia logistycznego.

- To dla nas rzeczywiście okazja, by sprawdzić się organizacyjnie - mówi Dariusz Wizor, dyrektor II LO w Zawierciu. Dlatego jego podopieczni przystępują do próbnej matury każdego roku. - Uczniowie mogą sprawdzić swoją wiedzę i zobaczyć, nad czym muszą jeszcze popracować przed egzaminem, który odbędzie się w maju przyszłego roku - uzupełnia dyrektor.

Do matury ponad sto dni...

Ta właściwa matura rozpoczyna się 4 maja i potrwa do 29 maja. W tym czasie zmierzy się ze stresem i zadaniami egzaminacyjnymi ok. 20 tysięcy tegorocznych licealistów, ok. 13 tysięcy uczniów techników, którzy w tym roku szkolnym kończą szkołę, oraz aż 10 tysięcy osób, które w poprzednich latach nie zdały matury, chcą poprawić swój wynik lub chcą zdać dodatkowe przedmioty, aby uzyskać więcej punktów i dostać się na wymarzoną uczelnię lub kierunek.

- Z roku na rok osób, które z różnych przyczyn po raz drugi podchodzą do egzaminu, jest coraz więcej - podkreśla Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, która w Śląskiem dba o prawidłowy przebieg egzaminu dojrzałości. DRAPA, MIW

Zmiany na maturze

W maju 2015 r. zaczną obowiązywać nowe zasady na maturze

Zmierzą się z nimi wyłącznie tegoroczni licealiści. W technikach obowiązywać będzie jednak matura na starych zasadach. Także osoby piszące egzamin kolejny raz zmierzą się z pytaniami stworzonymi jeszcze według starych zasad. Wiosną 2015 roku maturzyści zdawać będą trzy obowiązkowe pisemne egzaminy maturalne: z języka polskiego, z języka obcego oraz z matematyki (czyli tak, jak po "staremu").

Do tej pory maturzyści nie musieli zdawać przedmiotów na poziomie rozszerzonym, teraz będą musieli zdać co najmniej jeden dodatkowy egzamin pisemny z grupy tzw. przedmiotów do wyboru (będzie przeprowadzany tylko na jednym poziomie, odpowiadającym obecnemu rozszerzonemu). Zmieni się też formuła egzaminu ustnego z języka polskiego. To odejście od przedstawiania przygotowywanych wcześniej przez uczniów prezentacji. Do tej pory maturzyści już we wrześniu zgłaszali wstępne tematy prezentacji maturalnych i przez cały rok mieli je przygotowywać.

W rzeczywistości większość z nich kupowała gotowe prezentacje lub robiła je na ostatnią chwilę. W zamian zdający będą losować zadanie przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Nowe zasady zdawania matury: co o tym sądzicie? Rozmawiajcie z autorką


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
*Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
*Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!