Wybory samorządowe 2014: Ile RAŚ wygrał, ile RAŚ przegrał....

  Wybory samorządowe 2014: Ile RAŚ wygrał, ile RAŚ przegrał. Koalicje w sejmiku wojewódzkim

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wybory samorządowe 2014: Ile RAŚ wygrał, ile RAŚ przegrał. Koalicje w sejmiku wojewódzkim
  Autonomiści nie ustrzegli się błędów w kampanii. Ale w całościowym rozrachunku wyborczym RAŚ wychodzi na plus w porównaniu z rokiem 2010.
  Wybory samorządowe 2014: Ile RAŚ wygrał, ile RAŚ przegrał. Koalicje w sejmiku wojewódzkim
  Z jednej strony 25 tysięcy głosów mniej do sejmiku. Z drugiej - jeden mandat w samorządzie wojewódzkim więcej, a nadto - radni w Katowicach, Chorzowie i Siemianowicach. I pytanie: RAŚ więcej wygrał czy przegrał w dopiero co policzonych wyborach?

  Wynik poszedł w świat


  Cztery lata temu rezultat Ruchu Autonomii Śląska na poziomie województwa zaskoczył nawet jego członków - na autonomistów zagłosowało ponad 122 tys.
  osób. RAŚ wprowadził trzech radnych do sejmiku (czwarty, Andrzej Sławik przyszedł w 2012 roku z klubu PiS), przez część kadencji sprawował nawet władzę w regionie. Ponieważ w polityce brak postępów oznacza regres, Ruch liczył na powiększenie swojej reprezentacji. 97 tysięcy głosów to jednak wynik poniżej oczekiwań.

  - Popełniliśmy błędy w kampanii, nie byliśmy wystarczająco skuteczni w komunikowaniu się z wyborcami. Nie pomogło nam kilka nieprzemyślanych wpisów na Facebooku, ale i nasi konkurenci potraktowali nas znacznie poważniej niż 4 lata temu. Przez większość kampanii byliśmy narażeni na ich ataki - Gorzelik diagnozuje słabszy wynik swojego ugrupowania w sejmiku.

  O tym wyniku nikt niebawem nie będzie jednak pamiętał, bo dzięki fortunnemu rozkładowi głosów w czterech kluczowych okręgach w województwie, RAŚ zdobył nie trzy, a cztery mandaty dla wszystkich dotychczasowych swoich radnych. Bliski piątego był w Chorzowie (tam autonomiści uzyskali aż 25-procentowe poparcie) był Joachim Otte. W tym samym Chorzowie do rady miasta weszli z RAŚ Krzysztof Szulc i Izabela Nowak. Swoją reprezentantkę Ruch będzie mieć także w Siemianowicach (Katarzyna Cichos), a przede wszystkim - dwóch w Katowicach (Marka Nowarę i Aleksandra Uszoka) i to najważniejsze osiągnięcie Ruchu, jeśli bierzemy pod uwagę samorządy lokalne. Wspomnijmy jeszcze o związanym z RAŚ burmistrzu Pszczyny, Dariuszu Skrobolu czy o Godowie, w którym ugrupowanie utrzymało samodzielną władzę oraz pojedynczych radnych w powiecie rybnickim, wodzisławskim oraz tarnogórskim.
  - Były miasta, jak Chorzów, w których przegrywaliśmy tylko z PO. W wielu pokonywaliśmy SLD, np. w Tychach czy Rudzie Śląskiej - wylicza Gorzelik.

  Teraz RAŚ do dzielnic


  Dr Robert Radek, politolog z Uniwersytetu Śląskiego mówi, że nie należało spodziewać się drastycznego wzrostu liczby mandatów RAŚ w sejmiku. Za to utrzymanie stanu posiadania i poszerzenie wpływów w miastach uznaje za sukces.

  - Popatrzmy na niego przez pryzmat innych województw. RAŚ jest jedynym ugrupowaniem regionalnym, które liczy się na tym szczeblu. Ale pamiętajmy też, że raczej nigdy nie będzie on główną siłą w sejmiku - mówi dr Radek.

  Poseł Grzegorz Tobiszowski z PiS, pytany o prawdopodobnego partnera w sejmikowej opozycji (PiS zdobył 16 mandatów), przyznaje, że RAŚ udało się zrzucić z siebie odium klęsk PO w województwie. - Ono spadło na SLD. Gdyby Gorzelik został w koalicji z PO, która odpowiadała za skandal z Kolejami Śląskimi czy Stadionem Śląskim, uratował swój wynik w tych wyborach - uważa Tobiszowski.
  Wczoraj współpracy z RAŚ w samorządzie wojewódzkim nie wykluczył typowany na marszałka Wojciech Saługa z PO.

  - Trzeba rozmawiać z każdym, budując szerokie i stabilne poparcie - powiedział. Ciężko byłoby jednak wyobrazić sobie powrót do koalicji PO-PSL-RAŚ.

  Ruch ma inny plan: pracę u podstaw. Jej owocem w Katowicach są mandaty dla Nowary i Uszoka, którzy kilka ostatnich lat rzetelnie przepracowali w radach dzielnic. Podobną formułę RAŚ zamierza zastosować w innych miastach, np. w Rudzie Śląskiej i Siemianowicach. A sam Gorzelik deklaruje, że autonomiści będą bardziej uważać na to, co... piszą w mediach społeczno-ściowych. - Sam też zobowiązuję się do większej rozwagi w formułowaniu komunikatów - zapowiada.

  Saługa marszałkiem?


  Poseł Wojciech Saługa jest kandydatem Platformy Obywatelskiej na marszałka województwa śląskiego.

  Jak zaznaczył sam Saługa, jego formalną nominację na stanowisko marszałka muszą zatwierdzić władze regionalne partii. Wcześniej kandydatów ma opiniować premier Ewa Kopacz. Saługa przyznaje jednak, że jest polityczna zgoda, by stanął na czele samorządu wojewódzkiego.

  W Sejmiku ponownie koalicję zawrą prawdopodobnie rządzące regionem w poprzedniej kadencji ugrupowania: Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Sejmik nowej kadencji zbierze się po raz pierwszy w poniedziałek. PO wygrała wybory do sejmiku, zdobywając 17 mandatów. PiS będzie miało 16 mandatów, PSL obsadzi 5 miejsc, Ruch Autonomii Śląska - 4, a SLD - 3.

  "Nasz plan na tę kadencję to odciąć się od tych problemów, które już są rozwiązane lub bliskie rozwiązania. Jeśli chodzi o Koleje Śląskie, chcemy zwiększać ilość połączeń, Stadion Śląski - jeśli znów nie wydarzy się jakieś nieszczęście - zostanie dokończony. Teraz skupimy się na tym, żeby ludzie odczuli zmianę wokół siebie" - zapowiedział Saługa.

  Polityk ma 45 lat, z wykształcenia jest ekonomistą. W przeszłości był wiceprezydentem Jaworzna i senatorem.
  PAP/MZ
  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 - SERWIS WYBORCZY DZ [WEJDŹ]  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
  *Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
  *Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

  Czytaj także

   Komentarze (102)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   RAś stracił 20% wyborców w porówaniu z 2010 r.

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   - czyli, według Zasady, "wychodzi na plus", hahahaha
   Czy ktokolwiek wątpi, że gdyby RAŚ stracił 30% czy 40% wyborców, to Zasada też napisałby, że "wyszedł na plus"? Teksty w DZ dotyczące RAŚ,...rozwiń całość

   - czyli, według Zasady, "wychodzi na plus", hahahaha
   Czy ktokolwiek wątpi, że gdyby RAŚ stracił 30% czy 40% wyborców, to Zasada też napisałby, że "wyszedł na plus"? Teksty w DZ dotyczące RAŚ, jak trafnie zauważono, opisują wirtualny (czy raczej: wymyślony) świat, w którym RAŚ nieustannie zwiększa poparcie - podczas w gdy w rzeczywistości od 2 lat poparcie to traci - co wykazały wybory w Bytomiu w 2012 r.,w Rybniku i Mikołowie w 2013 r., a teraz wybory samorządowe.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hehehe, a tak se napinali

   artjomka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   Prężyli mukle. I co ? I jajco. Wynik ciynki jak, kaj som te ciule jak Jorg, Plurok, niech tuplikujom nom te "dobre" wyniki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jerzy Gorzelik o mniejszości niemieckiej na Śląsku Opolskim.

   polityka.pl 4 lutego 2012 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   "Oni stworzyli swoiste getto z określoną kastą ludzi, którzy zajmują się dystrybucją pieniędzy. Mimo napływu olbrzymich środków, nie utrwalili niemieckiej marki, stąd – w moim przekonaniu –...rozwiń całość

   "Oni stworzyli swoiste getto z określoną kastą ludzi, którzy zajmują się dystrybucją pieniędzy. Mimo napływu olbrzymich środków, nie utrwalili niemieckiej marki, stąd – w moim przekonaniu – śląskość staje się coraz atrakcyjniejsza". zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nieprawdą jest, że RAŚ jest jedynym ugrupowaniem regionalnym liczącym się na tym poziomie.

   Bernard Gaida (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   I nadal powtarza nieprawdę. W Opolskiej części Górnego Śląska Mniejszość Niemiecka zdobyła 7 mandatów w Sejmiku (o jeden więcej), 45 mandatów w powiatach, 259 mandatów w gminach, 18 burmistrzów. 5...rozwiń całość

   I nadal powtarza nieprawdę. W Opolskiej części Górnego Śląska Mniejszość Niemiecka zdobyła 7 mandatów w Sejmiku (o jeden więcej), 45 mandatów w powiatach, 259 mandatów w gminach, 18 burmistrzów. 5 burmistrzów z listy MN walczy w II turze. Coś kiepski ten politolog Radek jeśli tego nie wie. Coś kiepski ten DZ skoro mimo upomnienia nadal nie prostuje takich błędnych informacji. Chyba, że ma być nieprawdziwie. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo. Rzetelna informacja, za ich sprawą podnosi się poziom komentarzy w Dz. Z, tak trzymać ..

   starzik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Panie Bernardzie , podobno w województwie opolskim startował też RAŚ, można prosić o wyniki zbiorcze ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Bernardzie BO ICH SKRECA!

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   wynik Slaskich organizacji pisalem o tym jest fenomenalny! Ludzie chca zmian dobrego gospodarza i zamiast glosowac na SWOICH glosuja na partie polityczne! Nikt nie poruszyl bardzo dobrego wyniku...rozwiń całość

   wynik Slaskich organizacji pisalem o tym jest fenomenalny! Ludzie chca zmian dobrego gospodarza i zamiast glosowac na SWOICH glosuja na partie polityczne! Nikt nie poruszyl bardzo dobrego wyniku Forum Uszoka,juz lepiej glosowac na forum niz oddac glos na Po ,PIS czy SLD. Mam nadzieje ze wynik wyborczy Slaskich organizacji jest dowodem na to ze w mentalnosci ludzi cos drgnelo.Slaskie organizacje wynik moga poprawic w przyszlych wyborach ciezka praca w samorządzie oraz uczciwoscia.I na koniec Pietnowac ,poprawiac ,upominac za uzywanie slowa OPOLSZCZYZNA! To jest Slask Opolski a Oplole to stolica OS.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odpowiedzcie RASiolki na proste pytania:

   wirtualny świat DZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 17

   Skoro jesteście zbawieniem dla Śląska, dlaczego stanowicie margines w samorządach??? Czy ktoś bronił ludziom głosować na RAŚ? Gdzie ten śląski "naród"? Dlaczego nie głosował na swoich...rozwiń całość

   Skoro jesteście zbawieniem dla Śląska, dlaczego stanowicie margines w samorządach??? Czy ktoś bronił ludziom głosować na RAŚ? Gdzie ten śląski "naród"? Dlaczego nie głosował na swoich przedstawicieli?
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wirtualny świat DZ (

   Ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   ni widzisz bo za dużo tu jest takiej ciemnoty jak ty


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w wirtualnym świecie Ślonzoka istoty , jest za dużo ciemnoty ...

   starzik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   w wirtualnym świecie Ślonzoka istoty , jest za dużo ciemnoty. Chyba można tak twierdzić , skoro nie umiesz Panoczku odpowiedzieć na proste ,...rozwiń całość

   w wirtualnym świecie Ślonzoka istoty , jest za dużo ciemnoty. Chyba można tak twierdzić , skoro nie umiesz Panoczku odpowiedzieć na proste , grzeczne pytania. Nie ma pytań głupich, mogą być tylko g****** odpowiedzi.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   protestuję, nie było żadnego g.....

   starzik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   powyżej wpisałem zgodnie z powszechnie znanym powiedzeniem " Nie ma pytań głupich, mogą być tylko g****** odpowiedzi ".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PO juz blaga Gorzelika o wspolprace hehe

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   O tym, że oba ugrupowania mają zamiar wrócić do rozpoczętej cztery lata temu współpracy, powiedziało nam dwóch działaczy PO. - To pewne na 99 proc. SLD zostanie wypchnięte za słowa Leszka Millera o...rozwiń całość

   O tym, że oba ugrupowania mają zamiar wrócić do rozpoczętej cztery lata temu współpracy, powiedziało nam dwóch działaczy PO. - To pewne na 99 proc. SLD zostanie wypchnięte za słowa Leszka Millera o wyborach - mówi jeden z nich.

   Przypomnijmy, że Leszek Miller uważa, że wyniki wyborów zostały wypaczone. Spotkał się też w tej sprawie z Jarosławem Kaczyński, który wprost mówi o fałszerstwie.

   - Rzeczywiście rozmawiamy. Koalicja z RAŚ jest możliwa - mówi jeden z liderów regionalnego PO.

   Potwierdzają to również działacze Ruchu Autonomii Śląska. - Porozumienia jeszcze nie ma, wszystko zależy od warunków. Dyskutujemy o sprawach programowych - potwierdza Jerzy Gorzelik, lider RAŚ. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Biorąc pod uwagę frekwencję wyborczą można by rzec,iż NARÓD POLSKI

   lekasz sumienia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   też nie wypowiedział się gremialnie w temacie wyborów...
   Ps. Śląsk będzie tu do końca istnienia tej planety. Polska ? niekoniecznie -
   jak wiemy z historii...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odejmij od frekwencji glosy niewazne to ci wyjdzie KABARET

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   na ktory wydamy ponad 400milionow zl.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To tak jak w filmie z film z happy endem

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   skoro WY jestescie zarazom to MY Zbawieniem hehe

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No Ślonzoki

   Ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   PO i PIS dziękują wam ze na nich glosowaliście w dowód wdzięczności posyłają wam prezent z SALWADORU

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   własnie hahahahaha

   Rybniczanin-Ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 5

   Głosujcie na SLasku na PO i PIS oni wom posla paczki i prezenty z całego swiata to warszawa i gorole maja as za smietnik PO I PIS bardzo dobry heheheheheheh a RAŚ jest zły oni nom prezentów...rozwiń całość

   Głosujcie na SLasku na PO i PIS oni wom posla paczki i prezenty z całego swiata to warszawa i gorole maja as za smietnik PO I PIS bardzo dobry heheheheheheh a RAŚ jest zły oni nom prezentów nie posyłają hahahahazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Warszawski cfaniak dostaje pieniądze za odpady z Salwadoru

   Realista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

   które mają zostać spalone w woj.śląskim ,smród i syf zostaje u nas, pieniądze kasuje warszawska szuja.Wszystkie partyjne przydupasy z PO;PSL i PIS to koń trojański warsiafki aby żyło się lepiej w...rozwiń całość

   które mają zostać spalone w woj.śląskim ,smród i syf zostaje u nas, pieniądze kasuje warszawska szuja.Wszystkie partyjne przydupasy z PO;PSL i PIS to koń trojański warsiafki aby żyło się lepiej w Warszawie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zas kolejny temat do goroli

   Ślaski -Ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 10

   to ze RAŚ nasza jedyno prawdziwo organizacja ŚLsko tak słabo wypadł to robota goroli a zwłaszcza tych opłacanych tu na forum piszące nieprawdziwe i wyssane z palca oszczerstwa to jest wynik...rozwiń całość

   to ze RAŚ nasza jedyno prawdziwo organizacja ŚLsko tak słabo wypadł to robota goroli a zwłaszcza tych opłacanych tu na forum piszące nieprawdziwe i wyssane z palca oszczerstwa to jest wynik ciemnoty i niewiedzy gorolskiej na temat Autonomii wypisują brednie to przecież gorolom zalezy na tym zęby nasza ŚLasko godka nie była uznano za język pytanie czamu bo mie jako ŚLazakowi to nie przeszkadzo a nawet był bych dumny z tego tak samo to gorolom zalezy zeby my SLonzoki nie byli uznani za odrebną grupe etniczną pytanie czamu to gorolom zalezy na tym zeby nie było Autonomii Ślaska czamu ? bo tak na prowda to Warszawie i gorolom SLask zawadzo i to nie od dzis tak na prowda to chętnie by wymazali z pamięci nazwa Ślask i Ślonzok a ludzie tu na SLasku słuchaja tych bredni na temat RAŚ a oni nie robia nic złego po prostu dbają o ŚLaskośc Ślaska o wszystko to co jest zwiazane z tym regionem i ŚLaskiem jakos ni komu nie przeszkadzo ze PO rozkradł i sprzedał połowa Polski że ci z PIS wyjeżdżają za naszo kasa i sie bawią to jakos nie przeszkadzo ni komu ale ze RAŚ chce dla ŚLaska dobrze to przeszkadzo gorolom no bo jak by była ta Autonomia to skąd warszawa by brała pieniadze na swoje wycieczki ludzie tu boja sie zmian zmian na leprze wola siedziec dali w tym okradanym przez Partie ogólnopolskie regionie winszuja wom wiedzy hehehehe zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sraś

   bob (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 19

   poniemieckie odpady won ze Śląska


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Taki jeden polski historyk powiedzial ostatnio!

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 4

   Polska bez Slaska czym by byla! Takim kadłubkiem! Prawil brednie propagandowe o fenomenie IIRP. Minelo kilkadziesiat lat i co mamy??? Taki kraj ktory graniczy z Rosja i Niemcami identycznie jak w...rozwiń całość

   Polska bez Slaska czym by byla! Takim kadłubkiem! Prawil brednie propagandowe o fenomenie IIRP. Minelo kilkadziesiat lat i co mamy??? Taki kraj ktory graniczy z Rosja i Niemcami identycznie jak w 1939r i wraz ze Slaskiem jest w mojej ocenie czyms co nie zasluguje nawet na okreslenie KADLUBEK . Bo czym jest kraj ktory wlasny narod parzy w stopi i ten narut ucieka jak szczury z tonacego okretu?? Prosze mi odpowiedziec na pytanie ! Jaki jest cel istnienia takiego narodu i funkcjonowania takiego kraju??zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jacy jest cel skamlenia u władz Polski o uznanie szlezjerskich urojeń

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   i zbierania w tym celu dziesiątek tysięcy podpisów?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bob

   Ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 8

   my Ślonzoki są u siebie czego nie idzie powiedziec o kims takim jak ty wylanego z szamba gorola czyli taki odpad

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bob

   Rybniczanin-Ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 8

   gorolski przybłedo won ze SLaska jeszcze czuc od ciebie kartoflami z tej fury na kierej zes na SLask przyjechoł

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama