Ważne
  Katowice: Strażacy ze śląskiego dostali 16 specjalistycznych...

  Katowice: Strażacy ze śląskiego dostali 16 specjalistycznych pojazdów

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  O 16 specjalistycznych samochodów ratowniczych i gaśniczych wzbogaciły się śląskie jednostki Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy najbardziej cieszą się z podnośników hydraulicznych i drabin, które umożliwiają ewakuację ludzi nawet z 11. piętra.
  Uroczystość przekazania wartego 14,5 mln zł sprzętu odbyła się w poniedziałek w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. Nowe pojazdy trafią do jednostek m.in. w Katowicach, Jastrzębiu-Zdroju, Cieszynie i Wodzisławiu Śląskim.

  Najważniejszym dla strażaków zakupem są dwie drabiny pożarnicze z koszem oraz trzy podnośniki hydrauliczne o zasięgu 23 metrów, służące do ewakuacji zagrożonych ludzi z wyższych kondygnacji budynków.


  "Przekazane drabiny mają 37 i 30 metrów wysięgu i mogą bez problemu skutecznie ratować ludzi uwięzionych nawet na 11. piętrze budynku. Ten nowoczesny sprzęt trafi do komend w Katowicach i Jastrzębiu-Zdroju, natomiast podnośniki hydrauliczne do komend straży w Cieszynie, Wodzisławiu Śląskim i Gliwicach" - powiedział PAP rzecznik śląskiej Państwowej Straży Pożarnej, starszy brygadier Jarosław Wojtasik.

  Jak podkreśla Wojtasik, strażacy z jednostek, do których trafią drabiny i podnośniki, są każdego roku wielokrotnie wzywani do trudnych i niebezpiecznych pożarów wysokich budynków. Drabiny i podnośniki służą nie tylko do gaszenia pożarów i ewakuacji ludzi, ale też tworzenia tzw. kurtyn wodnych, gdy dochodzi do rozszczelnienia zbiorników z niebezpiecznymi substancjami.

  Śląska straż kładzie ostatnio szczególny nacisk na wymianę drabin i doposażenie jednostek w podnośniki hydrauliczne, które w wielu przypadkach są już bardzo wysłużone. Najwyższa drabina, jaką dysponują śląscy strażacy ma 44 metry, stacjonuje obecnie w Knurowie. Najwyższy z podnośników, z Chorzowa, ma 66 metrów, w Katowicach i Dąbrowie Górniczej są podnośniki 50-metrowe.

  Poza drabinami i podnośnikami strażacy otrzymali też m.in. inne samochody ratowniczo-gaśnicze, dwa agregaty pompowe dużej wydajności i lekkie samochody rozpoznawcze z funkcją ratownictwa ekologiczno-chemicznego.

  Całkowita wartość przekazanego w poniedziałek sprzętu to blisko 14,5 mln zł. Ponad 7 mln zł przeznaczył na ten cel Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, resztę kosztów pokryły samorządy i Państwowa Straż Pożarna. PAP

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama