Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieważne głosy do sejmiku są oddawane też świadomie. Wtedy to ważna informacja dla polityków, partii

Marek Wójcik
Poseł Marek Wójcik pracował nad Kodeksem Wyborczym. Po wpadce PKW teraz trzeba będzie  przepisy zreformować
Poseł Marek Wójcik pracował nad Kodeksem Wyborczym. Po wpadce PKW teraz trzeba będzie przepisy zreformować Facebook/Marek Wójcik
Z posłem PO Markiem Wójcikiem jednym z twórców Kodeksu Wyborczego rozmawia Agata Pustułka

W wyborach do sejmiku śląskiego wyborcy oddali aż 15,2 proc. głosów nieważnych! Nie jest to rekord Polski, ale i tak ta liczba robi wrażenie...
Możemy mówić o specyfice wyborów samorządowych. To najbardziej skomplikowane wybory, bo wybieramy nie tylko wójta, burmistrza lub prezydenta, ale też radnego gminy, powiatu i wreszcie sejmiku. W zależności od miejsca zamieszkania mamy prawo wybrać 3 lub 4 osoby. Po analizie danych z wyborów samorządowych od 2002 można sformułować zasadę, że im dalej od wyborcy szczebel władzy, do którego wybieramy przedstawicieli, tym większy procent nieważnych głosów. Najmniej jest ich w przypadku wyborów wójta, burmistrza i prezydenta, bo średnio zaledwie półtora procent. W przypadku rad gmin to 3,9 proc., powiatów 8,3 proc., zaś sejmików to już ponad 13 proc.

W tym roku było jednak gorzej. I to w skali całego kraju? Czy Polacy nie potrafią czytać ze zrozumieniem, a może zabrakło kampanii informacyjnej ze strony PKW?
Bo były to pierwsze wybory samorządowe, w których użyto na terenie całej Polski kart do głosowania w formie książeczek. Takie karty były już stosowane w ostatnich wyborach do Sejmu i do Parlamentu Europejskiego. Już wtedy zaobserwowaliśmy wzrost liczby głosów nieważnych, chociaż tamte wybory były mniej skomplikowane i mniej czasochłonne dla wyborców niż samorządowe.

Dlaczego w ogóle wprowadzono książeczki? Błędów by ło mniej , gdy obowiązywały nieporęczne wielkie karty do głosowania do sejmiku?
Książeczki są konsekwencją wprowadzania możliwości korzystania z nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braille'a. Takiej nakładki nie da się nałożyć na dawniej stosowane karty do głosowania w postaci wielkich "płacht", na których było czasem kilkanaście list wyborczych. Na stare karty też narzekano, bo trudno było odnaleźć nazwiska kandydatów pisane małą czcionką. Chciałbym jednak dodać, że zawsze głosów nieważnych do sejmików było bardzo dużo. Jeszcze w czasach obowiązywania "płacht" było to ponad 1 mln 700 tys. głosów. Rekordowy pod tym względem był rok 2002, gdy nieważnych głosów oddano niemal 1 mln 900 tysięcy.

Dlaczego wyborcy oddają głosy nieważne? Lekceważą wybory do sejmiku?
Niestety PKW przestała podawać te dane, ale mam nadzieję, że przekonam klub do złożenia projektu ustawy, która zobliguje komisje do podawania powodów nieważności głosów. Gdy sięgnąłem do protokołów z 2006 i 2010 roku, które zawierały te informacje, to okazało się, że powodem nieważności ponad 70 proc. głosów nieważnych do sejmiku był brak wyboru kandydata, te karty były puste. Prawdopodobnie dla części obywateli wybory do sejmiku są zbyt polityczne, a kandydaci mniej znani od tych startujących na prezydenta czy do rady miasta. Warto pamiętać, że oddanie nieważnego głosu czasem jest całkowicie świadomym działaniem wyborcy.

Padły opinie, że książeczki promowały PSL, które wylosowało numer 1 i znalazło się na pierwszej kartce.
Gdy w 2011 roku pierwszy raz użyto książeczkowych kart to PiS było na pierwszej karcie i przegrało wybory. W 2014 roku w wyborach do Parlamentu Europejskiego listę nr 1 wylosowała Solidarna Polska, która nie przekroczyła progu wyborczego. Nie przeceniałbym znaczenia listy nr 1.

W jakich województwach pada najwięcej głosów nieważnych?
W ostatnich latach najwięcej głosów nieważnych było w Wielkopolsce. Z pewnością polscy wyborcy muszą się przyzwyczaić do książeczek i głosów nieważnych będzie mniej, choć nie da się ich całkowicie wyeliminować. Pamiętajmy, że wrzucenie do urny pustej karty, to świadoma decyzja wyborcy.

Co zmienić, by sytuacja z tego roku już się nie powtórzyła?
W wyborach prezydenckich jest tylko jedna karta do głosowania, więc nawet ręcznie da się je szybko policzyć. Perspektywicznie trzeba jednak pomyśleć o sprawnym systemie komputerowym. Polski system wyborczy jest jednym z najprostszych. Nie ma u nas np. głosów preferencyjnych, które na karcie do głosowania musielibyśmy przyznawać kilku kandydatom.


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
*Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
*Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nieważne głosy do sejmiku są oddawane też świadomie. Wtedy to ważna informacja dla polityków, partii - Dziennik Zachodni