Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co szósty głos nieważny

Agata Pustułka
Do sejmiku wojewódzkiego wyborcy oddali 15,2 proc. głosów nieważnych. Czy zrobili to celowo? Kodeks Wyborczy musi być zmieniony, ale to możliwe dopiero w przyszłej kadencji parlamentu.

Głosy jakie padną w niedzielnej, drugiej turze wyborów będą liczone ręcznie, choć głosowanie jest zdecydowanie prostsze i nawet nasz niedoskonały system komputerowy wytrzymałby takie obciążenie. PKW nie chce jednak ryzykować kolejnej awantury.

Problemy ze stosowanym obecnie oprogramowaniem ujawniły się po raz pierwszy nie podczas wyborów samorządowych, ale podczas... wyborów uzupełniających do Senatu w Rybniku. Wtedy jednak komisja wyborcza postąpiła bardzo racjonalnie i od razu przystąpiła do ręcznego liczenia głosów. System ostatecznie też zadziałał i dane się zgadzały, ale było to poważne ostrzeżenie, że na większej liczbie wyborców coś może pójść nie tak.

Teraz suma wpadek, niedociągnięć i błędnych informacji doprowadziła do podważania uczciwości wyborów, zaś lider największej partii opozycyjnej Jarosław Kaczyński z PiS z trybuny sejmowej mówi o fałszerstwie. Chce też skrócenia kadencji właśnie wybranych sejmików! Tymczasem zapadły już decyzje, że Kodeks Wyborczy trzeba zreformować, do czego namawia posłów tonizujący emocje prezydent Bronisław Komorowski.

Do zmian dojdziej jednak dopiero w przyszłej kadencji parlamentu i nowa PKW będzie musiała "przetrwać" wybory prezydenckie oraz parlamentarne. Jak zwykle u nas będzie najwięcej pracy, bo Wojewódzką Komisję Wyborczą, najprawdopodobniej 25 stycznia czekają wyboru uzupełniające do Senatu - w okręgu Tychy, Mysłowie - gdzie wygasł mandat Elżbiety Bieńkowskiej, która została jednym z unijnych komisarzy. Eksperci uznają, że nasz Kodeks Wyborczy jest jednym z najprostszych na świecie. Wprowadziliśmy, idąc śladem UE wiele nowości, w tym nakładki w alfabecie Braillea dla osób niewidomych. To właśnie te nakładki spowodowały, że trzeba było zmienić format kart do głosowania.

Okazuje się jednak, że w ostatnich wyborach nikt nie skorzystał z tej możliwości. W poprzednich wyborach były to przypadki, które w skali regionu można policzyć na palcach jednej ręki. Poza tym warto dodać, że tylko 7 proc. niewidomych zna swój alfabet. A wydatki związane z wprowadzeniem nakładek były spore, porównywalne z kosztami systemu komputerowego PKW, który zawiódł w ostatnich wyborach.


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
*Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
*Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!