Sosnowiec: Franciszek Wszołek na spotkaniu w restauracji...

  Sosnowiec: Franciszek Wszołek na spotkaniu w restauracji Trzy Kolory [ZDJĘCIA]

  TOS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sosnowiec: Franciszek Wszołek na spotkaniu w restauracji Trzy Kolory [ZDJĘCIA]
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  W kwietniu skończył 91 lat, ale energii pozazdrościć mógłby mu niejeden młodzian. O kim mowa? O Franciszku Wszołku, byłym prezesie Zagłębia Sosnowiec, dyrektorze Dąbrowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego oraz wiceministrze górnictwa i energetyki. Spotkanie z Franciszkiem Wszołkiem odbyło się w środę wieczorem w restauracji Trzy Kolory na Stadionie Ludowym w Sosnowcu.
  "Trzy Kolory" to miejsce, w którym na ścianach zobaczyć można zdjęcia najwybitniejszych postaci związanych z Zagłębiem Sosnowiec. Są tu fotografie m.in. Czesława Uznańskiego, Romana Bazana czy Andrzeja Jarosika. Jest też zdjęcie Franciszka Wszołka, ostatniego prezesa Stali Sosnowiec i pierwszego włodarza Zagłębia, człowieka, który jest jednym z twórców niegdysiejszej potęgi tego klubu.

  W środę wieczorem Franciszek Wszołek spotkał się w "Trzech Kolorach" z kibicami Zagłębia i miłośnikami historii regionu. Wspominał m.in. wyjazd z Zagłębiem do Stanów Zjednoczonych i spotkanie z Janem Kiepurą w 1964 roku.

  - Kiepura znalazł się na meczu z AEK-em. Do przerwy mocno nas Grecy naciskali. Było 0:0. Policja nie chciała dopuścić do szatni kibiców. Znalazł się jednak mężczyzna w czarnym kapeluszu z białą wstążką i mówi: "Ja do chłopców". Mówię mu: "Widzisz, że jest odprawa". Skoczył jednak pod tych policjantów, wpadł do szatni i mówi: "Chłopcy, jesteście wspaniali, ja zdobyłem Amerykę gardłem, a wy musicie nogami". Trudno, żeby trener Wieczorek prowadził odprawę po takim wyjściu - wspominał Franciszek Wszołek.

  Zagłębie wygrało wówczas 3:0.

  Franciszek Wszołek mówił też m.in. o tym, że mało brakowałoby, a zawodnikiem Zagłębia zostałby Włodzimierz Lubański. Dla jego ojca był już szykowany etat nadsztygara na KWK Milowice i fiński domek w tej części Sosnowca. Szybszy był jednak Górnik Zabrze.

  Spotkanie w "Trzech Kolorach" zorganizowało Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Jednym z jego patronów medialnych był "Dziennik Zachodni". Niebawem na naszych łamach zamieścimy rozmowę z Franciszkiem Wszołkiem.

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 - SERWIS WYBORCZY DZ [WEJDŹ]  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
  *Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
  *Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama