Orlików będzie mniej, ale zostaną zbudowane

  Orlików będzie mniej, ale zostaną zbudowane

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  O boiska walczą m.in. Niegowa i Częstochowa. Marszałek znalazł pieniądze - prawie 10 mln zł.
  Orlików będzie mniej, ale zostaną zbudowane
  Częstochowa, Kłobuck, Krzepice i Żarki odzyskały nadzieję na budowę nowych Orlików. Urząd Marszałkowski znalazł możliwość ich dofinansowania z rezerwy budżetowej. O finansowym fiasku ambitnego projektu pisaliśmy 31 stycznia. Teraz wiemy, że pieniądze będą, ale nie starczy ich dla wszystkich.

  - Zarząd Województwa Śląskiego skieruje na najbliższą sesję Sejmiku Województwa Śląskiego, 14 lutego, projekt zmian w budżecie, uwzględniający dofinansowanie budowy boisk sportowych w ramach IV edycji programu "Moje Boisko Orlik 2012" - wyjaśnia Witold Trólka z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

  Do każdej takiej inwestycji samorząd województwa dopłaca 333 tysiące złotych, drugie tyle pochodzi z budżetu państwa, resztę pokrywają gminy i powiaty.


  Pieniędzy jednak nie wystarczy dla wszystkich. 9,99 mln zł nadwyżki budżetowej pozwoli na dofinansowanie 30 boisk. Tymczasem na liście chętnych do budowy Orlików jest 36 samorządów. Pierwszeństwo mają te, gdzie nie ma takich boisk.

  - To bardzo dobra wiadomość, że jednak będą pieniądze na Orliki - cieszy się Krzysztof Motyl, wójt gminy Niegowa, który od nas dowiedział się, że program budowy boisk nie został definitywnie skreślony. - Będziemy walczyć, żeby dostać dofinansowanie, bo pieniądze na swój udział w tej inwestycji mamy zapisane w budżecie. Niegowa zaplanowała 2 boiska - w Ludwinowie i Sokolnikach.
  Odżyły też nadzieje w Żarkach i w całym pow. kłobuckim, gdzie nie ma ani jednego Orlika. Gminy Krzepice i Miedźno zapisały w tegorocznym budżecie pieniądze na boiska. Tymczasem Częstochowa, która ma trzy takie kompleksy sportowe, nie chce odpuścić czwartego Orlika.

  Więcej niż 1

  1300 boisk wybudowano do tej pory w Polsce w ramach programu Orlik 2012.
  W województwie śląskim, liczącym 167 gmin, jest 115 Orlików.

  Z 36 gmin w woj. śląskim, które w tym roku chcą budować takie boiska, 16 ma już Orliki.
  Te 36 gmin, zapisanych w orlikowej kolejce w UM, chce w sumie wybudować 44 Orliki.
  Najwięcej wniosków o budowę Orlików zgłosiła gmina Jasienica.

  Chce mieć jeszcze cztery takie kompleksy, choć ma już dwa. Częstochowa, Rydułtowy, Zawiercie i Żory mają po 3 Orliki. Też zgłosiły wnioski na ten rok.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Boiska

   robi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 28

   Uważam, że 'Orliki' powinny być budowane w pierwszej kolejności w gminach, które nie posiadają ani jednego takiego boiska (bo w końcu takie były wstępne założenia, że w każdej gminie miało się...rozwiń całość

   Uważam, że 'Orliki' powinny być budowane w pierwszej kolejności w gminach, które nie posiadają ani jednego takiego boiska (bo w końcu takie były wstępne założenia, że w każdej gminie miało się znaleźć jedno takie boisko). Moim zdaniem budowanie 'Orlików' w gminach, które już posiadają min. jedno takie boisko byłoby bardzo niesprawiedliwe w stosunku do gmin, które takowych boisk jeszcze nie posiadają. Pozdrawiamzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama