Pożar katedry w Sosnowcu: dziś sosnowieckiej katedrze pomaga...

  Pożar katedry w Sosnowcu: dziś sosnowieckiej katedrze pomaga cały Śląsk

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Archidiecezja katowicka przekazała ponad 400 tys. zł na ratowanie katedry w Sosnowcu Katedra będzie miała nowy dach i wieżyczkę.
  Pożar katedry w Sosnowcu: dziś sosnowieckiej katedrze pomaga cały Śląsk

  ©Lucyna Nenow

  Po ogłoszeniu zebranej 9 listopada kwoty we wszystkich parafiach diecezji sosnowieckiej (540 190 złotych), czas na podanie informacji, ile pieniędzy ofiarowali na odbudowę katedry w Sosnowcu wierni zza Brynicy. Niemało, bowiem z archidiecezji sosnowieckiej przyszła pomoc w wysokości ponad 400 tys. zł.

  CZYTAJ KONIECZNIE ZDJĘCIA Z NOCY I AKCJI STRAŻAKÓW:
  POŻAR KATEDRY W SOSNOWCU: WSTRZĄSAJĄCE ZDJĘCIA + WIDEO


  ZOBACZ KONIECZNIE, CO ZOSTAŁO PO KATEDRZE:
  POŻAR KATEDRY W SOSNOWCU: WIDOK PO POŻARZE JEST PRZERAŻAJĄCY


  W poniedziałek, 24 listopada, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, przekazał zebraną sumę biskupowi sosnowieckiemu Grzegorzowi Kaszakowi. Zbiórka pieniędzy odbyła się 2 listopada, czyli w pierwszą niedzielę po pożarze dachu świątyni pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Wierni z archidiecezji katowickiej nie szczędzili więc pieniędzy na tacę. W intencji ofiarodawców ze Śląska odbędą się msze św. w sosnowieckiej bazylice katedralnej.

  Przypomnijmy. Do pożaru dachu doszło w nocy z 28 na 29 października. Ogień strawił cały dach. Na szczęście konstrukcja katedry nie została naruszona. Uszkodzeniu uległy jednak zabytkowe malowidła ścienne Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembły. Stopniowo ze sklepienia odpadają kolejne płaty fresku, ukazującego koronację Najświętszej Maryi Panny.

  ZOBACZ KONIECZNIE ZDJĘCIA Z WNĘTRZA KATEDRY:
  POŻAR KATEDRY W SOSNOWCU: WNĘTRZE CAŁKOWICIE ZNISZCZONE ZDJĘCIA


  Zabezpieczono już dach katedry. W środku postawiono specjalne rusztowanie i zawieszono siatkę. W minioną niedzielę msze św. wróciły do świątyni. Odbywają się codziennie i tak będzie aż do rozpoczęcia odbudowy dachu. - Nowy dach będzie metalowo-drewniany - informuje wiernych ks. Jan Gaik, proboszcz bazyliki katedralnej. - Belki poziome i podtrzymujące będą metalowe, a krokwie z modrzewia. Dach pokryty będzie folią paroprzepuszczalną oraz dachówką. Wszystkie obróbki metalowe zostaną wykonane w miedzi. Wieżyczka, która całkiem spłonęła, pojawi się na nowo, ale cała będzie metalowa.

  Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym tygodniu parafia uzyska stosowne pozwolenia na rozpoczęcie prac. W katedrze działa już ogrzewanie. Do niedzieli mają zostać wymienione zniszczone poduszki na ławkach. Niestety, organy główne nadają się do generalnego remontu. Dobiegło za to końca układanie kostki brukowej wokół katedry.

  Dodajmy, że parafia dostała 300 tys. zł na ratowanie kościoła od Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. 100 tys. zł przeznaczył na ten cel Urząd Marszałkowski. Pomoc obiecuje też Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odbudowę można wspierać. Numer konta parafii Wniebowzięcia NMP: 46 1060 0076 0000 4013 1000 0975.

  Dzieci też pomagają


  Pieniądze na obudowę katedry zbiorą też uczniowie z sosnowieckich szkół. Akcję zainicjowała Szkoła Podstawowa nr 10. To międzyszkolny projekt "Dziesiątka buduje". Chodzi w nim nie tylko o pomoc w ratowaniu świątyni. Młodzi ludzie mają dzięki zbiórce dowiedzieć się, jak ważne jest dbanie o zabytki i historię. Akcja ruszy w poniedziałek, 1 grudnia, o godzinie 12 w siedzibie Wydziału Katechetycznego sosnowieckiej kurii. Właśnie wtedy szkoły dostaną specjalne puszki i materiały promocyjne. Zbiórka rozpocznie się dzień później, czyli we wtorek, 2 grudnia. Potrwa dwa tygodnie. Zakończenie zaplanowano podczas "Wieczernicy Jasełkowej". Odbędzie się ona w piątek, 19 grudnia, o godz. 14.30 w Szkole Podstawowej nr 10. Wtedy zebrane pieniądze zostaną przekazane parafii.

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 - SERWIS WYBORCZY DZ [WEJDŹ]  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
  *Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
  *Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama