Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Deportacji w Radzionkowie: pomogą je zbudować zdjęcia, zegarki, a nawet żyletki

Tomasz Klyta
Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do  ZSRR powstanie w Radzionkowie
Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR powstanie w Radzionkowie Dziennik Zachodni
Muzeum w Gliwicach apeluje o przekazanie pamiątek do Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR, które będzie w Radzionkowie.

W Radzionkowie powstaje Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR. Miejsce będzie symbolem Tragedii Górnośląskiej z 1945 roku, kiedy tysiące Ślązaków zostało deportowanych na tereny sowieckiej Rosji. Pomoc finansową okazało już 28 samorządów woj. śląskiego. Burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor wspomina, że prosił w każdym o symboliczne 5 tys. na wybudowanie Centrum. Nie krył zaskoczenia, kiedy niektóre miasta dopłacały znacznie więcej. Przykładem są Katowice, które przeznaczyły na ten cel aż 50 tys. zł.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Tragedia Górnośląska: Marszałek nie da pieniędzy na Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków

Pieniądze zostały przeznaczone przede wszystkim na remont dworca w Radzionkowie, gdzie powstaje Centrum. O wiele trudniejszym zadaniem może się okazać stworzenie ekspozycji muzeum. Niedawno Muzeum w Gliwicach, które również wspiera inicjatywę, ogłosiło apel o pomoc w ukończeniu radzionkow-skiego Centrum. Muzealnicy zachęcają wszystkich do przekazywania pamiątek mających związek z Tragedią Górnośląską. O jakie pamiątki chodzi?

- Znamy statystyki Tragedii i wiemy, że są zatrważające - mówi Jarosław Wroński, rzecznik magistratu w Radzion-kowie. - Nie oddadzą one jednak cierpienia pojedynczych osób, które stały się ofiarami przymusowych wywózek. Dlatego zależy nam na fotografiach, zegarkach, żyletkach czy jakichkolwiek dokumentach związanych z osobami dotkniętymi Tragedią. Choć miała ona ogromne rozmiary, dotykała pojedynczych ludzi, których historie chcemy pokazać w centrum - zaznacza Wroński.

Centrum Dokumentacji i Deportacji Górnoślązaków zostanie otwarte w lutym przyszłego roku. Budowa napotykała wiele problemów (m.in. odmowa dofinansowania przez Urząd Marszałkowski, na szczęście pieniądze znalazły się w budżecie gminy), ale wśród jej inicjatorów nigdy nie było wątpliwości, że zostanie ukończona. - Można powiedzieć, że nad naszym Centrum czuwa opatrzność. We wrześniu zeszłego roku pojechaliśmy do Doniecka, gdzie wywożono wielu Ślązaków. Zabraliśmy stamtąd ziemię do urny, która stanie w centrum. Kilka tygodni później wybuchły zamieszki w Kijowie i wjazd na Ukrainę mógłby się okazać niemożliwy - wspomina Wroński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!