Serce szefa starzeje się szybciej. Raport o zdrowiu...

  Serce szefa starzeje się szybciej. Raport o zdrowiu pracowników z woj. śląskiego

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Serce szefa starzeje się szybciej. Raport o zdrowiu pracowników z woj. śląskiego
  1/2
  przejdź do galerii
  Pierwszy raport o zdrowiu pracowników z województwa śląskiego. Dobrze nie jest. Podwyższony cholesterol oraz poziom ciśnienia tętniczego. A do tego niestety wyższa waga
  Śląska kuchnia zbiera swoje żniwo. Z danych zgromadzonych w pierwszym tego typu raporcie o zdrowiu pracowników, przygotowanym przez grupę medyczną Medicover, wynika, że aż 60 proc. pracowników ze Śląska ma nieprawidłowy cholesterol.

  U 15 proc. stwierdzono podwyższony poziom ciśnienia tętniczego, a u ponad połowy (54 proc.) nieprawidłowy wskaźnik masy ciała. Jak twierdzi dr Katarzyna Gorzelak-Kostrzewska, kierownik ds. profilaktyki i medycyny pracy w Medicover większa liczba osób z podwyższonym poziomem cholesterolu może wynikać właśnie z tradycyjnie bardziej kalorycznej diety oraz kuchni, opartej na kluchach oraz sosach.

  Jak wynika z raportu, opartego na analizie danych z pięciu ostatnich lat, na Śląsku pracownicy najczęściej odwiedzają lekarza z powodu badań i porad o charakterze profilaktycznym.
  37 proc. to osoby, które zmusza do wizyty w przychodni grypa lub przeziębienia. Co piąty trafia tam z powodu chorób układu ruchu, z czego największy odsetek stanowią bóle pleców. Co ciekawe śląskie kobiety rzadziej przebywają na zwolnieniach lekarskich w związku z ciążą niż pozostałe Polki. Nie znaczy to, że są zdrowsze. Po prostu odsetek kobiet pracujących, a będących w ciąży jest u nas mniej. Należy przypuszczać, iż obawiają się, że ciąża może spowodować utratę zatrudnienia.

  Zwolnienia lekarskie kosztują polski budżet ponad 13 mld zł. Taki był ubiegłoroczny koszt zasiłków chorobowych wypłaconych pracownikom. Z powodu choroby, średnio, pracownik jest nieobecny w pracy 12 dni w roku. Do tego trzeba doliczyć, że kilka razy w roku chodzi do lekarza w godzinach pracy, a gdy nie czuje się dobrze, a mimo to przychodzi do pracy to jego wydajność jest o wiele niższa. - Średni całkowity koszt absencji chorobowej na jednego pracownika wynosi od 3 do 4,5 tys. zł. rocznie. Pracodawcy mają coraz większą świadomość, że koszty chorób pracowników można ograniczyć dzięki kompleksowej opiece medycznej i ułatwieniu dostępu do lekarza - wyjaśnia Jeremi Mordasiewicz, przedsiębiorca i doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

  - Wyniki naszego badania potwierdziły, że łatwy dostęp do porady medycznej, dostęp do konsultacji i wyników on-line, a także ścisłe przestrzegania zaleceń nie tylko skracają czas choroby, ale co za tym idzie jej koszty - wyjaśnia dr Agnieszka Motyl, współautorka raportu. Specjaliści z Medicover, która prowadzi opiekę medyczną dla 5 tys. firm, wykazali, analizując swoje dane i te dotyczące statystycznego Polaka, że spełnienie warunków skutecznego i szybkiego leczenia powoduje, iż koszty absencji można obniżyć o ponad 600 zł. Do analizy wybrano siedem najczęściej występujących grup chorób: nadciśnienie tętnicze, bóle grzbietu, cukrzycę, choroby układu pokarmowego, bóle głowy, astmę oraz alergię.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bieganie i jego zbawinny wpływ

   lekmed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W regionie, który jest najbardziej zanieczyszony w Europie. Puknij się kobieto w głowę. Jeszcze ktoś weźmie te twoje wypociny do serca i faktycznie zacznie biegać, wtedy nieszczęście gotowe.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama