Ziemowit Świtalski obiecująco gra na pianinie. Dziecko w...

  Ziemowit Świtalski obiecująco gra na pianinie. Dziecko w szkole muzycznej to wyzwanie dla rodziców

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ziemowit Świtalski obiecująco gra na pianinie. Dziecko w szkole muzycznej to wyzwanie dla rodziców
  1/17
  przejdź do galerii

  Ziemowit Świtalski obiecująco gra na pianinie. Dziecko w szkole muzycznej to wyzwanie dla rodziców ©Maciej Gapiński

  Od siedmiu lat Ziemowit Świtalski dojeżdża z Sosnowca do szkoły muzycznej w Katowicach. Dowozi go tata samochodem, bo tak jest bezpieczniej i szybciej. Przez pierwsze lata mama jeździła z synem także na lekcje muzyki, by słuchać uwag nauczycielki, a potem w domu, w czasie ćwiczeń, pilnowała, czy Ziemowit nie popełnia błędów. Rodzice dzieci w szkołach muzycznych szybko się przekonują, że właściwie oni też chodzą do szkoły, przynajmniej w tych pierwszych latach, że bez ich zaangażowania sukces dziecka mógł-by gdzieś umknąć.
  - Szczęśliwie skończyliśmy podstawówkę, teraz jesteśmy w pierwszej klasie gimnazjalnej - żartuje mama, Aleksandra Świtalska.

  13-letni Ziemowit właśnie wrócił z Barcelony, gdzie przez tydzień brał udział w warsztatach dla zdolnych dzieci - Junior Music Camp, organizowanych przez chińskiego pianistę Lang Langa, wybitną osobowość muzyczną naszych czasów. Pojechał tam po innym ważnym wydarzeniu, po koncercie w Filharmonii Śląskiej, gdzie wystąpił z minirecitalem podczas spotkania z pianistą Krzysztofem Jabłońskim, laureatem m.in. konkursu chopinowskiego w 1985 roku.

  - Od początku widziałam, że jest w Ziemowicie coś szczególnego: wrażliwość na barwy dźwięku, łatwość techniczna, mobilizacja - mówi Anna Kuchlewska, nauczycielka muzyki.

  Plan zajęć szkolnych Ziemowita wisi w kuchni na lodówce, żeby nic nie umknęło także rodzicom. Poniedziałek i środa są najtrudniejsze. Ziemowit Świtalski zaczyna o godzinie 8, a wraca do domu zazwyczaj po 19. W te dni ma indywidualne lekcje muzyki w klasie fortepianu Anny Kuchlewskiej.

  - Jak mam ważny koncert albo konkurs, siadam jeszcze wieczorem do pianina - mówi 13-letni Ziemowit i nie słychać w jego głosie zniechęcenia. Lubi grać i robi to chętnie z własnej i nieprzymuszonej woli. Rodzice go w tym bardzo wspierają. Właściwie ich dzień podporządkowany jest w dużej mierze jego muzycznej edukacji. Urlopy też wykorzystują na wyjazdy z synem, na konkursy i koncerty.

  Luźniejszy jest piątek i czwartek, Ziemowit wraca do domu około 15. Do taty należy obowiązek, by go zawieźć z Sosnowca do szkoły muzycznej na katowickim Tysiącleciu i przywieźć z powrotem, 15 km w jedną stronę. - Po tych wszystkich latach codziennych dojazdów uważamy, że dobrze zrobiliśmy wybierając szkołę właśnie w Katowicach. Ziemek czuje się w niej dobrze, ma znakomity kontakt ze swoją nauczycielką muzyki, Anną Kuchlewską - wyjaśnia mama, Aleksandra Świtalska.
  Lista nagród, recitali, wygranych konkursów, jak na trzynastolatka, jest już imponująca. W wieku 7 lat wystapił w finale telewizyjnego "Mam talent". A wszystko jeszcze przed nim.

  Będę na tym grał


  Wprawdzie mama ukończyła średnią szkołę muzyczną, ale w domu nie było żadnego instrumentu, o szkole muzycznej nikt dla Ziemowita nie myślał. Niemniej poszedł do przedszkola muzycznego w Sosnowcu i tam zobaczył fortepian.

  - Miał 4 lata i powiedział śmiertelnie poważnie: "Będę na tym grał" - przypomina mama. - Nikt na serio tego nie potraktował, ale po roku posłaliśmy go do Społecznego Przedszkola Artystycznego w Katowicach. Pierwsze, co miał do powiedzenia, to spytał nauczycielkę: "Czy pani dobrze uczy grać?". Nie chciał wracać do domu. Niemal za każdym razem wyciągałam go spod fortepianu, a on trzymał się kurczowo jego nogi.

  Teraz w domowym komputerze rodzice odnotowują wszystkie muzyczne sukcesy syna. W tym wykazie jest już kilkadziesiąt pozycji. Które osiągnięcia są dla niego samego najważniejsze? Ziemowit bez zastanowienia wskazuje na ten ostatni: udział w warsztatach z pianistą światowego formatu, Lang Langiem podczas Junior Music Camp w Barcelonie w Hiszpanii, w połowie listopada br. Był wśród czternastu uczniów z całego świata, jedyny Polak.

  Tata wypatrzył w sierpniu w internecie informację o tych warsztatach. Na adres fundacji Lang Langa trzeba było wysłać dwa filmy: jeden z nagranym utworem - Ziemowit wybrał Chopina, a na drugim miały być odpowiedzi w języku angielskim na zadawane pytania dotyczące muzyki, zainteresowań itp. Odpowiedź przyszła po miesiącu. Jedzie do Barcelony ze swoją nauczycielką, by posłuchać uwag mistrza.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama