PKW Wybory 2014 rozpoczęte: Jak głosować w II turze wyborów...

  PKW Wybory 2014 rozpoczęte: Jak głosować w II turze wyborów [PORADNIK + WSKAZÓWKI]

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wybory 2014 II tura
  1/4
  przejdź do galerii

  Wybory 2014 II tura ©PKW

  PKW Wybory 2014: Rozpoczęła się II tura wyborów samorządowych. W województwie sląskim odbywa się w 57 gminach i miastach. Oto krótki poradnik o sposobie głosowania na prezydenta, wójta i burmistrza
  ZOBACZ KONIECZNIE:
  SERWIS WYBORY SAMORZĄDOWE 2014


  W woj. śląskim głosowanie rozpoczęło się we wszystkich obwodach bez opóźnień. Jak na razie nie było zgłoszeń o jakichś nieprawidłowościach. Ale w wojewódzkiej komisji wyborzej w Katowicach czekają jeszcze na oficjalne meldunki.

  Wybory 2014: Jak głosować w II turze wyborów?


  CZYTAJ KONIECZNIE:
  CISZA WYBORCZA MOŻE ZOSTAĆ PRZEDŁUŻONA


  W niedzielę, 30 listopada, odbywa się II tura wyborów samorządowych. Wybieramy wójtów, burmistrzów i prezydentów. W sumie II tura wyborów odbywa się w 57 miastach i gminach naszego regionu. O wygraną walczy w nich po dwóch kandydatów, którzy w I turze 16 listopada zdobyli najwięcej głosów, ale nie przekroczyli 50 proc. poparcia.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  WYBORY 2014: KTO W II TURZE WYBORÓW? SPRAWDŹ KANDYDATÓW
  W II turze wyborów jest tylko jedna karta do głosowania w kolorze różowym, a na niej dwa nazwiska. Aby głos oddany był ważny, krzyżyk musi zostać postawiony wyłącznie przy jednym kandydacie. Ważne, by krzyżyk postawić w specjalnej kratce obok nazwiska kandydata. Jeśli postawimy inny znak np. kółko, zamalujemy kratkę albo krzyżyk postawiony zostanie poza wyznaczonym polem kratki do jego postawienia, głos będzie nieważny. Głos będzie nieważny również wówczas, gdy oddany czystą kartę bez postawienia krzyżyka przy nazwisku albo jeśli postawimy znak krzyżyka przy obu nazwiskach.  Jeśli w II turze obaj kandydaci otrzymają taką samą liczbę głosów, wówczas wygranym jest ten, który wygrał w większej liczbie obwodów. Gdy zaś liczba ta nadal jest taka sama, dochodzi do losowania zwycięzcy w obecności danej komisji i kandydatów.

  Tak jak w pierwszej turze, wybierając się na głosowanie należy mieć ze sobą dowód tożsamości, który zostanie sprawdzony przez komisję przed wydaniem karty. Może to być nie tylko dowód osobisty, ale np. prawo jazdy. Ważne, by dokument jednoznacznie potwierdzał tożsamość głosującego.  Głosowanie odbywa się w tych samych lokalach wyborczych co podczas I tury wyborów i w tych samych godzinach. Przypomnijmy więc, że lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-21.

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 - SERWIS WYBORCZY DZ [WEJDŹ]  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
  *Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
  *Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama