Maraton Komandosa 2014 WYNIKI i ZDJĘCIA Piotr Szpigiel...

  Maraton Komandosa 2014 WYNIKI i ZDJĘCIA Piotr Szpigiel ponownie wygrał i ma rekord trasy

  Aneta Kaczmarek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Maraton Komandosa 2014 w Lublińcu
  1/133
  przejdź do galerii

  Maraton Komandosa 2014 w Lublińcu ©Aneta Kaczmarek

  Maraton Komandosa 2014 wygrał por. Piotr Szpigiel Jednostki Wojskowej 2980 Braniewo. Powtórzył tym samym swój zeszłoroczny sukces. Rok temu debiutant zaskoczył, dziś udowodnił, że nie był to łut szczęścia i ustanowił nowy, niesamowity rekord trasy. Zobaczcie zdjęcia z Maratonu Komandosa w Lublińcu.
  Maraton Komandosa 2014 po raz drugi z rzędu wygrał por. Piotr Szpigiel z JW Braniewo. Do Kokotka przyjechał, by udowodnić, że zeszłoroczna wygrana nie była przypadkiem. Pokazał, że nie ma sobie równych, pokonując trasę w rekordowym czasie 02:55:40!

  - Przed startem nastawiałem się na bardzo ciężką walkę. Jakby nie było na liście startowej znaleźli się Artur Pelo, aktualny mistrz Wojska Polskiego w maratonie. Przegrałem z nim w czerwcu i to o całe 4 minuty, to bardzo mocny zawodnik. Był Paweł Piotraschke, który jest, a właściwie był rekordzistą Maratonu Komandosa (3:06,23 ustanowiony w 2010 r.). To bardzo dobry doświadczony zawodnik. Bardzo skromnie i z pokorą podchodziłem do tego maratonu, bo to jest wielkie wyzwanie - przyznaje Szpigiel.


  Uczony zeszłorocznym doświadczeniem, do drugiego w swoim życiu Maratonu Komandosa przygotował się już inaczej.

  - Tym razem byłem dużo lepiej przygotowany. Startując w zeszłym roku popełniłem wiele taktycznych błędów - z piciem itd. Mocno się odwodniłem, końcówkę biegłem praktycznie bez świadomości. Każdy, kto przygotowuje się do tego maratonu doskonale wie, ile trzeba przebiec kilometrów, ile trzeba wylać potu na treningach Cieszę się, że dziś wszystko mi zagrało, tak jak chciałem - mówi zwycięzca.

  Taktyka Maratonu Komandosa

  Nie znaczy to jednak, że było lekko. Pokonanie 42 km w pełnym umundurowaniu i z 10-kilogramowym plecakiem wymaga nie tylko doskonałego przygotowania fizycznego, ale również taktycznego.

  - Do 6-7 kilometra. biegliśmy razem z Pawłem Piotraschke, później przyspieszyłem, Paweł odpuścił. Na początku trzymał dystans 100-200 metrów. Ja też nie mam w zwyczaju odwracać się, więc nie wiedziałem, czy zyskuję czy tracę. Dopiero na mecie dowiedziałem się, że Paweł zszedł na 30-tym kilometrze i nie ukończył maratonu. Taki jest sport. Mogło być odwrotnie, Paweł mógł wygrać, a ja nie ukończyć biegu. W maratonie wszystko może się zdarzyć, a w maratonie z plecakiem to zupełnie inna bajka - mówi por. Szpigiel. - Na 40 km zaczęły mnie łapać skurcze, wiec zrobiło się ciężko, musiałem tempo odpuścić. Na szczęście czułem, że przewaga jest spora, by sobie z tym poradzić. Niedobrze byłoby ten maraton rozstrzygać w końcówce, bo przy skurczach byłoby to niemożliwe - dodaje zwycięzca Maratonu Komandosa.

  Plany na przyszłość

  Mimo nieludzkiego wysiłku i ogromnego zmęczenia zaledwie kila minut po finiszu deklaruje, że za rok znów się pojawi. - To już jest moja stała impreza, ulubiona, najlepsza, świetnie się tu czuję. Będę w niej biegał do póki zdrowie pozwoli - mówi por. Szpigiel.

  W przyszłym roku na pewno poprawi jedną rzecz. Zważy przed przyjazdem do Kokotka plecak. - Rok temu była w nim ziemia i w tym roku podobnie. Metoda sprawdzona, aczkolwiek przyznam się, że od zeszłego roku plecak leżał gdzieś na strychu i czekał na swój dzień. Był dopracowany, ważył 10,4 kg i przychodzę na ważenie i okazuje się, że jest 9,8 - śmieje się Szpigiel.

  Na szczęście dopomógł kolega, który pożyczył dres. Bo to akurat było pod ręką. Na szczęście wystarczyło.

  Miejsce 2. wśród panów zajął por. Piotr Bartoszewski z 16 Batalionu Powietrznodesantowego (03:23:10), a miejsce 3. st. kpr. Artur Pelo z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego (03:28:03).

  Wśród pań najlepsza była Arleta Meloch z Runners Team Jeżewo (03:58:26). Debiutantka w Maratonie Komandosa aż o 37 min 29 s pobiła rekord trasy! Druga była por. Justyna Kępa z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich (04:11:50), a trzecia kpr. pchor. Renata Przybylska z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych (04:32:40).

  WYNIKI MARATONU KOMANDOSA 2014:

  1. por. Piotr Szpigiel (9 Brygada Kawalerii Pancernej Braniewo) 2 godz. 55 min 40 s
  2. ppor. Piotr Bartoszewski (16 Batalion Powietrznodesantowy Kraków) 3.23,10
  3. st. kpr. Artur Pelo (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany) 3.28,03
  4. Tomasz Kuliński (Komandos Galicja) 3.30,10
  5. podinsp. Maciej Wojciechowski (Wyższa Szkoła Policji Szczytno) 3.33,44
  6. st. kpr. Bartosz Kryske (9 Brygada Kawalerii Pancernej Braniewo) 3.36,27
  7. st. szer. Rafał Olkowski (9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy) 3.43,04
  8. st. szer. Adam Wałowski (Jednostka Wojskowa Komandosów Lubliniec) 3.46,27
  9. szer. Marcin Uciechowski (JW 2286 Opole) 3.48,12
  10. Robert Korab (Komandos Galicja) 3.49,10

  20. Arleta Meloch (Runners Team Jeżewo) 3.55,13.


  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
  *Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
  *Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   Piotr Uciechowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ciekawe jaki rezultat uzyskał by w tym Maratonie rekordzista Polski na tym dystansie - 2;07,39 godz. ( zresztą także żołnierz ) kpr. Henryk Szost ?, czy by "złamał" 2,30 godz. ?.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prośba o poprawienie Imienia

   Piotr Uciechowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Prośba do Pani Anety Kaczmarek
   Proszę o poprawienie ( w powyższym art. Z "DZ" o "Maratonie Komandosa") imienia syna Marcina ( nie Macieja ), który ukończył tegoroczny bieg ( w swoim debiucie w 1....rozwiń całość

   Prośba do Pani Anety Kaczmarek
   Proszę o poprawienie ( w powyższym art. Z "DZ" o "Maratonie Komandosa") imienia syna Marcina ( nie Macieja ), który ukończył tegoroczny bieg ( w swoim debiucie w 1. roku pracy w WP ) na dobrym 9. miejscu. W linku of. wyniki zawodów...http://www.wkbmeta.pl/mk/edycja11/wyniki.pdf
   Za poprawienie z góry Dziękuję i Pozdrawiam.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Maraton

   DE (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A Lublinieccy maja na ten maraton W....e...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wyniki

   SZACUN !!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Brawa dla zwycięzcy za pobicie 11-letniego rekordu. Wynik 2:55:40h, robi naprawdę wrażenie. Mało kto jest w stanie pokonać trasę maratonu, poniżej 3h, a tu taki czas w munurze i z plecakiem 10kg....rozwiń całość

   Brawa dla zwycięzcy za pobicie 11-letniego rekordu. Wynik 2:55:40h, robi naprawdę wrażenie. Mało kto jest w stanie pokonać trasę maratonu, poniżej 3h, a tu taki czas w munurze i z plecakiem 10kg. Sam fakt, że poniżej 3h pobiegła jedna osoba, poniżej 4h - 22osoby, a poniżej 5h - 146osób, świadczy o tym, że jest piekielnie ciężko. Ciekawe jak wypadli by na trasie ci wszyscy "napinacze" z siłowni...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mega Maraton

   Biegnący... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   "Maraton Komandosa" jest najlepszą próbą na wytrzymałość. Polecam go wszystkim chcącym się sprawdzić w takim teście. 42,195m w mundurze wojskowym, butach taktycznych, a na dodatek z 10kg....rozwiń całość

   "Maraton Komandosa" jest najlepszą próbą na wytrzymałość. Polecam go wszystkim chcącym się sprawdzić w takim teście. 42,195m w mundurze wojskowym, butach taktycznych, a na dodatek z 10kg. plecakiem. Polecam wszystkim !!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama